15 мільйонів кубометрів сміття: що з полігоном відходів у Житомирі. ВІДЕО

562
0

Ситуація з полігонами захоронення твердих побутових відходів є значною проблемою для України. Полігони захоронення потребують великих територій, які займають цінні земельні ресурси. Наприклад, у Житомирі діє один полігон для захоронення твердих побутових відходів, який займає площу 21,5 гектара і вже містить близько 15 мільйонів кубічних метрів відходів. Щоб оцінити масштаб проблеми, варто зазначити, що 1 кубічний метр твердих побутових відходів важить приблизно від 130 до 210 кілограмів, залежно від їх щільності.

Наразі на міський полігон для захоронення твердих побутових відходів вивозять сміття з Житомира та суміжних територіальних громад – Тетерівської, Оліївської, Березівської, Новогуйвинської, Станишівської  та Глибочицької.

Упродовж І кварталу 2023 року на полігон вже вивезли приблизно 130 тисяч кубічних метрів сміття.

Яка ситуація зі сміттєзвалищем зараз у коментарі Першому житомирському розповів Андрій Кудак, головний інженер КАТП 0628:

«У минулому році було захоронено майже 570 тисяч кубічних метрів сміття. У попередніх роках ця цифра коливалася від 570 тисяч до майже 700 тисяч кубічних метрів відходів. Наразі на полігоні ще є вільна площа для захоронення. За стандартами державного будівництва та експлуатації полігонів, ми ще знаходимося в межах дозволеної висоти складування. Фактично, ще є місце для подальшого захоронення, але з кожним роком його стає все менше».

Проблемою, пов’язаною з існуванням полігону, є фільтрат – рідина, яка утворюється під час процесу розкладання відходів органічних відходів на полігоні. Фільтрат може містити шкідливі речовини, такі як токсичні хімікати, важкі метали та інші забруднюючі речовини, які потрапляють до грунту та підземних вод, загрожуючи здоров’ю людей та екологічній стійкості.

За словами Андрія Кудака, головного інженера компанії “КАТП 0628”, на даний момент рівень фільтратних вод на полігоні є контрольованим і не перевищує нормативні показники, встановлені відповідними законодавчими актами:

«На полігоні працює установка для перекачування фільтрату на тіло полігону. Також ми використовуємо мотопомпи на нижній санітарній дамбі, щоб перекачувати фільтрат вгору до верхнього бар’єра. Наразі фактичний рівень фільтрату знаходиться на безпечному рівні».

Він додав, що побудований сміттєпереробний завод допоможе покращити ситуацію з накопиченням сміття.

«Він однозначно зніме частину навантаження з полігону, але питання полігону в цілому не буде вирішено. В першу чергу необхідно зосередитися на управлінні фільтратом. Будування установки для очищення фільтрату дозволить переробляти і зменшувати обсяг фільтраційних вод за допомогою осмосу та інших технологій. Зазвичай фільтрат переробляється в співвідношенні 70%/30%. 70% відфільтрованої води можна скидати у водні об’єкти, оскільки це вже чиста вода, а 30% залишається у вигляді концентрату. Цей фільтрат потрібно відстоювати, випаровувати та перекачувати на тіло полігону. Вартість такої лінії для очищення фільтрату починається від 700 тисяч євро. З огляду на обсяг фільтрату, який ми маємо, потрібно приблизно три лінії», – зазначив фахівець.

Для поліпшення ситуації зі сміттям та полігоном ТПВ у місті потрібно прийняти комплексний підхід. Першим кроком є впровадження системи сортування сміття на різні фракції та зміна свідомості щодо утилізації відходів серед населення. Однією з основних проблем є велика кількість органічних відходів. Зокрема, у приватному секторі, де займаються тваринництвом, люди не дотримуються правил утилізації і викидають рештки виробництва м’ясної продукції які повинні спалюватися прямо у сміттєві баки. Це ускладнює процес сортування та переробки відходів розповідає пан Андрій та додає що розвиток сміттєпереробних заводів та впровадження передових технологій утилізації сприятимуть зменшенню обсягів сміття, що потрапляють на полігони. Цей процес може включати сортування сміття на різні фракції, перетворення органічних відходів на біогаз або компост, а також рециклінг та повторне використання матеріалів.

«Сміття – це переробка, але почати слід не з переробки, а з сортування та роздільного збору сміття. Сміття розділяється та відбираються фракції, які мають цінність, і лише потім відбувається процес переробки. Переробка повинна бути багаторівневою. Зокрема, органічні відходи повинні перероблятися, оскільки у нашому місті, а також в Україні загалом, є значна кількість органічного сміття. Те, що ви бачите як фільтрат, є результатом розкладання та гниття органічних відходів. Тому важливо проводити сортування, використовувати ресурси так, щоб кожна людина правильно розподіляла сміття, а також попередньо обробляти інші види відходів, наприклад, пластикову тару, для їх подальшого викорисатння», – додав Андрій Кудак.

Працівники підприємства «КАТП 0628» двічі на рік проводять дослідження ґрунту, води та рівня кисню у межах санітарно-захисної зони. На даний момент не виявлено жодних перевищень всі показники знаходяться в межах норми.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here