Житомиряни можуть перевірити якість повітря в реальному часі. ВІДЕО

385
0

Державний університет “Житомирська політехніка” та ГО “Сучасний Формат” отримали станцію громадського онлайн-моніторингу EcoCity в рамках програми “Чисте повітря для України”, яка діє з 2018 року. 

Станція дозволяє в реальному часі автоматично контролювати якість повітря та повідомляти населення про радіаційну та хімічну небезпеку.

Міністерство закордонних справ Чеської Республіки надало підтримку у встановленні станції в рамках Програми Transition. 

Це дозволяє контролювати радіаційний рівень, що має велике значення, особливо під час воєнних дій, – каже Олена ГЕРАСИМЧУК завідувачка кафедри наук про землю Житомирської політехніки. Крім того, станція громадського моніторингу EcoCity забезпечує вимірювання типових показників якості повітря в міських умовах.

“З початку повномасштабного вторгнення наші партнери також попіклувалися про наше місто. Це дало нам можливість вимірювати якість повітряного середовища у Житомирі за декількома параметрами, зокрема, рівнем радіаційного фону в міському середовищі. З початку повномасштабного вторгнення це стало надзвичайно актуальним, оскільки постійні вибухи на нашій території негативно впливають на стан повітряного середовища, безперервно його погіршуючи. Наша станція вимірює рівень оксиду азоту, вуглекислого газу, аміаку та радіаційного фону. Вона також контролює вміст пилу у повітрі та метеорологічні параметри, такі як температура, вологість та інші показники” , – розповіла Олена ГЕРАСИМЧУК, завідувачка кафедри наук про землю Житомирської політехніки.

Оксана Алпатова, заступниця кафедри екології та природоохоронних технологій Житомирської політехніки, говорить, що хоча станція дуже точно вимірює показники, її можливості обмежені радіусом дії. Вона відзначає, що для Житомира двох таких станцій недостатньо.

“Щодо вимірювання показників, варто зазначити, що станція має невелику похибку, що становить до 5 відсотків. Це свідчить про її високу точність. Радіус дії такої станції приблизно складає 3-5 кілометрів. За нашими розрахунками, для повного охоплення моніторингу повітря в нашому місті, нам знадобиться близько 10 таких станцій“, – зазначила Оксана АЛПАТОВА, заступниця кафедри екології та природоохоронних технологій Житомирської політехніки.

Оксана Трокоз, комунікаційниця ГО “Сучасний формат”, розповіла, що раніше станції такого типу встановлювалися у великих містах та промислових зонах. Однак з початком повномасштабного вторгнення росіян з’явилася загроза масових ракетних ударів та провокацій на атомних електростанціях. У зв’язку з цим, європейські партнери запропонували встановити таку станцію і в Житомирі для контролю радіаційного фону та інших хімічних показників.

“Коли на вихідних сталися потужні вибухи, я ранком зайшла подивитися, що сталося з нашою станцією. Якість повітря була в межах норми. Зараз у Житомирі є дві такі станції: одна у нас в центрі міста, а інша в Житомирській політехніці. Можна порівнювати показники, вони дуже схожі. Якщо у нас є перевищення, то станція в політехніці також показує перевищення”, – зазначила Оксана Трокоз, комунікаційниця ГО “Сучасний Формат”.

Перевірити якість повітря за результатами моніторингу цих станцій у реальному часі можна на сайті eco-city.org.ua.

“Якщо нам хочеться перевірити якість повітря, ми вводимо на комп’ютері, планшеті або смартфоні лінк eco-city.org.ua. Вибираємо Житомир, і на карті з’являються крапки. Обираємо одну з них. Ось, на приклад, наша станція знаходиться в центрі. І одразу бачимо результати, які показники станція показує в реальному часі. Далі на сторінці ми можемо подивитися, що саме перевищено. Якщо прогорнути сторінку ще нижче, там будуть пояснення, що означає кожен колір, яким позначаються результати моніторингу. Далі – рекомендації для населення щодо того, що робити та як діяти при перевищенні тих чи інших показників. Протягом доби показники постійно змінюються, але якщо зайти на станцію вночі, всі показники будуть в межах норми, оскільки машини перестають їздити, загазованість зменшується, діє комендантська година, тому все нормалізується”, – деталізувала Оксана Трокоз.

ЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here