Home Люди Хто, як і чим гасив пожежі у Житомирі в минулому столітті розповідають...

Хто, як і чим гасив пожежі у Житомирі в минулому столітті розповідають музейні експонати. ФОТО

«Виставка Головного управління ДСНС України у Житомирській області», – так офіційно називається експозиція, яка ще з 80-х років минулого століття діє у будівлі за адресою вул. Святослава Ріхтера, 33 у Житомирі, де знаходиться 2 ДПРЧ 1 ДПРЗ.

З того часу вона доповнювалася та оновлювалася, а нині представлено десятки експонатів, документи і світлини, які відображають історією розвитку системи пожежогасіння у місті та пожежної техніки за останні 150 років. Простими словами, можна побачити як і чим гасили, які засоби захисту мали пожежники, яке обладнання і транспортні засоби використовували та ін.

Знайти саму будівлю досить просто – вона знаходиться паралельно до вул. В. Бердичівської і ще здалеку помітна завдяки вежі з червоної цегли, яку збудували в 1895 році. На той час Житомирська пожежна служба була розділена на два підрозділи: один на вулиці Іларіонівській (теперішня Михайла Грушевського), а інший на вулиці Базарній (теперішня Святослава Ріхтера). Тут спорудили високу кам’яну каланчу з дерев’яною прибудовою для кінних водовозів на чотири бокси й постійною командою швидкого реагування.

 Башта збереглася і до наших часів та архітектурною пам’яткою місцевого значення.
Сама ж виставка проходить у музеї цивільного захисту ГУ ДСНС України в Житомирській області.

 Вхід до будівлі – з вулиці, з собою потрібно захопити бахіли.

Зазвичай тут приймають організовані групи школярів за попереднім узгодженням і домовленістю із представниками Головного управління ДСНС України у Житомирській області, туристів – рідше. Приходять сюди у рамках шкільних дисциплін, до річниці аварії на ЧАЕС, Дня цивільного захисту, Всеукраїнського тижня безпеки і т.д. Крім цього, заняття на базі класу безпеки у музеї спільно проводять поліцейські, рятувальники і психологи, які навчають дітей як діяти в тих чи інших ситуаціях, безпосередньо моделюючи їх або у форматі гри. Такий простір тут з’явився відносно нещодавно і подібні продовжують відкриватися при навчальних закладах.

Отож, у першій залі музею відвідувачам пропонують ознайомитися із тематичними матеріалами, що стосуються аварії на Чорнобильській АЕС, у наступній можна більше дізнатися про історію пожежної техніки та оснащення (спеціальне пожежне обмундирування і спорядження різних епох, старі фотографії, макети рухомої техніки та документальні свідчення роботи служби, формування системи пожежогасіння і пожежної техніки, макет пожежного відділення на Базарній), а третя зала містить побутові речі, які найчастіше є причинами пожеж.

 Зокрема, у мініатюрі за склом показано дві ідентичні кімнати до та після займання, а ще праски, телевізори, плитки, обігрівачі, які постраждали від вогню. У планах, додає співробітник музею, осучаснити цю частину експозиції, аби вона більше відповідала реаліям сьогодення.

Загалом вхід до музею – вільний, оплату не встановлено. За все відповідає один співробітник, який проводить екскурсію, підтримує чистоту. Якщо він на лікарняному чи має інші справи по роботі, виставка закрита. Важливо, що у музеї нема власного укриття, тому на період повітряної тривоги усі залишають приміщення та переходять у найближче укриття.

Юлія Демусь

Підписуйтесь на «Перший Житомирський» у соцмережах:
Telegram
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok