Останню книгу зі своєї трилогії 8 вересня презентував у "Брамі" для житомирян Володимир Шовкошитний – член Національної Спілки письменників України, поет, прозаїк, кінодраматург, публіцист, політик.
Він має 4 вищі освіти і останні 11 років присвятив роботі в архівах, де збирав матеріали для своїх книг, що розповідають про історичні події та постаті в Україні з початку 20 століття й аж донині.
Автор каже, що у трилогії "Кров – свята" книги абсолютно різні і за жанрами, і за стилістикою та мовою художнього твору. Всі герої, події, населені пункти і факти є реальними і мають історичне підгрунтя. Більше того, у сучасній українській літературі на часі – це єдине дослідження такого масштабу.
Що стосується заключної книги "Боривітри", то там зображені на Україні Західній і на Україні Наддніпрянській від 1943 року до Майдану. Серед героїв книги Роман Шухевич, Василь Кук, Микола Лебедь, Голова СБ ОУН "Михайло" – Микола Арсенич, Командир УПА-"Північ" Дмитро Клячківський – "Клим Савур". Його соратники "Дубовий"- Литвинчук, Юрко Стельмащук – "Рудий", курінні "Рубашенко" – Коваль, "Сосенко" – Антонюк, сотенний "Кречет" і його побратими, а також вороги Українців та їхні посіпаки, які так і не усвідомили себе українцями – Микита Хрущов, Олексій Кіріченко, Микола Підгорний, Петро Шелест, Леонід Брежнєв. Читач зустрінеться з катом українського народу рейхскомісаром Еріхом Кохом, який одночасно був агентом Сталіна, та з найбільшим провокатором тієї війни Ніколаєм Кузнєцовим – посланцем Сталіна до Коха.
Про все це коротко Шовкошитний розповів відвідувачам "Брами" під час зустрічі, а також пояснив, що у нього нема поганих героїв – просто всі різні і в кожного є свій інтерес.
У книзі є розповідь про білі плями історії УПА, передачу Криму Україні, святкування 300-річчя возз’єднання України з Росією та відкриття монументу з цієї нагоди
Для назви роману знову обрав вид птахів "Боривітри"- соколи, які значно менші за "Білого кречета" (назва попередньої книги), але так само гуртом реагують на всі небезпеки.
"Гуртом вони – непереможні. Разом – сила! Це гасло Майдану", – відзначає Шовкошитний та кількома словами згадує, що сам провів на Майдані 92 дні і 33 ночі. Поруч з ним стояв син, який донедавна був волонтером, але відправився добровольцем воювати на Схід попри те, що має інвалідність.
Шовкошитний впевнений, що Україна – це там, де говорять українською мовою і доти країна буде, доки ця мова існуватиме.
Водночас він жаліється, що ми по-суті не маємо своєї справжньої історії, адже її для України писали чехи, поляки, Московія.
Загальновідомим є той факт, що історію пишуть переможці, а коли її нема взагалі, то на зміну приходить географія. У світовій літературі історією називають те, що памятає народ і передає з уст в уста. З часом це все обростає міфами, але суть залишається. Однак книги Шовкошитного навпаки розвіюють будь-які міфи.
Що стосується сьогоднішніх подій в країні, то письменник відкрито називає Путіна параноїком і вважає, що той всеодно не зупиниться.
"Будь-яке перемиря колись порушують. Якщо і цього разу так станеться, то варто очікувати введення військового стану на Сході з усіма наслідками, – пояснює Шовкошитний. – Українці завжди обирали цінності і платили за це велику ціну. Ми знову пішли цим шляхом і в Америці нас не зрозуміють, тому й не поспішатимуть допомогти".
Юлія ДЕМУСЬ