Home Місто Святвечір у християн східного обряду: прикмети, звичаї та заборони

Святвечір у християн східного обряду: прикмети, звичаї та заборони

205

6 січня православні християни відзначають Святвечір. Богоявлення – західні християни святкують нарівні з Великоднем. Вечір напередодні Різдва є найдавнішим християнським святом. Воно присвячене народженню Ісуса Христа та подіям, що його супроводжували.

Вечір Різдва Христового – одне з найважливіших сімейних свят, коли родина збирається за вечерею. Вважається, що на столі має бути 12 пісних страв, на честь 12 апостолів. Серед них обов’язково мають бути борщ, риба, гриби, пироги з квасолею й капустою, картопля та узвар.

У різних регіонах України у звичаях святкування Святвечора були деякі відмінності, але всюди існував обряд, пов’язаний з приготуванням першої куті. Її називали багатою. Щойно на небосхилі з’являлася перша зірка, всією родиною сідали за стіл. Першим, як і годилося, займав місце господар, а за ним інші члени родини. Під час святкової вечері намагалися не виходити з-за столу і розмовляти тихо. Вважалося, що саме в цей час усі близькі й далекі родичі мають прийти до оселі.

Прикмети на 6 січня:

Буде сніг – буде врожай на яблука.

Якщо 6 січня на небі видно Чумацький шлях, то літо буде теплим.

На багату кутю зоряне небо – кури добре будуть нестися і родитиме горох.

Місячна ніч – чекайте врожаю на баштан.

На свято не можна сідати до столу, поки не зійде перша різдвяна зірка. Не варто одягати чорне та виносити з дому сміття. У Святвечір не можна займатися шиттям і рукоділлям та забороняти колядувати у домі.

В Україні не втратила своєї актуальності традиція колядування, коли діти ходять по домівках та співають різдвяні колядки.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here