Home Місто Повстання на броненосці «Потьомкін» 108 років тому організував уродженець Житомирщини Вакуленчук

Повстання на броненосці «Потьомкін» 108 років тому організував уродженець Житомирщини Вакуленчук

3321

 

14 червня 1905 під час Першої російської революції спалахнуло повстання матросів на броненосці «Князь Потьомкін Таврійський», що стояв в цей час недалеко від Одеси, де відбувалася загальний страйк робітників.

Заколот почався після того, як начальство спробувало нагодувати матросів борщем із тухлого м’яса. Організатором і першим керівником повстання на броненосці став уродженець Житомира артилерійський унтер-офіцер Григорій Вакуленчук.

У перестрілці, що зав’язалася з офіцерами Вакуленчук був смертельно поранений. Його товариші призвели корабель в Одеський порт і влаштували урочисте прощання з покійним товаришем. Кілька днів на броненосці майорів червоний прапор. Його команда хотіла підняти повстання на всьому Чорноморському флоті, однак ця спроба закінчилася невдачею.

Для придушення повстання імператор Микола II направив проти «Потьомкіна» ескадру інших чорноморських військових судів. Однак ті відмовилися стріляти по потьомкінцям.

Не маючи в достатку вугілля і продовольства, корабель пішов до берегів Румунії і здався в Констанці місцевій владі. Незабаром Румунія повернула судно Росії, а матроси залишилися за кордоном. Деякі з них, в тому числі Матюшенко спробували повернутися на батьківщину, де були арештовані і страчені. Після повстання броненосець був перейменований в «Пантелеймон».

Після закінчення лютневої революції 1917 року військовому судну повернули колишню назву, проте незабаром він отримав назву «Борець за свободу». У травні 1918 року колишній «Потьомкін» був захоплений німецькими кайзерівськими військами. Пізніше він перейшов у руки білогвардійців-денікінців, а в переддень прориву в Крим Червоної армії був підірваний йти з Севастополя англо-французькими інтервентами.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here