Home Місто Останній бій УПА в Сушках: 10 годин двоє вояків відбивались від сотень...

Останній бій УПА в Сушках: 10 годин двоє вояків відбивались від сотень КГБістів

530

Останній бій бійців УПА проти військ НКВС на Житомирщині відбувся 9 липня 1955 по вулиці Рудня у селі Сушки Коростенського району. Днями, до речі, там відзначили День села.

1946-1955 зміст національно-визвольного руху на Житомирщині поступово набуває рис соціального характеру.

Значна частина жителів краю в умовах масових репресій і владного контролю зберігала обережність і свою прихильність до ОУН і УПА активними діями не проявляла. Втративши зв’язок з центральним керівництвом, що було зумовлено політичною ситуацією, оунівські боївки продовжували боротьбу на протибільшовицькому фронті. Фактично до 1950 р. здійснювали рейди на Житомирщину окремі відділи УПА.

На Житомирщині діяв крайовий, надрайонові, районові, кущові, станичні Проводи ОУН, відділи і боївки УПА, відбувались рейди сильних відділів УПА (сотень і куренів), які зводили бої з окупантами на території Житомирської обл. Проводили пропаганді рейди на території Київської обл.

Маючи підтримку місцевого люду, добре орієнтуючись на місцевості, дотримуючись суворої конспірації, багато боївок УПА діяли на Житомирщині ще в 50-х роках минулого століття.

Це, зокрема, боївки «Будька» (Сильвестра Примака) в Радомишльському районі, «Артема» (Івана Малимона) в Андрушівському та «Романа» (Володимира Кудрі) в Коростенському районах.

Повстанська сотня «Романа» 13 років діяла на Волині, Рівненщині та Житомирщині.

У січні 1945 сотенний Української повстанської армії «Роман» (Володимир Кудря) прибув у Житомирську область. Він очолив націоналістичне підпілля в північних районах Київщини і Житимирщини.

Лише після ліквідації останньої боївки 1955 р. силові структури та компартійні органи влади області змогли прозвітувати перед вищим керівництвом про припинення діяльності оунівського підпілля на Житомирщині.

Останньою загинула боївка сотенного «Романа». Сталось це через зраду.

8 липня 1955 року садибу Марії Яценко на західній околиці села Сушки оточило кілька сотень КГБістів, які через динаміки зажадали від повстанців здатися (їх було в криївці двоє: сотенний «Роман» та вояк «Лис» Олександр Усач, як буде встановлено аж через сорок років – уже в незалежній українській державі).

У відповідь карателі почули: — Вояки УПА не здаються!

Розпочавшись вночі, бій тривав майже 10 годин. Енкаведисти підпалили хату, з якої відстрілювалися Роман і Лис. Вояки УПА вискочили з хати і кинулися в різні боки. Але село було оточене щільним кільцем і Романа та Лиса застрелили.

Московські карателі були подивовані незламністю упівців, адже їх було у сотні разів менше.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here