Home Місто ”Найголовніша проблема дитячої онкології на Житомирщині – запізніла діагностика злоякісних...

\”Найголовніша проблема дитячої онкології на Житомирщині – запізніла діагностика злоякісних захворювань\”, – лікарі

164

 Міжнародний день онкохворих дітей є глобальною кампанією з підвищення обізнаності про рак у дітей і підлітків, необхідності узгоджених дій для вирішення зростаючої проблеми, пов’язаної з цим неінфекційним захворюванням. Проведення кампанії започатковано у 2002 році міжнародною організацією Childhood Cancer International (CCI), яка об’єднує нині 188 національних мереж батьківських та лікарських організацій у 96 країнах на 5 континентах та 1000 медичних працівників зі 110 країн, які є членами Міжнародного товариства дитячої онкології (SIOP).

Тема цьогорічної події закликає об’єднатись на знак солідарності, щоб діти і підлітки в усьому світі мали можливість вижити після раку, жити довго, продуктивно і усвідомлено. Кожна дитина, хвора на рак, заслуговує найкращої медичної та психосоціальної допомоги незалежно від країни проживання, фінансового або соціального становища сім’ї. Своєчасна діагностика, доступність належного лікування і догляду є запорукою збереження дитячого життя, попередження страждань і болю. Обов’язок держави не залишати сім’ї наодинці з хворобою, забезпечити всі необхідні умови для профілактики захворювань, одужання дитини, а в разі невиліковної хвороби – гідний паліативний догляд. Згідно з цілями сталого розвитку, до 2030 року передчасна дитяча смертність має бути знижена на 30%. Тому такими важливими для дітей і підлітків є своєчасна діагностика хвороби, доступ до життєво необхідних ліків і належного лікування. Більше не може бути «але». Необхідні достатні ресурси для задоволення головних прав дітей з онкологічними захворюваннями.

В Україні щорічно реєструється близько 1200 нових випадків онкологічних захворювань у дітей. У 2017 році для закупівлі лікарських засобів та медичних виробів для лікування дітей з онкологічними та онкологічними гематологічними захворюваннями з державного бюджету виділено 558 млн грн, що дало можливість забезпечити сучасний рівень програмної хіміотерапії. 


Показники захворюваності дітей на рак не перевищують європейські, половина хворих на рак дітей і підлітків після лікування перетинають рубіж 5-річного виживання. Цей відсоток може стати більшим, якщо ми не будемо залишатися осторонь. У країнах з високим рівнем прибутків показник виживання значно вищий і доходить у середньому до 84%. Найбільше онкохворих дітей в нашій країні страждають на рак крові, пухлини головного мозку, щитоподібної залози, нирок, кісток. 


Завідуюча онкогематологічним відділенням обласної дитячої клінічної лікарні Людмила Чмут  зазначила, що в Житомирській області рівень дитячої онкологічної захворюваності протягом останніх десяти років залишається стабільним.


Показник захворюваності коливається від 12,4 до 15,6 (на 100 тис. дітей). Перше місце займають лейкози та лімфоми (частка їх знаходиться у межах від 31 до 45%), на другому місці – злоякісні новоутворення головного мозку (17-19%), на третьому – злоякісні пухлини м’яких тканин (14-15%). Захворюваність та розповсюдженість злоякісних пухлин у підлітків у 1,5 рази перевищує ці показники у дітей.


Найголовнішою проблемою дитячої онкології в нашій області, як і по Україні в цілому, є запізніла діагностика злоякісних захворювань. Якщо хвороба виявляється на першій або другій стадіях, лікування, як правило, має сприятливий результат. Однак десята частина випадків раку виявляється тільки на третій стадії, а у восьми відсотків дітей його діагностують лише на четвертій стадії.


Будь-яке захворювання, в тому числі рак, мають певні ознаки та симптоми. Часто, особливо на ранніх стадіях, їх може помітити тільки лікар. Тому дітям необхідно регулярно проходити медичні огляди, а батькам – відповідально до них ставитись.


Батьків повинні насторожити головні тривожні симптоми, які мають стати причиною звернення до лікаря: 
– тривала і безпричинна втрата ваги; 
– часті головні болі, що супроводжуються ранковим блюванням; 
– набряки, постійні болі в кістках, суглобах, у ділянці спини або в ногах; 
– ущільнення в ділянці живота, шиї, грудей, таза або пахв, збільшення лімфовузлів; 
– поява синців або висипки на шкірі; 
– часто повторювані інфекційні захворювання; 
– біляста смужка за зіницею в оці дитини; 
– постійна нудота або блювання без нудоти; 
– постійна втома і помітна блідість шкіри; 
– видимі раптові зміни у фізичному стані дитини, які не зникають; 
– періодичне або постійне підвищення температури без очевидних причин. 


Дитячий рак – не кінцевий вирок. Сьогодні сучасна медицина може багато чого, щоб протистояти цій страшній хворобі.  Проте процес боротьби з онкопатологією – це довгий шлях. Тому  дуже важливо надати підтримку дітям, які отримують складний і довгий курс лікування, та їх батькам.


Багато років відчувають підтримку та турботу вчителів та учнів шкіл міста Житомира, колективу та студентів Житомирського національного агроекологічного університету пацієнти онкогематологічного відділення обласної дитячої клінічної лікарні. Учні та студенти влаштовують для дітей концерти з нагоди свят, дарують іграшки та книжки, здають кров.


Також, вагому моральну, психологічну та матеріальну підтримку дітям надають Фонд допомоги онкохворим дітям «Разом до життя» та інші благодійники, які відвідують хворих, проводять з ними заняття з арт-терапії, влаштовують благодійні аукціони з метою збору коштів для онкохворих діток. Кожен небайдужий може зробити свій внесок у спільну справу збереження дитячого життя.
 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here