Традиційна проблема для Житомира – погіршення якості води в річці Тетерів. Фахівці наголошують, що серед головних причин – скиди каналазації у воду.

Представники державної екологічної інспекції помітили допис житомирянки Тетяни Лемешко на її сторінці у Facebook, де вона висловила занепокоєння щодо стану річки Тетерів. 

Жінка додала фото та відео, щоб підкріпити свої слова. Тому в суботу, 17 червня співробітники інспекції перевірили стан річки та взяли проби води для подальшого аналізу.

«Ми, крім своєї інспекційної діяльності, моніторимо інформацію в соціальних мережах. Згідно з наказом Державної екологічної інспекції щодо рейдових виїздів, ми вирушили для підтвердження цієї інформації. Дісталися до річки Тетерів та помітили плями, зображені на фото та відео, в районі злиття річки Кам’янки з Тетеревом. Ретельно розглянули ці плями та зібрали водні зразки з річки. Зараз проводимо дослідження цих зразків. Попередньо маємо можливість заявити, що вміст розчиненого кисню у воді нижче норми – 3 замість прийнятого рівня 4. Ми будемо проводити дослідження за всіма показниками, на які маємо повноваження. Серед них: азотна група, аміак, нітрити, нітрати, сульфати, хлориди, фосфати, хімічне споживання кисню та біохімічні показники. Також вивчимо вміст речовин, мінеральний склад води та рівень pH. Низький рівень кисню може призвести до загибелі біологічних ресурсів, зокрема риби, оскільки вона не може існувати без достатньої кількості кисню у воді», – розповіла Ірина Березюк, начальниця відділу інструментально-лабараторного контролю Держекоінспекції Поліського округу.

Іван Хом’як, кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології та географії, пояснює, що цвітіння води та погіршення її стану можуть бути спричинені кількома факторами. Він наголошує, що однією з можливих причин може бути викиди забруднюючих речовин у водойму, таких як речовини з сільськогосподарських ділянок, промислові відходи або стічні води.

«Причин може бути декілька, але одна з постійно діючих – незаконний скид каналізаційних стоків та відходів з одноповерхової забудови. Це стає очевидним під час різних досліджень, проведених нами зі студентами. Найбруднішою ділянкою в Житомирі є гирло річки Кам’янка. Незаконний злив побутових відходів та каналізації безпосередньо до річки Кам’янки відбувається майже з усіх мікрорайонів, де є одноповерхова сільська забудова. Особливо це стосується Мальованки та районів, розташованих вище по течії, наприклад, район Суриної гори. Це є основною причиною, хоча існують і інші фактори, які потребують подальшого дослідження. Наприклад, результати наших досліджень показали, що показники Coli титру на річці Кам’янці перевищують нормативи в декілька разів. Низький рівень розчиненого кисню у воді може бути пов’язаний зі зниженням рівня води. Проте, коли ми працювали на Кам’янці два тижні тому, цього не було помітно. Тому можна припустити, що вода забруднилася більшою кількістю органічних речовин, що призвело до зниження кисню та розвитку різних мікроорганізмів. Однак, постійно діючою причиною є незаконний скид каналізаційних стоків та відходів з одноповерхової забудови. Показники Coli титру є характерним показником наявності каналізаційних стоків у воді», – деталізував Іван Хом’як.

Результати остаточного дослідження якісних показників води, проведеного екоінспекцією, будуть доступні наприкінці тижня.

Нагадаємо, Нікітіна судитимуть за незаконне розпорядження – скидати неочищені стоки в річку Тетерів. Це призвело до тяжких наслідків – мору риби та забруднення води.

Перший житомирський продовжує слідкувати за цією проблемою. Інформуватимемо вас про подальші зміни.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here