Home Місто Лектор української мови з Колумбійського університету поспілкувався з житомирськими студентами

Лектор української мови з Колумбійського університету поспілкувався з житомирськими студентами

90

В Україні практикується мовна шизофренія. Про це під час виступу «Мова і війна в Україні сьогодні» в Інституті філології та журналістики ЖДУ імені Івана Франка заявив лектор української мови в Колумбійському університеті (США) Юрій Шевчук.

Про це інформують на сайті вишу.

Автор книги, за якою американці вивчають українську, розпочав спілкування зі студентами, викладачами та небайдужими до мовного питання житомирянами з дещо незвичних понять та провокативних тез. Як-от: мовне приниження, лінгвосуїцид, мовна шизофренія, лінгвогібридне посилання.

«Мовна шизофренія – це свідоме змішування української мови з російською, вживання обох мов в один час і в одному місці двома чи більше мовцями, стихійне або випадкове перемикання з української на російську, з російської на українську.

В Україні змішування української з російською практикується як свідома вперта політика, яка має власну телеологію – лінгвосуїцид. Це коли певну мовну спільноту доводять до такого стану деморалізації, що люди, знову ж таки, добровільно відмовляються від користування власною мовою, і наступає абсолютно катастрофічне швидке вмирання мови», – акцентував Юрій Шевчук і продемонстрував зразок лінгвошизофренічного (лінгвогібридного) посилання.

Лектор української мови в Колумбійському університеті навів аудиторії й типові ознаки лінгвогібридного посилання (мовної шизофренії). Найперше, в ньому українська мова виконує декоративну функцію. Цю ознаку можна чітко простежити на телебаченні, де українською подаються лише назви програм. По-друге, російська мова, зазвичай, лунає довше, а українська звучить неприродно, порушуються норми вимови (особливо шиплячих), синтаксису, граматики. По-третє, російський мовець – одномовний. По-четверте, україномовець – двомовний. По-п’яте, поєднання російської як престижної та української для комічного ефекту.

За словами Юрія Шевчука, ні Бельгія, ні Квебек, ні Каталонія, ні Пуерто-Рико такий формат не практикують. Це суто український феномен, вигадка, яка руйнує саму культуру мови, позбавляє людей можливості пасивно засвоювати мову завдяки тому, що ви її чуєте.

На завершення лекції Юрій Шевчук закликав присутніх виявити український хребет, бо, якщо ми віддамо мову і культуру, ми втратимо шанс залишитися на землі як цивілізація.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here