Головна Місто У Житомирі колекціонер Юрій Шевела представить стародавні оптичні прибори, вимірювальні пристрої, телескопи...

У Житомирі колекціонер Юрій Шевела представить стародавні оптичні прибори, вимірювальні пристрої, телескопи і сонячні годинники

592
0

Оптичні прибори (мікроскопи, нівеліри, теодоліти, кіпрегелі), вимірювальні пристрої (астролябії, секстанти, армілярні сфери, компаси, бусолі, кутоміри), раритетна колекція поштових листівок, телескопи, сонячні годинники, глобуси, книги, географічні та зоряні карти ХVIII – початку ХХ століття, а також інші предмети астрономічної епохи та стародавні прибори будуть представлені на виставці «Погляд у Всесвіт», яка відкривається 8 червня і триватиме до кінця літа у Житомирському обласному краєзнавчому музеї.

Все це зі своєї приватної колекції надав Юрій Шевела – колекціонер, популяризатор наукової фантастики, астрономії, космонавтики, археології та палеонтології, співробітник Поліського національного університету. 

Наразі він у процесі формування експозиції. Усього підібрав більше півтори сотні експонатів. Частину з них можна було побачити під час виставок у Житомирі в попередні роки – у Національному музеї космонавтики ім.С.Корольова, Домі української культури та Поліському національному університеті, а ще в Києві та Чернігові. Втім, значна кількість – демонструватимуться вперше.

«Провести таку виставку ідея виникла ще минулого року і відтоді ми спільно працювали в цьому напрямку, вели перемовини. В інформаційному просторі  на той час було багато новин про можливий наступ на Україну військ із північної сторони, тобто з Білорусі, тому ми відклали питання з виставкою на весну і врешті ось на початок літа плануємо відкривати, – пояснює колекціонер Юрій Шевела. – У мене завжди був принцип, що наповнюю експонатами визначений для мене простір у межах певного закладу: виділяють певне місце і я вже підбираю певну кількість експонатів, продумую їх розміщення і так далі. У випадку з Краєзнавчим музеєм, використовую власні вітрини, поки 10 великих і одна маленька – мої, ще одну надав музей. Працюємо над тим, щоб збільшити їх кількість. По списку в мене 160 експонатів. Коли вже втомився писати, то зазначав групами – глобуси, пісочні годинники, компаси та інше по кілька штук кожного. Не можу поки сказати, чи будуть вони всі, але не менше сотні відвідувачі точно зможуть побачити». 

Експонати майбутньої колекції Юрій Шевела збирав протягом життя. Займається цим з 12 років. Каже, що у кожного з них своя історія. Хтось зателефонував з Бердичева і розповів, що на горищі старого будинку були знайдені прилади та інструменти, хтось запросив до себе в гості і поділився цінними «скарбами». Приміром, має досвід успішної співпраці із капітаном із Одеси. Той ходить у плавання в різні куточки світу і привозить звідти унікальні вироби.

У період локдауну та карантинних обмежень колекціонер почав активніше цікавитися інтернет-аукціонами. Саме тоді був їх сплеск. Попри те, що полюбляє усе побачити на власні очі, помацати, перевірити, на таких аукціонах вдавалося знаходити чимало цікавих речей. Кошти на їх придбання брав від оплати  за  надання в оренду для зйомок у фільмі французько-українського виробництва інших речей з колекції. 

До слова, усі механічні прилади – експонати для виставки у Краєзнавчому, виготовлені з бронзи чи дерева, – в ідеальному або досить хорошому стані, працюють і  можуть використовуватися за призначенням. Одна із причин – шанобливе  ставлення попередніх власників. 

«До мене речі потрапляють у різному стані. Деякі, у прямому сенсі, «знахідки з горища». Що потрібно – реставрую. Розбираю на деталі, до гвинтика,  потім воно відкисає у ванночках в моїй майстерні. Все приводжу в порядок, – говорить Шевела. – У більшості випадків, оптика – ідеальна. Можливо, в деяких предметах вона вже не зовсім прозора. Загалом вимірювальні прилади спеціально зберігали у ящиках, кофрах, футлярах, користувалися дуже обережно».

Поспілкуватися із колекціонером та дізнатися більше про експонати можна буде безпосередньо під час відкриття  унікальної виставки історії астрономії «Погляд у Всесвіт» 8 червня з 14 години. Крім цього, заплановано, що у визначені дні в подальшому саме він проводитиме екскурсії для організованих груп відвідувачів. 

Додає, що виставка буде цікавою та пізнавальною і для дорослих, і для дітей. Там можна  на власні очі побачити прилади, про які читали у пригодницьких та наукових виданнях, бачили у фільмах або ж навпаки – навіть назв їх раніше не чули.  

 Житомирський обласний краєзнавчий музей працює з 10.00 до 18.00 год. Довідки за тел.: (0412) 47-06-56,  (098) 418-06-67. 

Юлія Демусь

ЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here