Home Освіта Науковці ЖНАЕУ вирощують енергетичну культуру – міскантус, який називають ”плантацією дров”

Науковці ЖНАЕУ вирощують енергетичну культуру – міскантус, який називають \”плантацією дров\”

 Проректор Житомирського національного агроекологічного університету Людмила Романчук кілька років тому разом зі своєю аспіранткою на дослідних полях висадили різні енергетичні  культури, серед яких –  міскантус гігантус, сильфій, верба, сіда, сорго. Найперспективнішим виявився саме міскантус гігантус.

Це швидкоростуча  багаторічна трава  з добре розгалуженою кореневою системою, міцним стеблом і вираженими вузлами. Її ще називають «плантацією дров», адже за енергетичною цінністю  може конкурувати з дровами та камяним вугіллям.  При спалюванні міскантус виділяє від 16,5 – 18 МДж/кг енергії, тоді як дрова із дуба – 19 МДж.

Міскантус витривалий і стійкий до наших погодніх умов, хоча  родом з субтропічних і тропічних регіонів  Азії та Африки. Він насичує грунт гумусом, покращує його. Нараховується близько 40 дикорослих видів рослини, ще 100 вдалося вивести. Науковці наголошують, що на Житомирщині міскантус можна вирощувати на землях, які тимчасово виведені з використання після видобутку корисних копалин або самозаліснені, а також на територіях, постраждалих від вибуху на ЧАЕС. Міскантус проводить фітореабілітацію території – витягує радіонукліди з грунту: із землі радіація зникає, а в рослині майже не накопичується.


Саджанці з кореневищ міскантусу приорюють на глибину до 20 см, використовуючи схему 70х70 см  


«Зараз ми маємо вже кілька ділянок загальною площею 1,5 га, – розповідає Романчук. – По 50 соток в Ботанічному саду, в Народицькому і Черняховському районах. Тестуємо різні типи грунтів, у тому числі висадили міскантус і в  ІІ зоні радіоактивного забруднення. Мета досліджень  –  вивчення ефективності вирощування нетрадиційних енергетичних культур з метою реабілітації радіоактивно забруднених ґрунтів.Найбільшу щільність забруднення ґрунту зафіксовано на ділянці з трирічними рослинами – 643,8 кБк/м3, найменшу на ділянці з дворічними – 588,3 кБк/м3. Найбільша частка радіонуклідів накопичується в кореневій частині, значно менше у листі, а в стеблі, яке використовується в подальшому,   їх майже нема взагалі. Збір міскантуса проводять у лютому-березні, в період спокою рослин, після відтоку пластичних речовин у кореневу систему та опадання листя. Вологість стебел мінімальна. Рослина відновлюється з коріння.


Корені міскантуса сягають до 2,5 метрів вглибину грунту


Перший урожай маємо вже на третій рік після висаджування, коли стебла досягають до 3-5 метрів. У Ботсаду в нас є закладки 8-річного, 4-річного і дворічного міскантусу. Саджанцями із нами спочатку ділилися колеги із інших наукових установ, тепер самі можемо дати на розсаду. Також в інтернеті є оголошення про продаж міскантусу, адже його активно почали вирощувати на присадибних ділянках, є інтерес у приватного бізнесу, але вони хочуть прибутки одразу, а тут треба зачекати та й ринок переробки і збуту ще не налагоджений. Ми неодноразово виходили на владу області з пропозицією підтримати проект із вирощування міскантусу в промислових масштабах на радіоактивно забруднених територіях, готові поділитися досвідом і посадковим матеріалом на кілька десятків гектарів. Поки реальної підтримки і співпраці нема, хоча це б і сприяло зменшенню залежності від викопних джерел енергії – газу та вугілля. Натомість у країнах Європи щорічно на 15-20% збільшують площі вирощування міскантусу. Там цей напрямок навіть дотаційний. Особливо активна робота ведеться у Великобританії, Німеччині,  Швеції, Франції. Ми розробили з білоруською стороною спільний проект, але поки чекаємо на результати його розгляду».


Саджанець міскантусу коштує 3-5 гривень, у подальшому з одного куща, якому 5 років, можна отримати до 100 саджанців


Обробляти від бур’янів та зрошувати плантацію треба лише у першій рік після висадки. Природніх загроз та шкідників в Україні для міскантуса гігантуса не виявлено. У перший рік рослини  виростають до 200 см, на другий рік сягають 350 см, а в наступні – 400-500 см. Чистий гібрид дає найкращі прирости.

Урожайність міскантусу складає 10-15 і навіть до 20 т/га в сухій масі, яку переробляють на пелети і використовують у твердопаливні котли. На одній ділянці урожай можна збирати протягом 30 років. Якщо вирощувати ліс 80 років, то вихід деревини – 400 т/га, за цей час міскантус дасть близько 2000 тонн. З 25 т міскантуса можна виробити стільки енергії, скільки з 12 т вугілля.   

Юлія ДЕМУСЬ