Home Люди До бібліотеки за насінням: житомиряни можуть взяти безкоштовно та обмінятися насінням. ...

До бібліотеки за насінням: житомиряни можуть взяти безкоштовно та обмінятися насінням. ФОТО

Ще влітку 2020 року Житомир долучився до національного проєкту «Бібліотека насіння». Це спільна ініціатива БФ «Бібліотечна країна» та ГО «Насіннєва скарбниця України», яку підтримують десятки бібліотечних закладів у різних регіонах.

Українці перейняли ідею від  закордонних колег зі США та Норвегії, які успішно організовують при своїх фондах такі насіннєві бібліотеки – дарують насіння чи дають у «позику» з умовою, що учасники виростять з нього рослини до зрілості і повернуть насіння з нового урожаю.   

Наразі у бібліотеці міста стартує новий сезон, у рамках якого облаштовують куточки із насінням квітів, овочів, зелені. Усі охочі можуть взяти собі щось із цього, а  також поділитися власними запасами зібраного насіння на городі, дачі або клумбі біля будинку.

Для цього  потрібно завітати у будні з 10 до 18 години у Житомирську обласну бібліотеку для дітей та юнацтва на Пушкінській, 36 або Грушевського, 9. Крім цього, пропонують заповнити онлайн-форму із зазначенням інформації про те, яке насіння чи рослини ви потребуєте і чим можете поділитися з іншими. 

Зокрема, у Молодіжному просторі «Ідея-клуб» в бібліотеці на Пушкінській у наявності є вже декілька видів насіння, серед яких – чорнобривці, мірабіліс, цинія, капуста, перець, гарбуз, огірки.

Передбачається не лише обмін насінням, але й знаннями та досвідом садівництва, городництва й догляду за кімнатними рослинами під час тематичних зустрічей у бібліотеках.

«Насіннєві обміни – це одна із послуг бібліотеки для потреб громади. Першочергове завдання «Бібліотеки насіння»  – це  збереження та поширення рідкісних, місцевих сортів насіння, а також просвітництво щодо збереження біорізноманіття живої природи та інших екологічних проблем. До того ж це гарний привід для згуртування  бібліотечної спільноти навколо теми садівництва й городництва. Це все доповнює та урізноманітнює місію сучасних бібліотек і сприяє навчанню протягом життя, – пояснюють в Житомирській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва. – Насіння можна брати безкоштовно, пробувати щось вирощувати на підвіконні чи на своїй земельній ділянці, спостерігати за цим процесом, доглядати рослини і врешті збирати урожай. Можливо, із нашого насіння хтось вперше у житті візьметься виростити квіти або зелень. І це чудово! Дуже цікаво брати участь у проєкті дітям, вони із захопленням діляться враженнями і радіють, коли все вдається. Приємно, коли долучаються дорослі житомиряни, яким є що розповісти з власного досвіду. Сподіваємося, що цьогоріч ініціатива знайде відгук серед багатьох жителів нашого міста й надалі матиме продовження».

 Юлія Демусь