Голова Житомирської ОДА Сергій Машковський 10 липня провів міжвідомчу робочу нараду з питань протидії незаконному видобутку бурштину на території області, під час якої про свої результати роботи в цьому напрямку прозвітували представники РДА північних районів, правоохоронці, лісники, екологи.
Машковський відзначив, що не вважає заяви про припинення видобутку бурштину такими ж оптимістичними, як про це вже встигли прозвітувати у ЗМІ. Наразі дійсно важливо налагодити співпрацю між усіма органами, аби в подальшому врегулювати це питання на законодавчому рівні. Зокрема, варто використати цей час для того, аби дати можливість народним депутатам прийняти усі необхідні закони, щоб видобутком бурштину займалася держава.
"Я розумію, що людям треба дати альтернативу, бо зараз між ними росте збурення. що ми забираємо в них джерело заробітку, – каже голова ЖОДА. – Втім, треба зайнятися легалізацією видобутку бурштину, перекрити канали збуту і контрабанди, вивести все у якесь правове поле. Мені представники влади на місцях звітують, що не можуть ніяк вплинути на ситуацію і контролювати її. Не можете – пишіть заяви на звільнення, ніхто нікого не примушує. Виконуйте свої функції".
В подальшому, на думку Машковського, кошти від видобутку бурштину можуть стати найбільшими інвестиціями у розвиток області загалом і навіть України. Поки ж основне завдання – навести лад в кількох районах, які буквально потерпають від стихійного та незаконного видобутку, який "кришують" кримінальні авторитети, тим самим посилюючи загрозливу ситуацію в регіоні. На територіях, прилеглих до районів видобутку, існує незаконний обіг зброї, потсійні конфлікти між місцевим населенням і видобувачами з інших регіонів. Часто це доходить до сутичок, в яких є постраждалі.
З часу проведення 19 червня наради в Олевську правоохоронці та посадовці фіксують все менше випадків видобутку бурштину. Крім цього, наголошують вони, промисловий видобуток з використанням техніки і помп, відсутній взагалі. Принаймні у тих місцях, про які вже відомо. Хоча, цілком можливо, що видобувачі здійснюють видобуток десь на нових локаціях у лісах, про які поки нема ніякої інформації. Місцеве населення з розумінням відгукується до закликів правоохоронців припинити видобуток і теж погоджуються, що варто дочекатися законів, аби не наробити лиха. За словами одного із начальників райвідділку міліції, коли раніше на кількох гектарах огло працювати понад 2000 осіб, то зараз на видобуток виходять лише 300 і з кожним днем їх кількість зменшується. Місцеві бояться, що знову будуть приїздити "гастролери" з інших районів та продовжать роботу із видобутку бурштину у великих обсягах.
Найскладніша ситуація наразі в Олевському районі, але там почали проводити роз’яснювальну та інформаційну роботу, розробили графік зустрічей з громадою. Голови РДА спільно з правоохоронцям проводять рейди. Звітують, що блок-постів видобувачів по районах не має, натомість свої пости розставляє міліція. Все це має дати результати.
Поки екологи оцінюють збитки, завдані природі через незаконний видобуток бурштину в Олевському, Ємільчинському, Коростенському, Лугинському районах, що активізувався протягом останніх 2 років, однак масштаби дійсно значні.
Юлія ДЕМУСЬ