22 березня православні й греко-католики відзначають день пам’яті 40 мучеників севастійських.
313 року у вірменському місті Севастії, за християнськими переказами, перебувало римське військо — 40 воїнів-християн. Воєначальник Агрікола-язичник вимагав від них принести жертви поганським ідолам. Після відмови воїнів закатували, їхні тіла спалили та кинули до річки. Через три дні вони явилися вві сні до єпископа Севастійського Петра, розповіли про свій духовний подвиг і попросили поховати їхні рештки за християнським звичаєм, що й виконали. Тепер це одне з найбільш шанованих християнських свят. Для вірян полегшується строгий піст, який триває о цій порі.
Свято збігається в часі з весняним рівноденням за астрономічним календарем — тривалість дня дорівнює тривалості ночі, сонце сходить точно на сході й заходить на заході небосхилу.
На Поліссі, Слобожанщині та Подніпров’ї на це свято готують 40 вареників і 40 пампушок — "кожному святому мученику на спомин". Пекли також 40 штук печива у вигляді жайворонків. Його роздавали дітям. Ті підкидали печиво до неба, підсаджували на дерева й дахи будівель. Вірили, що такі дії прискорять приліт птахів, тепло й весну.