Home Екологія Екологи перевірили КП «Автотранспортне підприємство 0628» на факт забруднення земель та води

Екологи перевірили КП «Автотранспортне підприємство 0628» на факт забруднення земель та води

480

З 6 по 19 березня 2024 року Держекоінспекція Поліського округу проводила позапланову перевірку КП «Автотранспортне підприємство 0628» Житомирської міської ради, яке обслуговує міське сміттєзвалище, на ознаки систематичного забруднення земельних ділянок та водних об’єктів через потрапляння неочищених стоків (фільтрату) до навколишніх земельних ділянок лісового фонду та безіменного струмка, який в подальшому забруднює і річку Крошенка.

Про це повідомила пресслужба Державної екологічної інспекції Поліського округу.

Приводом для перевірки стало звернення одного із громадян.

Перевіркою було встановлено, що КП «Автотраспортне підприємство 0628» Житомирської міської ради для розміщення полігону твердих побутових відходів використовує земельну ділянку площею 21,5670 га.

При цьому для облаштування ставка-відстійника для збирання фільтрату КП використовує земельну ділянку за межами земельної ділянки, яка перебуває в користуванні, площею 0,26 га (в тому числі 0,20 га із земель лісогосподарського призначення та 0,06 га із земель в межах міста Житомира).

«Проведення будівельних робіт по облаштуванню ставка-відстійника для збирання фільтрату фактично призвело до вилучення лісогосподарських земель із лісогосподарського виробництва. Будь-які рішення про передачу зазначеної земельної ділянки в користування вказаному суб’єкту господарювання не представлені, що, згідно закону свідчить про факт її самовільного зайняття.

При облаштуванні ставка-відстійника проведені роботи зі зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок. Робочий проект землеустрою суб’єктом господарювання не представлений.

Внаслідок просочування фільтрату з ставків-відстійників полігону ТПВ відбувалося забруднення суміжних земельних ділянок, які розташовані за межами полігону», – акцентував начальник Інспекції Євгеній Медведовський.

З метою встановлення ймовірного факту забруднення земель спеціалістами було відібрано чотири проби ґрунтів, за результатами аналізу яких виявлено перевищення відносно фонової проби та ГДК.

Так, у пробі ґрунту, відібраній за обвалуванням сміттєзвалища та перед парканом ГК «Простір», виявлено наступні перевищення: по залізу – в 2,3 рази; по міді – в 1,6 рази; по амонію обмінному – в 10,5 разів; по хлоридах – в 1,5 рази.

У пробі № 2, відібраній по периметру відстійника, перевищення по залізу – в 3 рази; по міді – в 2.3 рази; по амонію обмінному – в 11 разів; по хоридах – в 5,5 рази.

Проба № 3 відбиралася праворуч від відстійника, за обвалуванням, вздовж сміттєзвалища: перевищення по залізу – в 1,4 рази; по міді – в 1.2 рази; по амонію обмінному – в 9,2 рази; по хлоридах – в 4,5 рази.

У пробі № 4, відібраній ліворуч від відстійника, вздовж паркану ГК «Простір», вздовж безіменного струмка, зафіксовано перевищення лише по амонію обмінному – в 1,3 рази.

Також відібрано зразки проб води в місці впадіння безіменного струмка у р. Крошенка та вище/нижче місця впадіння – з метою встановлення ймовірного факту забруднення водного об’єкту.

За результатами проведених інструментально-лабораторних досліджень у відібраній в безіменному струмку пробі зафіксовано перевищення нормативів ГДК по залізу – в 5,7 разів; хімічне споживання кисню (ХСК) – в 6 разів; біологічне споживання кисню (БСК5) – в 16 разів.

Також екоінспекторами зафіксовано погіршення якості води у річці Крошенка – у створі нижче місця впадіння безіменного струмка порівняно зі створом вище.

Наразі фахівцями Інспекції готуються матеріали до Держгеокадастру для визначення грошової оцінки земельних ділянок, які зазнали забруднення, а також щодо втрат лісогосподарського виробництва внаслідок фактичного виведення земель зі складу земель лісового фонду.

Окрім того, направлено лист до суб’єкту господарювання щодо надання довідки про об’єм скинутого до річки фільтрату. На основі отриманої інформації буде розрахована шкода, нанесена навколишньому природному середовищу, про що повідомимо додатково.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here