Жителі Житомира дедалі частіше скаржаться на якість води з кранів, ділячись у соцмережах фотографіями та відео каламутної, коричневої води. Ми звернулися до працівників КП “Житомирводоканал” для роз’яснення причин цього явища.
Комунальники зазначають, що на якість води впливають кілька факторів: зношена водопровідна мережа та старі очисні споруди, яким вже понад 60 років, регулярні відключення електрики, власне сама якість води в річці Тетерів, з якої місто бере воду, та аномальна спека. І якщо осад, що піднімається у мережі через часті перебої у водопостачанні, можна усунути шляхом промивки мереж. Проблема з перевищенням певних хімічних речовин у воді є більш складною, зауважила начальниця контрольно вимірювальної лабораторії «Житомирводоканал» Ольга Купрієць

“В зв’язку з тим, що у нас зараз є проблема з марганцем у зв’язку з аномальною спекою, ця проблема є не лише в Житомирі, а й по всій Україні у водоканалів, які мають відкриті джерела постачання. Всі в пошуках способів вирішення цієї проблеми. Справа в тому, що наші технологічні споруди при будівництві були розраховані на вхідну воду 1-2 класу якості, тобто воду, яка була набагато чистішою і мала мало домішок. Зараз у річку потрапляє багато різних компонентів, які нам не відомі і які важко визначити. В даному випадку перевищення за показником марганець. Тобто річка з 1-2 класу джерела постачання перейшла у 3-4 клас. А оскільки наші очисні споруди були розраховані на перший-другий клас, вони не завжди справляються з доочищенням води.” – розповідає Ольга Купрієць начальниця контрольно вимірювальної лабораторії КП «Житомирводоканал»
Щоб вирішити цю проблему, місто Житомир ще у 2018 році розпочало реконструкцію каналізаційних очисних споруд за кредитні кошти Світового банку. Проте, за словами директора КП “Житомирводоканал” Романа Ілика, реконструкцію так і не завершили, оскільки проєкт призупинився через повномасштабне вторгнення росії.

“Ще в 2017-2018 роках водоканал розпочав будівництво нових водопровідних очисних споруд, що мало вирішити це питання. Але справа в тому, що у зв’язку з війною, на жаль, це будівництво призупинено. Не вистачає близько 9 млн євро, щоб завершити цей проєкт. Тому і ми, і міська рада зараз знаходимося у пошуку цих ресурсів, щоб можна було закінчити будівництво нових очисних споруд.” – констатує Роман Ілик директор КП «Житомирводоканал»
Тому поки будівництво очисних споруд на паузі працівники лабораторії «Житомирводоканалу» в процесі роботи шукають нові реагенти та технології, щоб доочистити воду до нормативних стандартів. зазначає Ольга Купрієць.
“На даний момент ми в пошуках. Ми проводимо різні експерименти, щоб поліпшити якість води. Щоб люди не бачили цієї органолептики, цього кольору, який, на жаль, іноді є в нашій водопровідній мережі.“ додає начальниця контрольно вимірювальної лабораторії КП «житомирводоканал»

Доцент кафедри екології та географії Іван Хомяк пояснює, що, комунальне підприємство може вирішити цю проблему двома способами
“Є два способи. Старим способом можна його видаляти за рахунок зміни кислотності води та посилення аерації. Той самий гіпохлорит натрію, який вони можуть використовувати при традиційній очистці. При pH близько 8 вони можуть видаляти його, але при цьому ще потрібно закачувати повітря. Тобто в їхню схему треба додати регулювання кислотності й аерацію. Скільки це буде коштувати для тих, хто споживає воду, це складне питання. І другий спосіб, звичайно, є різні спеціальні фільтри, які очищають воду.” – розповідає Іван Хомяк кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології та географії ЖДУ ім. І.Франка

Фахівець розповідає що марганець може з’явитися в річці через аномальну спеку, яка триває більше тижня. У воді нашої місцевості багато заліза, а марганець є його природним супутником. У нормальних умовах марганець накопичується у донних відкладеннях, але через високу температуру він може потрапити у воду. Марганець впливає на якість води зазначає фахівець. У малих дозах він корисний, але у великих може шкодити серцево-судинній системі та іншим органам. Але вирішувати цю проблему масштабно науковецьвважає, це не, практично оскільки економічні витрати будуть високими, а проблема з наявністю марганця у воді викликана аномальною спекою триватиме недовго.
“Моя точка зору така: якби ми зробили додаткову фільтрацію для марганцю, послуги з водопостачанням набагато б здорожчали. Тому ці кілька тижнів людям самі було б вигідніше очищати воду в домашніх умовах спеціальними фільтрами, ніж робити це для всього міста загалом, тому що це буде достатньо дорого. Або поки використовувати воду лише для технічних потреб. Але це питання економічне, так як кількість марганцю у воді збільшується не постійно, а тільки за таких аномальних рекордних температур. Тобто ця технологія не буде потрібна ні восени, ні навесні, ні взимку і більшості літа також не буде потрібна. Це для таких коротких періодів лише може бути.“
Нагадаємо що в місті можливі перебої з водопостачанням через графіки погодинних відключень електроенергії. Роман Ілик директор КП “Житомирводоканал” роповів журналістам “Першого Житомирського” як такі відключення світла впливають на роботу підприєсмтва.























