Home Політика ЦВК не скасувала вибори у ОТГ Житомирщини

ЦВК не скасувала вибори у ОТГ Житомирщини

113

 Центральна виборча комісія не скасувала вибори у 34 об’єднаних територіальних громадах, які були під загрозою, а взяла до відома ухвалу окружного адміністративного суду міста Київ про забезпечення адміністративного позову депутата Артема Вітка шляхом зупинення дії рішень місцевих рад про добровільне об’єднання до вирішення спору.

У цьому списку дві громади з Житомирської області: Вчорайшенська сільська ОТГ Ружинського району та Вільшанська сільська ОТГ Чуднівського району. Відповідну постанову ЦВК прийняла на засіданні 8 листопада.

Як зазначають члени ЦВК, судовий процес у справі триває, і якими будуть подальші рішення суду, невідомо.


«Центральна виборча комісія не може усуватися від того, що дійсно, наразі є така ухвала. Дійсно в своїй ухвалі суд так дивно, я навіть процитую, сказав, що зупинення дії рішень рад вже є достатньою підставою для зупинення формування органів місцевого самоврядування, оскаржуваних об’єднань територіальних громад. Тому ми не могли зробити вигляд, що його немає. Здається, на 10 грудня призначений розгляд по даній справі і я не можу прогнозувати, яким буде рішення, тому що це буде можливо трактуватися як тиск на суддю. Але справа в тому, якщо ми отримаємо 10-го або через декілька днів після 10-го грудня рішення, яке буде говорити про те, що процес має зупинитися, не завершитися, це буде незаконно, напевно, не сприйняте суспільством», – зазначила член ЦВК Катерина Махніцька.
Свою постанову разом з копією ухвали суду ЦВК надіслала відповідним територіальним виборчим комісіям та органам державної влади для ознайомлення.


На думку секретаря ЦВК Наталії Бернацької, саме ці органи визначатимуть, чи відбудуться вибори в цих громадах.
«Центральній виборчій комісії, в даному випадку не було заборонено прямо вчиняти якісь окремі дії щодо організації цих місцевих виборів, але були дуже неоднозначні формулювання в самій ухвалі, тому більшість членів комісії підтримала необхідність направлення даної ухвали до безпосередньо ТВК і ОДА і казначейства для того, щоб вже всі самі визначалися, як виконувати рішення суду. Для мене відкрите питання взагалі після цієї ухвали, в яких ОТГ пройдуть, в яких не пройдуть, як це буде відбуватися, але тут вже будуть визначатися на місцях у зв’язку з отриманням даної ухвали і аналізувати, яким чином вона стосується чи не стосується окремих суб’єктів», – прокоментувала Наталія Бернацька.


Аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев вважає, що ТВК теж мають прийняти до відома отриману від ЦВК постанову і продовжити організовувати виборчий процес.


«На мою особисту думку, територіальні виборчі комісії повинні прийняти до відома цю постанову Центральної виборчої комісії і спокійно собі організовувати виборчий процес. Пункт щодо ТВК в постанові ЦВК говорить про те, що «звернути увагу відповідних територіальних виборчих комісій на ухвалу окружного суду про забезпечення адміністративного позову в частині, що їх стосується». В самій ухвалі забезпечення адміністративного позову стосується рішень не ТВК, а рішень територіальних громад про об’єднання. Тому мені особисто не зовсім зрозуміло, в чому полягає практична цінність цього пункту постанови ЦВК до ТВК. У самому позові і в описі цього позову в ухвалі окружного адміністративного суду є вимога народного депутата до територіальних виборчих комісій – зупинити процес. Але в ухвалі суду щодо забезпечення позову немає жодних зобов’язань ні для ЦВК, ні для ТВК», – розповів Олександр Клюжев.


На думку аналітика ОПОРИ, сценарій розвитку подій може бути різний і залежати від політичного інтересу на місцях.
«Можна спрогнозувати, що територіальні виборчі комісії, особливо якщо на місцях є якісь конфліктні політичні інтереси, можуть посилатися на постанову ЦВК і на ту частину ухвали суду, яка є тільки описовою, а не результативною  для  того, щоб дестабілізувати виборчий процес. Це виключати не можна. Тут вже багато буде залежати від ЦВК, тому що ТВК будуть звертатися за роз’ясненнями, як їм діяти в цих умовах, коли не буде зрозуміла ця постанова ЦВК. На мою особисту думку, сценарій може бути різний, і все буде залежати від політичної зацікавленості на місцях щодо організації, або не організації виборчого процесу. Тому настрій достатньо тривожний, але більш трагічного варіанту не відбулося, коли б ЦВК прийняла рішення скасувати вже розпочаті виборчі процеси, і в цьому плані варто відзначити позитив.Створено де-факто ситуацію невизначеності, в тому числі і на рівні постанови Центральної виборчої комісії, на жаль. Зараз можна говорити, що є якась навіть не правова невизначеність, а загальна невизначеність у зв’язку з непрогнозованістю дій ТВК, після того як до них надійде офіційна постанова ЦВК, в якій буде зазначено про ухвалу адміністративного суду», – зазначив Клюжев.


Чуднівська районна виборча комісія інформацію від ЦВК отримала, і виборчий процес у Вільшанській ОТГ триває.
«Пройшло сьогодні, 9 листопада, засідання – зробили дві комісії: Чуднівську міську і Вільшанську сільську. Від ЦВК нам надходила ухвала, ми зачитали її на комісії, телефонували в ЦВК, нам сказали, що буде результат 12-го числа в понеділок і щоб створювати Вільшанську сільську виборчу комісію. Ми прийняли до відома цю ухвалу, і в нас виборчий процес триває», – розповіла в коментарі ОПОРІ голова Чуднівської районної виборчої комісії Катерина Домашенко.
У Вчорайшенській сільській виборчій комісії Ружинського району ухвалу від ЦВК ще не отримували.
«Мені ще нічого не надходило. Завтра, 10 листопада, у мене перше засідання. З реєстру виборців мені теж ніхто не дзвонив. Будемо чекати», – зазначила в коментарі ОПОРІ голова Вчорайшенської сільської виборчої комісії Галина Козак.


Виборчий процес у шістьох об’єднаних територіальних громадах Житомирської області – чотирьох сільських, одній селищній та одній міській розпочався 3 листопада. Самі ж вибори відбудуться 23 грудня.
 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here