Home Місто У спеку небезпечно купувати випічку з м’ясом чи сиром, чебуреки, хачапурі, напівфабрикати,...

У спеку небезпечно купувати випічку з м’ясом чи сиром, чебуреки, хачапурі, напівфабрикати, суші

248

 Зазвичай влітку лікарі констатують збільшення звернень громадян по медичну допомогу з приводу загострення хронічних захворювань травної системи, зокрема колітів, гастродуоденітів, виразкової хвороби шлунка і 12-палої кишки тощо. Також зростають темпи поширення різних шлунково-кишкових інфекцій (сальмонельозу, дизентерії, вірусного гепатиту А, ротавірусної інфекції тощо).

Збудники знаходять собі жертв під час масових святкувань, відпочинку на природі, в їдальнях і кафе – повсюди, де є шпаринка в захисті чистоти і правил гігієни. Та й людський організм цієї пори року стає вразливішим: під впливом сонячного випромінювання знижується його опірність, зменшується кислотність шлункового соку і він не може нейтралізувати небезпечних супутників їжі.

Збудники кишкових інфекцій за сприятливих умов інтенсивно розмножуються, не змінюючи зовнішнього вигляду і смаку їжі. Також джерелом інфекції може бути кухонний інвентар, брудні руки, комахи.

Окрім того, заразитися можна й від хворої людини з клінічними проявами або від здорового носія, наприклад, продавця на ринку, працівника кафе чи кухаря у дитсадку. Збудники потрапляють в організм з їжею та вражають травну систему. Перші ознаки хвороби можуть з’явитися протягом кількох годин та до 25 днів від зараження. Під час розмноження збудники продукують багато різноманітних токсинів, які порушують біохімічні процеси в організмі, провокують дисбаланс.

Симптоми отруєння такі: млявість, нудота, біль у животі, блювання, діарея більш як два дні, підвищення температури, погіршення зору й свідомості. А основна небезпека кишкових інфекцій – у швидкому зневодненні організму, що призводить до колапсу серцево-судинної системи та роботи нирок.
При перших ознаках кишкової інфекції потрібно терміново звернутися до найближчої лікувальної установи. Самолікування не буде ефективним. По-перше, неконтрольоване застосування антибіотиків знищує у кишечнику не лише патологічні збудники, а й корисну мікрофлору. По-друге, при недостатньому й невідповідному лікуванні може сформуватися здорове носійство інфекції: людина, усунувши клінічні вияви, буде виділяти збудники й нести небезпеку для оточуючих.

Перша і найактуальніша небезпека – несвіжі продукти харчування, куплені в магазині або на ринку. Це може бути м’ясо, риба або молочні продукти, що зберігаються без відповідності санітарним нормам, при високій температурі повітря. При температурі зберігання вище +10 градусів у таких продуктах заводяться і довго живуть збудники шлунково-кишкових інфекцій і отруєнь – стрептококи і стафілококи. Недотримання правил зберігання і висока температура повітря призводять до того, що звичні для нас продукти харчування стають джерелами отруєнь і небезпечних захворювань. Тому влітку з особливою обережністю слід ставитися до наступних страв: кондитерські вироби, що містять крем і збиті вершки, страви японської та корейської кухні – роли і суші, вироби з м’ясних субпродуктів – заливні і холодці, салати, заправлені майонезом, м’ясні і рибні страви, молоко і молочні продукти.

Щоб не зіпсувати собі літо, дотримуйтесь простих правил:    

1. Купуючи продукти, що швидко псуються (до них відносяться: молочні продукти, включаючи морозиво; готові вагові салати; кондитерські вироби з кремом, варена ковбаса та м’ясні делікатеси; риба свіжа і слабосолона; випічка з м’ясною, овочевою та сирною начинкою і т.д.), звертайте увагу на умови зберігання, терміни придатності продукції, цілісність упаковки. Такі продукти необхідно купувати тільки в торгових точках, оснащених холодильним обладнанням. Переклеєний цінник з датою виготовлення або занадто велика кількість маринаду і спецій повинні насторожити. Чим уважніше і прискіпливіше ви вибираєте продукти, тим менший ризик харчового отруєння. Пам’ятайте і про правила зберігання: наприклад, охолоджене м’ясо краще зберігати при температурі від 0 до 1 градуса протягом 3 діб, рибу – від 0 до -2. Молочні продукти слід вживати протягом 24 годин з моменту придбання.

2. Не варто купувати швидкозаморожені напівфабрикати (це відноситься і до морозива) в деформованій упаковці: швидше за все, вони піддавалися розморожуванню, а значить, втратили якість.

3. У спеку небезпечно купувати випічку з м’ясною, овочевою та сирною начинкою, чебуреки, хачапурі, біляші, булочки з кремом, тістечка і т.д., якщо для зберігання цих страв не використовується холодильне обладнання. Купуючи їжу у пересувних фаст-фудах (шаурма, хот-доги тощо), зверніть увагу, чи використовують працівники рукавички в процесі приготування їжі, чи стежать за чистотою поверхонь, чи є поблизу умивальник.

4. Ретельно мийте посуд і поверхні своєї кухні, захищайте її від проникнення комах. Пам’ятайте про товарне сусідство у власному холодильнику.  Не зберігайте готові страви разом з сирими продуктами (готові продукти зберігайте в закритому посуді).

5. Не купуйте на ринках кавуни та дині в розрізаному вигляді. Куплені овочі, фрукти і баштанні культури перед вживанням ретельно промивайте водою.

6. Воду з джерел і водопровідної мережі пийте тільки кип’ячену.
 
Обласний медичний центр здоров’я та спортивної медицини

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here