Home Благодійність Де та як жителі Житомирщини можуть заповнити заяву на посмертне донорство внутрішніх...

Де та як жителі Житомирщини можуть заповнити заяву на посмертне донорство внутрішніх органів

572
0

Заяву про згоду або про незгоду на вилучення органів після діагностованої смерті мозку можуть написати жителі Житомирщини. Про це розповіла  трансплант-координатор обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського Марина Стадник, яка працює на цій посаді з грудня 2021 року.

За цей час, каже, отримала 20 заяв про згоду. Днями до них завітав народний депутат ВРУ Сергій Кузьміних, який разом із головним лікарем також заповнили бланк. Допис про це було опубліковано в соцмережі, що у свою чергу викликало хвилю зацікавленості серед користувачів. Одним із перших відреагував волонтер Артур Волинець і вже 5 січня також прийшов написати заяву.

«Сьогоднішній день, мабуть, увійде в маленьку історію мого життя. Я надав прижиттєву згоду на забір органів після смерті.  Людина при житті може заповісти свої органи для пересадки людям, які цього потребують, після її смерті. Трансплантація дає життя», – відзначив Артур Волинець.

Саме його заява, додає Марина Стадник, стала 21-ю у Житомирській області. Загалом процедура передбачає внесення даних заявника у загальноукраїнський реєстр, але  вони не є доступні жодному іншому медичному працівнику, окрім трансплант-координатора, який  їх вносив, а також трансплант-координатора служби супроводу СДУ «Український центр трансплант-координації». Дані про згоду/незгоду особи стають відомими лише у випадку, коли у неї діагностовано смерть мозку і вона розглядається як потенційний донор (з цією метою дані померлої особи внесено в ЄДІСТ).  

Якщо людина при житті не подавала заяву про згоду/незгоду, то у випадку чого рішення мають приймати  її рідні. У практиці  обласної клінічної лікарні протягом останнього часу було три таких випадках – все пройшло успішно. Втім, звернень і спілкування з родинами пацієнтів було більше в рази, але у суспільстві поки що посмертне донорство сприймається неоднозначно. Марина Стадник переконана, що  офіційна процедура підписання заяви при житті  – дорослий та свідомий вчинок: людина сама вирішує як розпоряджатися органами після смерті, тобто дає дозвіл чи забороняє їх вилучення з метою пересадки іншим й порятунку їх життя.

«Я працюю щоденно у будні, але бувають відрядження. Охочі написати заяву можуть  звертатися у лікувальний корпус №1 (центральний) обласної лікарні, 6 поверх, відділення кардіохірургії та трансплантації. Потрібна особиста присутність, наявність паспорта, ідентифікаційний код і далі безпосередньо власноруч відбувається заповнення бланку заяви і внесення інформації у реєстр,  – пояснює трансплант-координатор обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського Марина Стадник.  – Вікових обмежень, як таких, не встановлюється. Зрозуміло, що це з 18 років, але заявити про свою згоду люди можуть у будь-якому віці, та розглядатися як донори  (посмертне донорство органів) вони можуть до 75 років (в середньому). Якщо ми говоримо про донорство кісткового мозку, то там трохи інші параметри. Важливо, що можна написати заяву як про згоду, так і незгоду, бо є люди, які радикально проти цього і  право заявити про це враховано у чинному законодавстві – їх тіло чіпати ніхто не буде. Особа може розглядатися як донор після смерті лише у випадку діагностованої смерті мозку. Коли консиліум лікарів встановлює, що мозок нежиттєздатний надалі, то це фактично є труп, в якому у штучний спосіб підтримується життєдільність внутрішніх органів (працює апарат штучного дихання, підтримується серцебиття, тиск, робота нирок). Лише у такому випадку (за наявності заяви або згоди рідних) може проводитися вилучення органів. У трупа, в буквальному сенсі, органи ніхто не вилучає – це аби розвіяти міфи й страхи, які чомусь досі побутують.  Так не працює і так бути не може. Також зазначу, що усі, хто написали заяви раніше, живуть-поживають, все у них добре,  нічого не сталося, тому боятися нема чого. Я не одна приймаю в країні заяви і знаю, що поки не довелося скористатися жодною із заяв про згоду».

Юлія Демусь

Підписуйтесь на «Перший Житомирський» у соцмережах:
Telegram
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

Previous articleКоростенець виніс пилку та болгарку із будівельного магазину в переддень Нового року
Next articleЧи можуть працювати заклади міста під час повітряної тривоги

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here