У Житомирі вперше синьо-жовтий прапор над будівлею міської ради підняли у червні 1990-го року. Тоді він став першим містом на лівобережжі Збруча й четвертим обласним центром в Україні, де замайорів синьо-жовтий стяг.

Нині на вулицях Житомира можна зустріти сотні прапорів – різних розмірів та відтінків блакитного й синього кольорів. Особливо активно їх розміщувати та вивішувати жителі міста почали у період Революції Гідності, проведення АТО та безпосередньо від початку повномасштабної війни. Зараз державні прапори прикрашають центральні майдани, офіційні установи та представництва органів влади, заклади освіти й культури, медичні заклади і заклади харчування, магазини, приміщення банків, кав’ярень, багатоповерхівки, автомобілі та ін.

Найбільша концентрація національної символіки – на вулиці Михайлівській та майдані Корольова, а також на Смолянському військовому кладовищі, де щодня прощаються із загиблими на фронті героями. Їх домовини покривають прапорами, які у подальшому передають рідним, прапори встановлюють над могилами кожного полеглого воїна. Житомирська волонтерка Вікторія Тваурі разом з майстринями безкоштовно відшивають прапори для військових на передову, а також прапори великого розміру для прощань із загиблими захисниками.

У серпні 2021-го на майдані Соборному в Житомирі був піднятий найбільший прапор (14 на 8 метрів). Негода встигла кілька разів пошкодити полотно, тому комунальники оперативно його замінювали, а надалі, зважаючи на прогнозовані пориви вітру, прапор приспускають на 50-метровому флагштоці. На День Соборності у Житомирі на Михайлівській розгортають прапор площею 100 метрів квадратних. Також синьо-жовтні прапори великих розмірів використовують під час відзначення інших державних свят.

Довідково: Сучасний синьо-жовтий прапор уперше публічно був зафіксований 25 червня 1848 року у Львові – його українці Королівства Галичини й Володимирії вивісили над Львівською ратушею як національний прапор. Після революції 1905 року його почали використовувати й у Наддніпрянській Україні. У 1917—1921 роках, під час української революції, цей стяг був державним прапором Української Народної Республіки й Української Держави. У 1938 – 1939 роках синьо-жовтий стяг був прапором Карпатської України, у 1941 році – Української держави. Надалі, за радянських часів синьо-жовтий стяг використовувався підпільно, його використання в СРСР каралося ув’язненнями, але 1991 року, після розвалу СРСР, цей прапор де-факто використовувався як державний стяг незалежної України. 18 вересня 1991 року Президія Верховної Ради України юридично закріпила за синьо-жовтим біколором статус офіційного прапора країни. В Україні 23 серпня щорічно відзначають День державного прапора.
Юлія Демусь






















