Home Місто «Екологічна катастрофа на планеті починається в головах людей», – Сергій Яблонський

«Екологічна катастрофа на планеті починається в головах людей», – Сергій Яблонський

 Ліси, гори, полонини, діброви, галявини, луги, парки, моря, озера, ріки… Вони такі гарні. Коли чисті… Ось уже двічі цього літа, на початку липня та серпня, на узбережжі Соколовського кар’єру відбулася еко-акція «Чисті береги». Наступна акція запланована на початок вересня. Як виникла така акція, що кожен із нас може зробити, щоби бути eco-friendly та чи в силі маленькі рішення глобально змінити світ, зокрема очистити його від сміття та бруду, – ділиться думками Сергій Яблонський, ініціатор еко-акції «Чисті береги», голова Житомирської обласної громадської організації «Стиль життя – здоров’я» в межах міжнародної програми «Життя в стилі ECO».


– Як виник задум організувати акцію «Чисті береги»?
– Побувавши на Соколовському кар’єрі вперше, я був приємно вражений красою цього місця, яке нагадало мені Середземне море. Водночас «гори» сміття на його берегах псували враження. Мій внутрішній стан душі не дозволяє мені знаходитися в лайні. Вважаю, що прибирати сміття не соромно – соромно жити в бруді.
Якось, гуляючи вулицею, звідкись прийшла така чиста ідея. Я поділився думками зі своєю коханою Надією, а вона, як завжди, відповіла: «Тоді давай це зробимо!» Ось і робимо!

– Які нині взаємини людини мають бути з природою, щоби відновити баланс і гармонію?
– Під час першої акції «Чисті береги» люди у відповідь на наше запрошення відповідали: «Ми після себе завжди прибираємо!». І ми насправді вдячні за таку позицію. Та нині цього мало… Щоби прибрати ці «гори» сміття, варто змінити своє відношення з мінуса на нейтральне, а з нейтрального на позитивне. Саме сміття не прибереться!

– Як по-вашому, що значить eco-friendly мислення?
– Це природній стан любові до природи. Коли любиш – не будеш нівечити. А для того, щоби люди любили планету, батьки мають передати цю любов їм ще в дитинстві. У моєму житті таку любов прищепили батьки.

– Що може зробити кожна людина, щоби бути і жити у стилі eco-friendly?
– Кожна людина на цій Землі не тільки може, але й зобов’язана бути eco-friendly до нашої планети. Кожен із нас має спробувати відмовитися від токсичних засобів у побуті, використовувати якомога менше пластику… Якщо виникає план відпочити на природі, обережно й турботливо вибирати місце зупинки та місце, де буде багаття. Обов’язково забирати все сміття після відпочинку. І прибирати не тільки те сміття, яке залишилося після відпочинку, але й те, яке в зоні нашої досяжності. Усе просто. Не варто думати, що ваш еко-внесок не значний. Маленькі рішення змінюють світ.

– Які люди долучаються до вашої акції?
– Надзвичайні! Люди, які активно долучаються до наших еко-акцій, – вони надзвичайні! Люди, які готові витратити свої час, сили та кошти на те, щоби зробити цей світ кращим: Надія Миколаєнко, Світлана Ставська, Лариса Кальчук, Анна Швець, Оля Дубіна й інші небайдужі рідні, друзі й перехожі, відпочивальники… Як же не захоплюватися цими людьми? Найбільше мені хочеться, щоби їхня праця надихнула інших людей. Щоби матеріали, які ми зняли на камеру під час акцій, поширили в медіа, і люди зрозуміли, що екологічна катастрофа на планеті починається в головах людей.

– Хто та що має ще працювати в місті, області зокрема, країні загалом, щоби допомогти налагодити відношення людей до природи?
– Мені дуже хочеться, аби з’явилися нарешті дієві механізми управління, як-от, закони, котрі регулюють поведінку людей у громадських місцях. Координувала би таку діяльність команда. Частина суми від штрафів за протиправну поведінку могла би надходити в бюджет, а частка – на заробітню плату еко-патрулю. Я навіть готовий організувати й координувати діяльність такої організації.

– Ви очолюєте організацію «Стиль життя – здоров’я». Як її діяльність пов’язана з екологічними проблемами?
– Мета нашої Житомирської обласної громадської організації «Стиль життя – здоров’я» в межах міжнародної програми «Життя в стилі ECO» – покращити життя людини у всіх сферах. А щастя і здоров’я людини не можливе без здорового та чистого навколишнього середовища. Тому наша організація вестиме програми, які безпосередньо направлені на покращення здоров’я людини, але й буде працювати над темами, які опосередковано, але зміцнюють її здоров’я.

– Ідеально чистий берег – яким він вам уявляється?
– Як я уявляю собі ідеально чистий берег – це берег, який не зазнає ніякого згубного впливу втручання та діяльності людини. І де людина облаштувала спеціальні місця для багаття.
 
Текст: Людмила Золотюк
Фото з еко-акцій «Чисті береги»: ГО «Стиль життя – здоров’я»