Home Місто В Зарічанах життя та побут облаштовують 180 переселенців зі Сходу....

В Зарічанах життя та побут облаштовують 180 переселенців зі Сходу. ФОТО та ВІДЕО

304
0

Для тих, хто потребує допомоги й тих, хто готовий її надавати, віднедавна діє інформаційний центр допомоги тимчасовим переселенцям в Житомирській області.

Відповідний проект презентували під час зустрічі 2 липня у таборі "Віра. Надія. Любов" у Зарічанах. Власне, табором для дітей на літні канікули він був протягом останніх років, а цьогоріч  через ситацію в східних регіонах керівництво прийняло рішення приймати переселенців.

Спочатку мова йшла про півсотні осіб, але за кілька тижнів таких назбиралося майже 200 осіб, більша частина з яких діти віком від 2 місяців.

Нині табір називають Центром тимчасових переселенців і ще готові прийняти до 80 осіб. Проте, відзначають, що працювати в такому режимі зможуть до кінця серпня, тож вже зараз шукають можливі місця для подальшого переселення в межах міста чи Житомирського району.

Через зміну умов життя в будиночках серед лісу періодично дітвора хворіє, а деякі навіть перебувають в лікарні. Медичного догляду потребують і семеро вагітних жінок та переселенці із різними захворюваннями. Частково на себе ці функції перебрала клініка "Медібор", також облаштували мендпунки на місці, а необхідні ліки постійно надходять від волонтерів.

Керівництву табору вдалося вирішити питання із забезпеченням молочними продуктами. Тепер їх з дотриманням усіх норм у визначені терміни, а головне безкоштовно, надає компанія "Рудь". Молочна продукція фактично ставноить основу раціону дитячого харчування.

Директор центру Андрій Виноградський показує погріб, у якому зберігаються овочі та фрукти. Цих запасів вистачить на 5 днів, але до того часу треба домовитися про доставку нових.

На кухні поварам допомагають постійно переселенці – влаштували чергування по столовій та для прибирання території.

На всіх працює одна пральна машина, користуючись якою треба дотримуватися правил. Вода у вільному доступі. Так само безперешкодно можна постійно заходити в їдальну, де навіть вночі матусі розігрівають їжу для дітей – для цього встановили холодильник за межами кухні, мікрохвильовку та електрочайник. За бажанням можна скористатися доступом до інтернету.

Майже біля кожного будинку по території табору дитячі  іграшки, розвішена білизна. Старші на умови проживання не скаржаться, а діти сприймають все як звичайний літній відпочинок.

Світлана разом із двома дітьми приїхала в Зарічани тиждень тому. Чоловік залишився доглядати за квартирою, адже майно наживали роками. Жінка каже, що дітей забрала, аби не бачили війни. Жили неподалік Донецького аеропорту і чули постріли, а зараз чоловік телефоном запевняє, що виїхали якраз вчасно.

"Нас тут добре прийняли. Забезпечили одягом, продуктами, в дітей є іграшки. Кажуть "бандери-бандери", алец е не так, бо люди дійсно добрі. Нам у церкві порадили їхати саме сюди і ми не пожаліли. Дуже хочеться, щоб все швидше скінчилося, але поки вдячні і за те, що маємо", – додала Світлана.

Деякі переселенці розповідати про себе на камеру не хочуть чи бояться, прізвищ взагалі ніхто не називає. По приїзду журналістів частина дітей відправилася на екскурсію на "Рудь", а деякі гуляли з мамами. Чоловіків тут дуже мало, переважно молоді мами із дітьми. На Лугащині залишилися батьки, друзі, які постійно повідомляють останні новини.

Виноградський не приховує, що на сьогодні табір фактично утримують волонтери, підприємці, благодійники, дехто з чиновників, але жодної допомоги на державному рівні нема. Поки люди несуть продукти й одяг, йому самостійно доводиться шукати гроші на оплату послуг електроенергії чи покупку необхідних речей.

"У законодавстві й досі не має поняття "переселенці" і так само не передбачено якісь соціальні виплати. У нас є мами з дітьми до 3-х років, пенсіонери, інваліди, але навіть вони не можуть отримати гарантовані кошти, бо привести до ладу документацію фактично неможливо, – каже  директор.  – Вони приїхали з паспортами, а якісь довідки треба брати з місця проживання. Ми вже залучаємо відповідні органи та соцслужби, аби прискорити цей процес".

Юлія ДЕМУСЬ

Більше фото в спільноті Першого житомирського в соцмережі

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here