Використання низькоякісної води з криниць та джерел для приготування дитячих сумішей в Житомирській області стає серйозною проблемою. У 2022 році відзначено 7 випадків захворювання на метгемоглобінемію серед дітей першого року через нітрати у воді. Цьогоріч також повторюються випадки захворювання серед немовлят.
Про це у коментарі Першому житомирському розповів Сергій Березовський, завідувач відділом епіднагляду та профілактики неінфекційних захворювань ДУ “Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб”:
«Сподіваюся, що насправді невелика кількість людей готує суміші для дітей водою з криниці. Тому що ми проводимо певну роботу, повідомляємо населення і громади про те, що приготування сумішей таким способом, особливо, якщо немає даних про якість цієї води, є неприпустимим. У нас реєструється, на жаль, до 30% проб з перевищенням вмісту нітратів. Якщо діти вживають таку воду у вигляді дитячих сумішей, у них може розвинутися метгемоглобінемія. В минулому році було зареєстровано 7 таких випадків. Всі вони пов’язані, за даними проведеного епідеміологічного розслідування, з вживанням цієї води з криниць, де був перевищений рівень нітратів».
Метгемоглобінемія – це стан, при якому рівень метгемоглобіну в крові підвищується. Він не здатний ефективно транспортувати достатню кількість кисню до тканин, що може призводити до симптомів, таких як блідість, втома, задуха, судоми та навіть ускладнення у важких випадках. У немовлят ризик розвитку метгемоглобінемії особливо високий через їхню вразливість та незрілу систему обробки метгемоглобіну.
Однією з основних причин метгемоглобінемії є наявність нітратів, і їх присутність у воді з криниць та джерел може бути небезпечною для дітей. Процес виникнення цього явища наступний: нітрати можуть проникати в ґрунт та підземні води через добрива, стічні рідини, тваринний фекалії та інші джерела забруднення. Коли діти вживають воду, яка містить велику кількість нітратів, вони стають уразливими до розвитку метгемоглобінемії. Також нітрати можуть потрапляти до організму дітей не тільки через воду, але й через їжу, зокрема овочі, фрукти, які були вирощені на забруднених ґрунтах або оброблялися добривами, що містять нітрати.
«Якщо є маленька дитина, і люди проживають у місцевості, де є криниці, ми рекомендуємо користуватися бутильованою водою гарантованої якості з призначенням для дітей. Якщо немає можливості придбати спеціальну дитячу воду, то можна користуватися звичайною бутильованою водою, вона також гарантує відсутність великої кількості нітратів. Якщо немає такої можливості, хоча це рідко стається, але можливо, то необхідно знати якість води у колодязі. Для цього треба перевірити цю воду у найближчій лабораторії нашого центру. Вартість аналізу води на вміст нітратів становить 68 гривень 40 копійок. Ми написали листи до громад з проханням передбачити кошти на свої управління охорони здоров’я для проведення цього дослідження води. Тоді це можна було б здійснити за рахунок ОТГ», – деталізував Сергій Березовський.
Нагадаємо, у Житомирі можна замовити дослідження води з криниці в Житомирському обласному центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України за адресою м. Житомир, вул. Велика Бердичівська, 64. Контактний телефон: (0412) 43-17-84.