У Житомирському окружному адміністративному суді триває розгляд справи за позовом Ольги Литвин.
Вона разом із юристом Юлією Демчук представляє інтереси своєї малолітньої доньки, батько якої – Вадим Антонов, загинув у серпні 2014 під час операції поблизу Іловайська у зоні проведення АТО, а його військова частина відмовляється надати належним чином документи для оформлення пенсії, зазначаючи ті терміни, на яких наполягає сторона позивача.
На війну житомирянин Антонов відправився добровольцем у складі батальйону «Донбас», втім, відповідно до документів, які надала сторона відповідача – військова частина 3027 Нацгвардії України, чоловік рахувався «резервістом» і у війських діях безпосередньо в зоні бойових дій участі не брав. Тож і пенсії його дочці теж не передбачено, бо батько не військовослужбовець (лише у квітні 2016 року в законодавстві України з’явилися доповнення і про виплати для родин «резервістів»).
На кількох сторінках відповідач дає пояснення термінам про строковиків, контрактників, мобілізованих за призовом у особливий період, резервістів і т.д, а також відзначає, що дана частина не проводила призов за мобілізацією, але там був створений спецпідрозділ, до якого за бажанням входили у тому числі і бійці добробату «Донбас».
Антонова називають виключно «резервістом», який був зарахований на службу із червня 201 , отримавши відповідну посаду. Через місяць його відправляють у відрядження у м.Ізюм на Харківщині. Так зазначається у відповіді військової частини, представники якої 14 липня в черговий раз не з’явилися на засідання до суду. , Зі списків військової частини Антонова виключили 19 травня 2015 року і саме з цього моменту, каже адвокат позивачки, доньці загиблого має нараховуватися пенсія. Відзначимо, що Вадима поховали лише через кілька місяців після загибелі. Коли булла проведена експертиза ДНК. У тому бою, де чоловік загинув, вижили кілька бійців, які підтверджують місце та обставини його загибелі.
Зважаючи на письмові пояснення відповідача, Антонов та інші «резервісти» взагалі не могли бути направлені на виконня бойового завдання. Власне, у пункті про умови розірвання контракту йдеться лише про те, що це можливо через проблеми зі здоров’ям. За словами юриста Юлії Демчук, про можливу смерть «резервіста» у цьому контексті навіть не йдеться.
У той же час, в офіційних довідках про загибель Вадима Антонова, зазначається, що причиною смерті стали поранення, а місце і – Іловайськ, де якраз у серпні 2014 року точилися особливо тяжкі бої, про які відомо усім. 10 серпня Антонов «загинув під час виконання службово-бойових завдань в зоні проведення АТО (Іловайськ)». Але як там міг опинитися «резервіст», коли він начебто був у м.Ізюм, військова частина чомусь пояснень не надає, але продовжує стояти на своєму – усі позовні вимоги заперечує і навіть за два місяці судової тяганини не подали відповідний пакет документів до Пенсійного фонду задля призначення малолітній доньці загиблого виплати відповідної пенсії.
Зараз дівчині виплачують звичайну пенсію (втрата годувальника), у той час, коли її батько є військовослужбовцем, що загинув на східних рубежах, обороняючи державу. Так звана військова пенсія у рази більша від тієї, яку дівчинці платить держава нині.
У доньки загиблого є відповідне посвідчення – як члена родини загиблого військовослужбовця. Жодної згадки про те, що Вадим Антонов – «резервіст», а не військовослужбовець, не було до того моменту, коли не почалося оформлення документів на гарантовані державою виплати. Усі рідні та друзі знають, що він не відсиджувався десь у частині чи далеко від зони АТО, а був часе учасником АТО, виконуючи бойові завдання, що й призвело до загибелі.
Врешті, командир військової частини, відхилив заяву Литвин, де вона просила направити відповідні документи до Пенсійного фонду на оформлення пенсії для доньки загиблого, ще у березні.
Юрист позивачки вважає, що військова частина не мала права цього робити. Їхнє завдання – надати усі документи і передати їх у Пенсійний фонд, а там уже вирішуються питання щодо нарахування і виплат відповідної пенсії. Також виникає питань до військової частини стосовно того, хто і коли відправляв Антонова та решту його побратимів у Іловайськ, та чому нема ніяких документів, що підтверджують чи спростовують цю інформацію, адже факт загибелі бійця безпосередньо у цьому населеному пункті відповідач зазначає також.
Наступне засідання по цій справі призначили на 23 серпня.
Юлія ДЕМУСЬ
Читайте також: Зарплату учасників АТО не враховуватимуть при допомозі їхнім сім’ям.