Вартість робочої сили в Україні одна з найдешевших в Європі. Причому з кожним роком українці в реальних цифрах заробляють все менше. Про це свідчать підрахунки експертів та дані, оприлюднені Державним комітетом статистики.
На початок 90-х років частка оплати праці в собівартості продукції становила в середньому близько 33%, хоча на Заході в цей же період цей показник становив 40-45% (зараз у високотехнологічних галузях – до 60%). На даний момент частка оплати праці в собівартості продукції складає в середньому не більше 10-12%, пише Дело.
Якщо ж проаналізувати інформацію по окремих галузях, то дані ще сумніші. Наприклад, у сільському господарстві цей показник становить близько 7%, а в деякі періоди в металургії – менше 1%.
При цьому саме низька вартість робочої сили офіційно є одним із головних факторів конкурентоспроможності національної економіки, що є неприйнятним для держави, яка вважає себе європейською
Згідно з даними офіційної статистики, у вересні практично третина українців (32,6%) отримувала заробітну плату до 1,5 тис. грн.
Частка українців, які заробляють до 2 тис. грн, становить практично половину – 48,5%. Не більше 4 тис. грн отримують близько 85% громадян України.
Найбіднішими регіонами традиційно є області, в яких немає великих промислових підприємств. Найбільший відсоток людей, які отримують мінімальну зарплату, зафіксований у Чернівецькій (10,3%), Вінницькій (9,1%) та Тернопільській (8,7%) областях.
Найбільш забезпечені люди, за даними Держкомстату, живуть у столиці і східних регіонах країни. Українців, які заробляють більше 5 тис. грн, в Києві налічується 18,3%, у Донецькій області – 13%, у Луганській – 10,6% і в Дніпропетровській – 10,1%.
Найбільший відсоток людей, яким платять мінімальну зарплату, зайнятий у рибному господарстві (16,1%) і в сільському господарстві (10,1%).
Найвищі зарплати (більше 5 тис. грн) платять у фінансовій сфері (28,5%), у сфері нерухомості (15,8%) і промисловості (14,1%). До речі, найбільш високооплачуваною промисловою сферою є видобуток корисних копалин, у першу чергу вугілля – 36,4% працівників отримують більше 5 тис. грн.