Головна Місто У Житомирі Тарас Шевченко зупинявся у кімнатах для приїжджих Архієрейського подвір’я

У Житомирі Тарас Шевченко зупинявся у кімнатах для приїжджих Архієрейського подвір\’я

1406
0

9 березня відзначають день народження Тараса Шевченка. Він народився 206 років тому в Черкаській області.

Шевченко відвідав Житомир у жовтні 1846 року. Він прибув у місто у складі Археографічної комісії при Київському університеті.

21 вересня 1846 року Т. Г. Шевченко одержав від київського генерал-губернатора Д. Бібікова розпорядження виїхати на Київщину, Поділля і Волинь для збору «разных сведений о народных преданиях, рассказов о курганах, древних памятниках, а также древних актов, бумаг и т. п.».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шевченко очима житомирського дизайнера

Одночасно волинський та подільський цивільні губернатори отримали циркуляри-розпорядження про всіляке сприяння Шевченкові у виконанні покладених на нього обов’язків.

Листи з проханням надати дослідникові допомогу при огляді церков та монастирів надійшли до подільського архієпископа Арсенія та волинського архієпископа Никанора. Одержавши необхідні документи, Тарас Григорович вирушив у милий його серцю «волинський, богом благословенний край і прекрасне Поділля».

До Житомира поет прибув у суботу 5 жовтня з Кам’янця-Подільського, подолавши 276 верст через Проскурів, Летичів. Хмільник, Бердичів і Кодню. Наступного дня Тарас Шевченко зробив візит до волинського губернатора І. Камснського і вручив пакет від генерал-губернатора. Інший пакет призначався волинському архієпископу. З Житомира Т. Г. Шевченко виїхав 7 жовтня за маршрутом Новорад-Волинський, Корець — Острог — Дубно — Кременець — Почаїв.

Свої враження від цієї подорожі поет залишив у повісті «Прогулка с удовольствием и не без морали». Зі сторінок твору видно, що Т. Г. Шевченко, виконавши всі доручення, на зворотному шляху знову завітав до Житомира. Відбулося це не раніше 25 і не пізніше 27 жовтня. Під час свого другого приїзду до Житомира поет зупинився в кімнатах для приїжджих архієрейського подвір’я.

Ще одна «шевченківська» адреса в Житомирі пов’язана з ім’ям відомого російського художника, друга Шевченка, Аполлона Мокрицького. який півтора року мешкав у Житомирі у свого товариша, волинського губернського поштмейстера Семена Шаржинського.

За припущенням відомого шевченкознавця П. Жура, поет під час перебування в Житомирі, за рекомендацією А. Мокрицького. зустрічався з поштмейстером, користувався його послугами (адже подорожував поштовими). С. Шаржинський хоч і був звичайним чиновником, кохався у мистецтві. був особисто знайомий з О. С. Пушкіним, М. В. Гоголем. Коли А. Мокрицький прибув до Житомира перед поїздкою на навчання до Італії, С. Шаржинський взяв його на квартиру.

Завдяки краєзнавчим пошукам вдалося встановити, що поштмейстер мешкав у казенному будинку губернської поштової контори, яка містилася на Чуднівській вулиці.

На жаль, цей будинок не зберігся до наших днів, зараз на його місці кафе «Театральне». Житомир був кінцевим пунктом подорожі митця Правобережною Україною. «Измеривши вдоль и поперек Волынь и Подолию и дождавшись в Житомире осенней грязи, мы возвратились благополучно в Киев.

Из Житомира послал я пачку огородных и садовых семян Степану Осиповичу, собранных мною у волынских и подольских агрономов. А юным прекрасным друзьям моим — тетрадку малороссийских песен, записанных мною от подолян и волынян», — читаємо у повісті «Прогулка с удовольствием и не без морали».

У Житомирі встановлено пам’ятник Т. Г. Шевченку, його ім’ям названо одну з центральних вулиць міста. У 1989 р. на одному з будинків колишнього архієрейського подвір’я, де зупинявся поет, встановлено меморіальну дошку.

 


Warning: Undefined array key "sort" in /var/www/rbkudzhj/1.zt.ua/wp-content/plugins/td-composer/legacy/common/wp_booster/td_data_source.php on line 602

ЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here