Home Місто Рік програми «Доступні ліки» – перші результати у Житомирській області

Рік програми «Доступні ліки» – перші результати у Житомирській області

194

 Майже рік минув відтоді, як в Україні запрацювала програма «Доступні ліки». У квітні 2017 пацієнтам з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу надали можливість отримувати ліки. Держава зобов’язалася повністю або частково відшкодовувати вартість низки препаратів.

Пацієнти Житомирської області такою пропозицією охоче скористалися. У 2017 році на реалізацію програми витратили 19 млн 173 тис 240 грн. На відшкодування вартості ліків у 2018 році область отримала субвенцію – 31 млн 967 тис 500 грн.

Отримати ліки можна лише, якщо зробити все за встановленою процедурою: отримавши рецепт у лікаря, потрібно знайти аптеку, що бере участь у програмі, та пред’явити рецепт. В управлінні охорони здоров’я Житомирської ОДА  надали перелік аптек області, у яких діє програма  «Доступні ліки». До нього входить 270 закладів.  Держава компенсує вартість лише найдешевшого препарату, що містить потрібну речовину – його видадуть безкоштовно. Якщо його в аптеці немає або якщо з якихось причин пацієнт хотів би придбати дорожчий аналог, він може оплатити різницю між його вартістю та сумою, яку компенсує держава.

 

Список препаратів, які включені до програми, можна знайти на сайті: нині він містить 16 ліків від серцево-судинних захворювань, два препарати для діабетиків і три для астматиків. Враховуючи різні брендовані назви одних і тих самих ліків, загальний перелік містить 239 найменувань. 34 з них відшкодовується повністю, доплата за інші становить від 0,09 до 311 грн.

 

Як це працює на практиці 

 
Для 89-річного житомирянина Євгенія Захаровича Омельчука такі ліки є життєво необхідними. Після перенесених 3-х інсультів та 2-х інфарктів дідусь вже 12 років щоденно приймає препарати, які нормалізують артеріальний тиск та підтримують судини. Купівлею медикаментів займається внук пенсіонера Ігор.  Він розповідає, що скориставшись декілька разів програмою «Доступні ліки», не відчув суттєвої економії.

«Ця програма включає копійчані препарати, кожен з яких обходиться від 20 до 50 грн. Але щоб отримати рецепт, я мушу поїхати у поліклініку, висидіти у черзі, потім поставити печатку, поїхати в аптеку і, якщо пощастить, отримати ліки. Але здебільшого доводиться побігати з аптеки в аптеку, оскільки потрібного препарату нема: привезуть через день, або підійдіть наступного тижня. Одного разу дали три рецепти, і ліки вийшло знайти тільки в трьох різних аптеках. Я порахував, що простіше купити ліки в аптеці, не витрачаючи гроші і час на «аптечний квест», – розповідає Ігор.

Вирушаємо в аптеку, щоб дізнатися з перших уст, як працює програма «Доступні ліки». Фармацевт Ірина Слободенюк розповідає, що житомиряни активно користуються програмою, але неохоче доплачують за препарати, які лише частково компенсуються державою.

«Люди приходять з рецептами і ми забезпечуємо всіх ліками, які є у реєстрі. Прорахувати потребу наперед – важко, тому ми замовляємо із запасом і у нас практично завжди є ліки, які надаються без доплати, і обов’язково 2 замінника. Чому в аптеці може не бути препарату, який відпускається без доплати? Тому що його нема у фірми-постачальника. Час від часу трапляється, що сьогодні жодної людини не зверталося, а завтра – 10, ну і виник «дефіцит», але якщо ліки у постачальника є, що впродовж одного дня їх привозять.

Люди багато знають про “Доступні ліки”, але більшість упевнена, що медикаменти за рецептом мають видавати безкоштовно і дуже негативно реагують на пропозицію доплатити навіть 3 або 4 гривні. Одразу думають, що їх хочуть обікрасти. Ми пояснюємо, показуємо, що така доплата передбачена програмою, показуємо інформацію на сайті», – розповідає Ірина і додає, що не обходиться і без інших проблем.

 «На початку роботи програми траплялися випадки, що медики, які виписували рецепт, допускали помилки в оформленні і ми не могли видати ліки пацієнту. Помилки траплялися різні – нема печатки. неправильна дата, або назва на латині написана з помилками. Зараз такі ситуації трапляються значно рідше», – зазначає фармацевт.

Нашу розмову перериває 72-річна Марія Бойко, яка прийшла з рецептом за ліками для пониження тиску. Розповідає, про «Доступні ліки» дізналася від сусідки, з цікавості вирішила спробувати і собі.

«Я до лікарів роками не ходила. Як і всі – коли вже геть погано, прийшла в аптеку, запитала у дівчат щось «від голови» або від тиску. А це довелося йти в поліклініку за рецептом. Лікарка поміряла тиск, запитала, що я приймала раніше, сказала, що ті ліки для мене занадто сильні, і що таким самолікуванням я могла тільки нашкодити. Вона виписала мені інший препарат і сказала приймати його постійно. От вже 4 місяці я п’ю ці таблетки, в аптеці вони є завжди. Дарма, що ці ліки дешеві, а мені допомагають. Тиск часом коливається, але таких приступів, як раніше, вже нема. Ну і як не як, але на ліках економиш», – розповідає пенсіонерка.


Завдяки програмі «Доступні ліки» у пацієнтів дійсно з’явився стимул звертатися до медиків замість того, щоб займатися самолікуванням, підтверджує заступник головного лікаря з поліклінічного розділу роботи КУ «ЦМЛ №2» Людмила Бондаренко.

«Можливо, наш менталітет такий, що пацієнти часто слухали сусідів, або приходили в аптеку і купували те, що їм радили фармацевти. Звичайно, зараз вони приходять до лікаря і лікар вже вирішує що краще, підбирає і дозу, і сам препарат. На початку дії програми «Доступні ліки», звичайно, поінформованість була незначною, але ми розповідаємо, коли викликаємо на диспансерний огляд пацієнтів , хворих на цукровий діабет, бронхіальну астму, гіпертонічну хворобу. Плюс інформація поширюється завдяки так званому «сарафанному радіо». Зараз суттєво збільшилася кількість звернень за випискою таких рецептів», – говорить Людмила Бондаренко.

За даними аналітиків ГО «Український центр європейської політики», програма «Доступні ліки» орієнтується на пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та діабетом ІІ (не інсулінового) типу, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні. Зокрема, смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Щонайменше мільйон осіб страждає на діабет ІІ типу, 210 тис. (переважно діти та молодь) – на бронхіальну астму.

Програма «Доступні ліки» спирається на досвід пілотної програми з часткового відшкодування пацієнтам витрат на ліки від гіпертонії, що діяла з 2012 до кінця 2014 роки. За час здійснення програми, протягом 2013-2014 років, показники захворюваності на інсульт знизились на 18,1%, а до проекту було залучено 61,7% гіпертоніків — майже 5 млн осіб, чий середній вік становив 62 роки.

Дешеві, але перевірені ліки

«Мені от ставлять запитання, що є дорогі препарати, яких нема у національному переліку, тобто пацієнт не може їх отримати за програмою “Доступні ліки”, я відповідаю так: якщо людина купує дорогий препарат від гіпертонії, вживає його місяць і далі взагалі нічого не вживає, це значно гірше, ніж ті препарати, які включені до програми. Їх формули апробовані і уряд гарантує їх дію. Пацієнт, який отримує банальні гіпертензивні засоби, приймає їх щодня, може попередити перехід з першої стадії гіпертонії в другу чи в третю стадію. Людина, яка вживає постійно ці засоби, уникає ускладнень: інсульт, інфаркт, продовжується життя цієї людини, тому це дуже слушно зараз для нашого населення. Я сподіваюся, що надалі буде розширюватися перелік захворювань, які охоплює ця програма. На сьогодні вибрані захворювання, які найчастіше призводять до ускладнень, до інвалідності і смертності. Це ті захворювання, які стоять у  таблиці смертності в перших рядах», – говорить Людмила Бондаренко.

Цього року дію програми «Доступні ліки» планують поширити ще на три нозології: виразки шлунково-кишкового тракту та хронічні гастроентерологічні патології, депресивні стани, а також анемія вагітних у першому триместрі.

На думку аналітиків ГО «Український центр європейської політики»  формулювання державної фармацевтичної політики – справа, починати займатися якою краще пізно, ніж ніколи.


Два десятки найменувань препаратів, покликаних боротися з найбільш «масовими» захворюваннями, – це хороший початок на шляху до європейської практики відшкодування ліків державою.


Щоб наблизитись до неї, українська практика має ставати: більш інклюзивною та універсальною, тобто розширювати список доступних ліків; більш гнучкою фінансово, тобто дієвіше обмежувати сукупні витрати громадян на медикаменти; більш орієнтованою на конкретні цілі.
 
 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here