Житомир став третім містом, куди після Києва та Львова завітав американський фотограф Йосиф Сивенький, аби презентувати свій проект «РАНИ».
Майже 30 світлин, на яких забражені покалічені бійці АТО, представили під час відкриття однойменної виставки на другому поверсі центрального корпусу ЖДУ ім.І.Франка 2 листопада.
Присутні на заході військовослужбовці, активісти, волонтери та молодь мовчки переглядають фотографії, перечитують історії під ними і діляться своїми враженнями. Кажуть, що проект дуже важкий для сприйняття, але перш за все він представляє сьогодення країни і людей, які пішли боронити її східні кордони.
Автор виставки відзначає, що свого часу йому довелося працювати у багатьох «гарячих» точках світу, коли навіть мови не знав і спілкувався з перекладачем. Тема української війни йому стала особливо близькою, адже він має українське коріння, хоча й народився в Америці.
Йосиф також додає, що кожна його робота говорить сама за себе. За цими фотографіями – долі десятків воїнів та їх рідних. Комусь з моменту зйомки вже вдалося одужати чи стати на ноги, а хтось досі бореться за життя, яке вже ніколи не стане повноцінним.
Військові з відірваними кінцівками і пошматованими тілами, але світлими поглядами і вірою в те, що врешті все буде добре, – переважно такі герої проекту «РАНИ». Фотографій дуже багато, але розбитих війною бійців ще більше.
«Я спілкуюся з військовими, з їхніми родинами. Фотографую тих, хто йде на контакт, хто довіряє мені. Це найважливіше, – пояснює Йосиф Сивенький відвідувачам виставки у Житомирі. – Ми сприймаємо одне одного як співрозмовника і кожен з нас розуміє, чому я це роблю. Насправді не так важко психологічно й емоційно зробити фотографії, як потім переглядати їх на комп’ютері, обирати з них для загального представлення. Мені по-справжньому близька ця країна і ця війна. Я вже кілька років живу та працюю в Україні і почуваюся як вдома, тому стояти осторонь тих подій, що відбуваються на Сході просто не можу – і як фотограф, і як звичайна людина».
Загалом проект «РАНИ» про тему, яка лишається поза увагою міжнародної та української громадськості: проблеми, що стоять перед тими, кого було поранено у війні за українську Європу та демократичне майбутнє, їхні довгострокові витрати на медичне обслуговування, пенсії, фізичну терапію, професійну підготовку, ПТСР та інфраструктуру для людей з обмеженими можливостями. Відтак, проект призначений для інформування і заохочення до дискусії українців про масштабну реінтеграцію поранених солдатів та активістів до повсякденного життя, а також щоб надихнути допомагати іншим.
Йосиф відзначає, що періодично з ним зв’язуються волонтери та просто небайдужі люди і просять контакти того чи іншого бійця, зображеного на фото проекту, аби підтримати фінансово чи надати іншу допомогу.
В контексті цього, фотограф дякує команді всеукраїнського проекту «Герої АТО», завдяки безпосередній участі якої виставка й експонується в Житомирі. Керівник проекту – житомирянин Анатолій Мазарчук, який мешкає у Києві, у липні 2014 року запустив сайт, де до цього часу проводовжують збирати, опрацьовувати, систематизувати та актуалізувати усю інформацію про військових і добровольців, які отримали поранення і травми під час виконання бойового завдання у зоні АТО, і потребують кошти на лікування, операції та реабілітацію.
«Наш сайт працює вже більше року і там кожен може знайти інформацію про поранених бійців з різних регіонів країни та реквізити для переказу коштів. Ці відомості також перекладені на англійську мову, аби можна було залучати закордонних благодійників, – каже Анатолій Мазарчук. – Крім цього, ми допомагаємо госпіталям, надаємо психологічну та юридичну консультацію. Для нас усіх важливо, щоб про цих хлопців, які пройшли війну, не забували. Виставка фотопроекту «РАНИ» не випадково проводиться саме у ЖДУ ім.І.Франка, адже четверо волонтерів нашого проекту «Герої АТО», закінчили цей вуз».
Ректор університету Петро Саух під час відкриття виставки зауважив, що подібні заходи покликані зворушити душу і викликати біль та повагу до тих, хто ціною свого здоровя та життя відстоював та проводовжує відстоювати мир в країні.
«Я захоплююся майстерністю Йосифа. Його світлини захоплюють і примушують відчути чужий біль як власний, – говорить ректор ЖДУ ім.І.Франка. – Кожен з нас, переглянувши ці світлини, проникнеться стражданнями. Ці хлопці – наші герої, але вони такі самі прості люди як ми з вами. Не можна переоцінити все те, що вони зробили для цієї країни і явдячний Йосифу, що протягом двох тижнів спіробітники, студенти і гсоті нашого вузу матимуть можливість споглядати ці світлини».
Відзначимо, що фотопроект «РАНИ» має свій офіційний сайт в інтернеті. В рамках свого візиту до Житомира Йосиф Сивенький зустрівся із студентами – майбутніми журналістами, а також проведе майстер-клас для місцевих фотографів.
Фотографії Йосифа публікувались у The New York Times, The New York Times Sunday Magazine, Conde Nast Portfolio, GQ, Time, Newsweek, The New Yorker. Його роботи виставлені у численних галереях та музеях, зокрема у George Eastman House, University of Applied Sciences and Arts у Німеччині, Musée de l‘Elysée у Швейцарії, Les Rencontres d‘Arles у Франції, United Nations Visitors Lobby у Нью Йорку та у FOAM у Голландії.
Протягом своєї кар’єри фотокореспондента працював над різними соціальними проектами у декількох країнах, які пережили серйозні конфлікти та різноманітні потрясіння. Зокрема, в Азербайджані (2005), Киргизстані (2005), Афганістані (2005), Зімбабве (2007), Грузії (2008), Іраку (2009-2011). З 2003 року працює фотокореспондентом в Україні. На його українських світлинах люди, інфіковані ВІЛ, хворі СНІДом, туберкульозом, раком; діти з важкими психічними та фізичними розладами, що проживають у притулках; жертви Чорнобильської катастрофи; учасники Євромайдану та тяжкопоранені українські військові.
Юлія ДЕМУСЬ