Home Місто Енергозберігаючі лампи призводять до серйозних отруєнь

Енергозберігаючі лампи призводять до серйозних отруєнь

У багатьох країнах, і Україна в тому числі, активно пропагуються енергозберігаючі лампи. Звичайно, енергозберігаючі лампи мають значні переваги перед звичайними. По-перше, вони більш економічні – приблизно раз в 5, по-друге, служать в 20 разів довше. Але мають і величезні мінуси, пише газета «Ехо».

Як повідомила заступник головного державного санітарного лікаря Житомира Галина Шарапа, люмінесцентні лампи містять ртуть і тому відносяться до 1-го класу небезпеки (найотруйніші). Причому ртуть в них знаходиться в пароподібному стані (найбільш небезпечному для живих організмів). Якщо випадково розбити енергозберігаючу лампу, людина може отримати отруєння. Ртуть накопичується в організмі і довго не виводиться, завдаючи дуже серйозної шкоди здоров’ю. Тому питання збору та утилізації люмінесцентних ламп, які активно використовуються в установах, на підприємствах, в школах і приватних будинках, стоїть вкрай гостро.

Але якщо на підприємствах процес збору та утилізації цих ламп організований і його легше контролювати, то збір перегорілих люмінесцентних ламп від населення взагалі ніяк не відпрацьований.

І коли застосування таких світильників в побуті стане масовим, люди, не замислюючись, будуть їх викидати куди попало. Значить, буде біда. І вона вже насувається. А якщо врахувати, що за утилізацію потрібно ще й платити, мало кому прийде в голову здавати відпрацьовану лампу на утилізацію. Та й куди власне здавати?

У Житомирі по вулиці Чехова, 1, знаходиться офіс ТОВ «Еко Захист – Україна», яке приймає від підприємства і населення відпрацьовані люмінесцентні лампи.

– Сьогодні ми приймаємо відпрацьовані ртутні лампи в основному від підприємств, які платять за утилізацію, – повідомив директор згаданого підприємства Ігор Солошенко. – А від населення поки приймаємо безкоштовно, щоб люди звикали здавати їх на утилізацію, а не викидати в сміттєві контейнери. За останній місяць чоловік п’ять вже принесли свої відпрацьовані лампи.

Днями міська Житомирська санепідемслужба перевірила 11 шкіл Житомира, де виявила 700 відпрацьованих люмінесцентних ламп. Вони зберігаються в закритих ємностях, тим не менше навіть у такому вигляді становлять потенційну небезпеку і повинні бути негайно утилізовані.

Однак у Житомирському міському відділі освіти повідомили, що утилізація школами не проводиться щонайменше вже 4 роки, оскільки місцева влада не виділяли на це кошти. Страшно уявити, що буде зі школярами та вчителями, якщо хтось випадково розіб’є скляні ртутні лампи …