Home Події Ставка Гіммлера біля Гуйви, яку перетворили на льох для картоплі, може стати...

Ставка Гіммлера біля Гуйви, яку перетворили на льох для картоплі, може стати музеєм

Унікальний туристичний об’єкт Житомирщини – польова ставка Генріха Гіммлера «Хегевальд», яка складається з бункера та підземних залів, стала в чергу на внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Про це повідомляє на своєму персональному сайті нардеп Олександр Бригинець.

Міністерство культури України на звернення голови підкомітету з питань охорони та популяризації культурної спадщини Олександра Бригинця дало завдання Житомирській обласній державній адміністрації підготувати облікову документацію на об’єкт культурної спадщини, та подати їх до Мінкульту

«Нещодавно всі місцеві жителі самі нарікали на те, що бункер перетворився на льох для зберігання картоплі. Тепер нарешті завдяки небайдужості активістів та моїм численним депутатським зверненням до структур різного рівня справа визнання унікального об’єкта, що залишився з часів Другої світової війни, нарешті вийшла на фінішну пряму в питанні визнання її пам’яткою», – повідомив Бригинець.

Нагадаємо, до нардепа Бригинця звернулася громада смт. Гуйва з проханням зберегти гордість їхнього селища: об’єкт історичної спадщини часів Великої Вітчизняної війни – резиденцію «Хегевальд», оскільки ставка викликає інтерес у туристів і може приносити прибутки громаді.

«Я переконаний, що коли про цей унікальний об’єкт дізнаються більше людей по всій Україні та Європі, він стане серйозним туристичним об’єктом, який сприятиме, в тому числі, створенню нових робочих місць та поповнить бюджет Житомира, області та смт. Гуйва зокрема», – вважає О.Бригинець.


Нагадаємо, що Ставка Гіммлера під Житомиром – ставка рейхсфюрера СС Генріха Гіммлера «Хегевальд» («Заповідний ліс») розташована недалеко від «Вервольфа» – у Житомирській області, біля сучасного селища міського типу Гуйва.

Командний пункт з усіма зручностями будували з жовтня 1941-го по липень 1942 року. Територія ставки загальною площею 1,2 тис. кв. м. була ретельно замаскована зеленими насадженнями. А штаб військового керівництва розташовувався у двоповерховій будівлі, в якій до війни був Будинок офіцерів. На випадок бомбардувань в ставці облаштували два наземних бункера, які з’єднував один підземний хід, і який після війни замурували. У них були дві маленькі кімнати, товщина стін яких сягала трьох метрів, до того ж їх прикривав півметровий шар гуми, який мав надійно захищати від прямого попадання бомб.

Тут є два входи у підземні зали райхсфюрера СС: один розташований на території військової частини, тому доступ до нього неможливий, інший біля двоповерхового житлового будинку. Це квадратна бетонна конструкція заввишки у два з половиною метри майже зусібіч обліплена господарськими прибудовами місцевих мешканців.