Шахрайство в Житомирі – явище не нове. Аферисти вдаються до всіх можливих способів, щоб видурити у довірливих громадян останню копійку. З початком повномасштабної війни для шахраїв відкрилося нове «вікно можливостей», через яке вони непогано наживаються.
Зокрема, один із найпоширеніших видів злочину, на який досі ведуться житомиряни – банківські дзвінки, нібито від служби безпеки.
Про популярні схеми шахрайства, які діють у Житомирі та області, розповіла в коментарі Першому житомирському речниця ГУНП Вікторія Дубовик.
“Чому шахрайство нині найпоширеніший вид злочину? Тому, що він коїться дуже легко. Злочинцю потрібен лише мобільний телефон і вай-фай. Все це все, що потрібно для злочину. Те саме можна говорити про банківські дзвінки. Відверто кажучи, це найпоширеніший вид шахрайства.
Шахраї телефонують, представляються банківським працівником або оператором якихось мереж і починають говорити, що нібито у вас є проблема, хтось хоче зламати акаунт, або ми перевіряємо, технічна служба – натисніть один і так далі дають певні інструкції. Перш, ніж перейти до цих інструкцій, потрібно переконатися, що ви спілкуєтеся з дійсно працівником банку. Як це зробити? Кожен банк має свою гарячу лінію. Зазвичай це легкий номер, який завжди є під рукою. В нас є мобільні додатки, ми можемо зайти і подивитися”, – розповіла Вікторія Дубовик, речниця поліції Житомирської області.
Кібергігієна – це те, про що варто знати кожному. Адже нині існує безліч телеграм-каналів, які маскуються під органи влади, публікують лінки під замасковані державні програми підтримки та інше.
Вікторія Дубовик розповіла про ще один популярний вид шахрайства – зловмисники створили на сайті, замаскованому під Урядовий портал, сторінку «Державні послуги онлайн» та підрубрику з виплати українцям грошей від ООН та єДопомога. Для підтвердження такого нібито «переказу» необхідно сплатити державне мито у визначеному розмірі.
“Коли ви все ж таки піддалися на шахрайські схеми, потрібно одразу телефонувати в першу ж чергу в банк, блокувати свій рахунок, просити про допомогу, щоб вони захистили вашу картку. І, звичайно, телефонувати до поліції, передавати всі дані, які на той час вам відомі. Це телефон та різні відомості, звідки вам телефонують”, – зазначила речниця Нацполіції в Житомирській області.
Нагадуємо, що за статтею 190 кримінального кодексу за шахрайство максимальний строк, це позбавлення волі до 12 років.