Home Культура Як студентство у ЖДУ ім. І. Франка відзначає День української хустки. ФОТО

Як студентство у ЖДУ ім. І. Франка відзначає День української хустки. ФОТО

614

Вже традиційно третій рік поспіль на природничому факультеті Житомрського державного університету ім.І.Франка 7 грудня проводять фестиваль “Українська хустка”.Як розповіла керівник “Музею старожитностей”, викладач ННІ філології та журналістики Марія Масловська, саме у цей день в 2019 році з ініціативи вінничан вперше провели заходи до Дня української хустки і далі свято поширилося на інші регіони.

За її словами, хустка супроводжувала українців усе життя – новонароджену дитину загортали в хустку, хустку використовували, коли стригли дитину, відправляли хлопця у військо, її дівчина пов’язувала нареченому, коли той приходив свататися, з хусткою проводжали і в останню путь. Українські жінки спершу носили білі хустки, кожна вишивала її для себе. Вишивати навчали дівчаток ще з 7-річного віку. В 19-му столітті від болгар і сербів у широкий вжиток українок увійшли тернові хустки – яскраві, з квітами. В одній з таких Марія Масловська завітала на захід. Вона належала її мамі, вік хустки – 100 років.

“Дівчата у давнину носили в будні стрічки, а на свята – віночки, але, коли йшли в поле, то, як і жінки, одягати хустки. Єдина відмінність – у дівчат з-під хустки виднілася коса, – пояснює Марія Масловська. – Хустка – це наш символ, наш оберіг. Дівчата, закликаю вас носити українські хустки, бо це є наше, рідне і це те, завдяки чому можемо проявити свою самоідентичність”.

До речі, колекцію давніх хусток з “Музею старожитностей” Марія Володимирівна також надала для представлення на виставці, що діяла в рамках фестивалю. Крім цього, програмою було заплановано ще й майстер-клас, під час якого вона б навчала як правильно одягати очіпок та намітку. Втім, через початок повітряної тривоги фестиваль довелося перервати і всі учасники спустилися в укриття.

Щоправда, незадовго до цього учні Наукового ліцею ЖДУ ім.І.Франка, які також завітали на фестиваль, встигли розповісти тематичні вірші про українську хустку – її значення, особливості та символіку. Також кілька вітальних номерів підготували представники Дому української культури разом зі Святим Миколаєм, колектив міського палацу культури.

“Ми проводимо фестиваль і щороку розширюємо географію, доповнюємо програму. Основна мета – популяризувати українську хустку, розповісти молодому поколінню про нашу історію традиції”, – наголошує одна з організаторок, старший викладач кафедри ботаніки, біоресурсів і збереження біорізноманіття природничого факультету ЖДУ ім.І.Франка Ніна Корево.

Варто відзначити, що під час фестивалю свої вишиті картини до уваги відвідувачів представила Заслужена майстриня народної творчості України з Житомирської області Тетяна Пащенко. З-поміж них – портрет захисника Маріуполя Михайла Діанова, Героя України Андрія Огородника, подружжя президента і першої леді, що вже містить автограф Володимира Зеленського і надалі планується продаж роботи з аукціону, а також “Українське весілля”, де якраз можна роздивитися різні техніки пов’язування, української хустки.

Юлія Демусь

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here