У березні цього року в Житомирі з’явилась студія кераміки «Об’єднані вогнем». Її заснували дві подруги – Олена Цвєткова та Марія Рязанова. Познайомилися вони ще в дитинстві, коли разом відвідували заняття гуртка художньої кераміки, що на той час функціонував у місті під керівництвом Ірини Ратнер.  

Основна їхня мета – створити в Житомирі спеціальну професійну студію кераміки, де б могли безкоштовно  займатися діти і дорослі, які постраждали від наслідків війни (ВПО, військовослужбовці, ветерани війни), люди з  фізичними порушеннями та інші категорії.

«Наша студія кераміки має допомогти людям впоратися з психологічними труднощами, які виникли через війну в країні. Доведено, що кераміка має терапевтичний ефект для тих, хто цим займається, тож ми вважаємо, що це може бути особливо корисним для тих, хто пережив травму і стрес, – ділиться Олена Цвєткова. – «Об’єднані вогнем» – це перш за все  можливість подарувати трохи радості та зцілення тим, хто потребує цього в силу певних обставин, аби вони відчули себе потрібними. Це шанс на краще життя, в якому світ заграє новими фарбами. Зараз ми співпрацюємо з  БО «Кульбабка» і проводимо безкоштовні заняття для діток зі статусом ВПО та СЖО. Для того, щоб реалізувати наш проєкт у повній мірі,  маємо знайти однодумців, людей зацікавлених в психічному здоров’ї нації. Зараз робимо все на ентузіазмі та за власні кошти. Заняття, запропоновані викладачами студії, безумовно, поліпшать мікроклімат в суспільстві, дадуть поштовх до відродження кераміки та гончарства на території Житомирщини, допоможуть і дорослим, і дітям  покращити душевний і фізичний стан здоров’я. Зрозуміло, що без сторонньої підтримки і допомоги небайдужих людей та організацій, втілити в життя цю чудову ідею своїми силами ми не зможемо».

Власного приміщення, де б могли розмістити усі необхідні матеріали й техніку, студія ще не має, але активно працюють над цим. Поки ж їх гостинно прийняли у Художній школі ім.В.Шкуринського. Основний напрямок діяльності – глинотерапія, разові майстер-класи і систематичні заняття, гончарство, заняття з ручної ліпки. Все це розраховано ра різні вікові групи. Приміром, діти від чотирьох років можуть займатися ручною ліпкою з глини, а з 6-річного віку навчатися за гончарним колом. 

Під час разового заняття знайомлять з матеріалом, розповідають про особливості роботи із глиною і техніку ліпки, допомагають створити перший виріб.

«Систематичні заняття включають в себе ознайомлення з різними видами глин, детальний розбір технік ручної ліпки,  гончарство, ознайомлення з фарбами для кераміки (ангоби, поливи, акрилові фарби). Крім цього, навчаємо скульптурі малих форм, виготовленню посуду, прикрас, декоративних виробів  тощо. Людина на власні очі бачить, який довгий шлях проходить шматочок глини, перш ніж стати готовим керамічним виробом. До того ж вона безпосередньо бере участь в процесі його виготовлення. Кожне заняття – це теорія та практика + один виріб зроблений власноруч. Завдяки цьому, учні можуть отримати необхідні теоретичні та практичні навички по роботі з глиною, – пояснює житомирська майстриня, кераміст, гончар, засновник  і викладач Студії кераміки «Об’єднані вогнем» Олена Цвєткова. – Треба навчитися відчути глину, розмовляти з нею, адже  вона – жива.  Ви маєте познайомитися із матеріалом: взяти в руки, розім’яти за допомогою додавання невеликої кількості води, відчути як вона з холодного шматочка стає у ваших руках м’якою, теплою, піддатливою і готовою до роботи. Деяким людям так подобається цей процес, що на першому занятті вони просто релаксують і отримують задоволення саме від розминання глини. Потім, коли нервова система заспокоюється, починають ліпити свої фантазії. Ми розповідаємо і показуємо тонкощі роботи – якої м’якості  має бути глина, які техніки можна використовувати, як з’єднувати деталі і так далі. Особисто я керамікою займаюся вже вісім років. Спершу це було лише захопленням, але поступово стало основною сферою зайнятості. За освітою я – інженер-програміст, але дитяче захоплення і чарівна глина настільки сильні, що заради них я покинула комп’ютери і жодного разу не пошкодувала про своє рішення. Із глини ліплю посуд, прикраси, декоративні інтер’єрні речі – свічники, лампи, керамічні картини».

У Житомирі проходили дві авторські виставки Олени Цвєткової. Її роботи нині можна побачити в Кмитівському музеї образотворчого мистецтва імені Й. Д. Буханчука, де триває виставка-продаж, в музеї етнографії «Оберіг Студеної води» в с.Студениця та у «Gnatyuk Art Center» за адресою вул.В.Бердичівська, 20. Також слідкувати за нею та ознайомитися з асортиментом робіт можна у соцмережі Фейсбук та Інстаграм.

Для роботи у студії кераміки «Об’єднані вогнем» глину замовляють у містечку Літин Вінницької області. Відзначають, що окрім неї для досягнення результату потрібне також гончарне коло, стеки, фарби, пензлики, турнетки і, власне, піч для випалювання виробів. 

Потрібно підготувати не лише глину, але й інструменти майстра – скульптурні стеки і дощечку, на якій буде відбуватися ліплення. Ще знадобиться чашка з водою для змочування рук. Існує безліч технік ручної ліпки, серед яких – спіральна, ліплення з цілого шматка, ліплення з пластин  та інші. Зліплений виріб має підсохнути. Цей процес займає тиждень-півтора. Після цього при температурі 960 градусів у печі протягом 8-12 годин він проходить випал.

Слідкувати за анонсами, долучатися до занять або фінансового підтримати проєкти студії кераміки можна на сторінках у соцмережах Фейсбук та Інстраграм.

Юлія Демусь

ЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here