Home Влада У Житомирі буде найвищий тариф на воду: пояснення водоканалу

У Житомирі буде найвищий тариф на воду: пояснення водоканалу

1268

У Житомирі з 1 січня вода буде найдорожча порівняно з іншими обласними центрами. Влада планує піднімати тарифи двічі – з 1 січня та з 1 липня.

Відповідні зміни водоканалу погодила НКРЕКП.

Як зміняться тарифи?

  • Із 1 січня 2023 куб води зросте з 37,53 грн до 52,5 грн з ПДВ (+15 грн на кубі води).
  • Із 1 липня 2023 – з 52,5 грн до 61,1 грн з ПДВ (+8,6 грн на кубі води).
Тарифи в таблиці вказані без урахування ПДВ

Таким чином у Житомирі вода буде дорожчою, ніж у Києві, Львові, Вінниці, Луцьку, Хмельницькому, Черкасах, Дніпрі, Запоріжжі, Івано-Франківську, Полтаві, Рівному, Тернополі, Чернівцях, Ужгороді та ін. з урахуванням підвищень тарифів по цих містах.

На водоканалі зміну тарифів назвали “незручними речима, які болісно усвідомлювати” та спробували обгрунтувати підняття ціни.

Чому в Житомирі тариф вищий, ніж у інших обласних центрах?

“У структурі тарифу найбільшу частку займають витрати на електроенергію – 29%. Водночас 21% у структурі – це кошти, передбачені на погашення кредиту Світового банку. Як ви знаєте, Житомир – одне із небагатьох міст, де реалізуються проєкти відновлення водопровідно-каналізаційного господарства, тому вкладені в критичну інфраструктуру кошти – це кошти в майбутнє міста і наших дітей”, – аргументують на водоканалі.

Нагадаємо, у структуру тарифу водоканал також включає прибуток, зменшення обсягів реалізації, зростання витрат на електроенергію, збільшення фонду оплати праці, а також необхідність погашення суми позики Міжнародного банку реконструкції та розвитку, виплату відсотків за обслуговування кредиту збільшення витрат на реагенти.

Чому тарифи на водоспоживання хочуть підвищувати? 

На водоканалі запевняють, що “діючі вже давно не покривають фактичних витрат підприємств. Нещодавно ми розповідали про те, що для того, аби «підготувати» та «транспортувати» до ваших осель воду і відвести та очистити стоки ми витрачаємо більше 12 млн грн на електроенергію. А нам ще необхідно купувати реагенти, трубопроводи, засувки, паливо і т.под. Протягом 10 місяців усі ми були свідками різкого зростання цін на паливно-мастильні матеріали. Увесь цей час зростали ціни і на усі ті позиції, які дозволяють нам вчасно проводити ремонтні роботи, прокладати трубопроводи, очищати та знезаражувати воду. Єдине джерело надходження коштів  для утримання водопровідно-каналізаційного господарства – це тариф”.

Чому не діє мораторій на підвищення тарифів на водопостачання?

На підприємстві підкреслюють: заборону на підвищення цін було встановлено лише на газ та теплову енергію. Водночас держава розробила для підприємств тепло- та газопостачання і механізм компенсації через збитковий тариф. Що стосується водоканалів, то нам було рекомендовано по можливості не змінювати тарифи під час війни (йдеться про рекомендації, це не мораторій (Постанова КМУ #502)), але жодних компенсаторних механізмів розроблено не було. 

Крім того, з січня прогнозується підвищення цін на електроенергію та її розподіл для підприємств – наші рахунки за електропостачання знову зростуть.

“Переглянутий тариф –  єдина можливість заплатити за електроенергію, придбати реагенти, обслуговувати десятки водопровідних, каналізаційних та підвищувальних насосних станцій, проводити аварійно-відновлювальні роботи, продовжити реконструкцію очисних споруд води і каналізації”, – пояснили на водоканалі.

Нагадаємо, у минулому році житомирянам теж змінювали тарифи на воду “під ялинку”. Тоді тариф підняли на понад 30%. Також у 2021 році водоканал забрудниврічку Тетерів на понад 30 млн грн, систематично скидаючи неочищені стоки в річку, що призводило до масової гибелі риби.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here