Home Політика На Житомирщині в заповіднику планують видобувати руду – резервуар води під загрозою

На Житомирщині в заповіднику планують видобувати руду – резервуар води під загрозою

370

ТОВ «Пержанська рудна компанія» планує видобувати на території Поліського заповідника метал. Зокрема, йдеться про Олевський район Житомирської області, де знаходиться Пержанське родовище берилію. Підготовчі роботи мають розпочатися вже найближчим часом – компанія повідомила про це керівництво заповідника, – пишуть texty.org.ua.

«Компанією 01 листопада 2019 через аукціонний продаж було отримано спеціальний дозвіл на користування надрами, а саме — видобування берилієвих руд на Пержанському родовищі, ділянках Північна і Крушинка», — ідеться у листі ТОВ.

На території заповідника будуть видобувати берилій. Вхід у шахту не на території заповідної території, а поруч, однак сам видобуток – під заповідником. Проте територія заповідника – це не лише поверхня, а й повітряний та підземний простір.

Саме ділянка "Крушинка" — це територія, яка суворо охороняється законами України, її територія — 72 гектари.

Законом «Про природно-заповідний фонд» забороняється видобуток корисних копалин на території природних заповідників.

Однак, відповідно програми робіт на Пержанському родовищі, фірма планує видобути 200 тис. тонн руди.

Київський еколого-культурний центр подав до суду з вимогою скасувати дозвіл, виданий Держгеонадрами. Окружний адміністративний суд м. Києва вже ухвалив відкриття позовного провадження.

Наступним кроком екоактивісти планують підготовку позову з вимогою скасувати Висновок з оцінки впливу на довкілля, а також звернутися до НАБУ.

«Будь-які спроби видобування корисних копалин «берилію» на території заповідника, незалежно від глибини й способів добування, є вкрай недопустимими, оскільки це однозначно призведе до катастрофічних наслідків. На сьогодні не зроблена серйозна експертна оцінка впливу розробки цього родовища на територію природних екосистем не тільки заповідника, а й усього регіону», — вважає в. о. директора заповідника Павло Лінкевич.

Цінність Поліського заповідника настільки значна, що він має стати одним із природних заповідних ядер майбутнього міжнародного біосферного резервату. Це ще і резервуар води, якої зі зміною клімату стає в Україні дедалі менше. І він може зникнути.

«Українсько-білоруський міжнародний біосферний резерват, створення якого планується на території Рівненської й Житомирської областей України та суміжних територій Білорусі, має величезне значення для збереження водності усього Полісся, для водності Прип’яті, а отже — і Дніпра. В умовах змін клімату, в умовах зростання ризику посух, збереження цих територій набуває значення рівня національної безпеки. Адже без вологи наша країна опиниться перед загрозою втрати значної частини сільського господарства, одного з локомотивів нашої економіки», — вважає заступник голови ЕкоПраво-Київ Борис Васильківський.

Довідково: Зона ядра — територія абсолютної заповідності. Зазвичай ядро утворюють природні заповідники, заповідні зони національних і регіональних природних парків, заповідні урочища. Тут дотримуються найсуворішого природоохоронного режиму. Дозволені лише наукові дослідження і моніторинг природних процесів. Зона ядра може бути як однією великою територією, так і складатися з кількох дрібніших.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here