Home Політика В Україні з’явився закон, який може похитнути гарантії незалежності ЗМІ

В Україні з\’явився закон, який може похитнути гарантії незалежності ЗМІ

113
0

Президент Віктор Янукович підписав закон Про судовий збір, який в десять разів знижує розмір збору, що сплачується при поданні позовів про захист честі, гідності та ділової репутації. Як пише Коммерсантъ-Украина в статті Президент принял сборное решение. Норма, яка діяла досі, стримувала бізнесменів від подачі позовів, які можуть призвести до закриття ЗМІ.

У пояснювальній записці до закону пояснюється, що основна його мета – врегулювати на законодавчому рівні питання визначення розміру судового збору.

Зараз він стягується на підставі декрету Кабміну Про держмито. Але в Цивільному процесуальному кодексі і законі Про систему оподаткування вказується, що розмір і порядок сплати судового збору повинні бути закріплені в окремому законі.

Разом з тим фактично, пише газета, закон значно знижує розмір збору. Якщо зараз він розраховується як 10% від суми претензій, пред’явлених в позові про захист честі і гідності фізособи, ділової репутації фізичної або юридичної особи, то після набуття чинності закону – з 1 листопада – збір буде знижено до 1% суми позову, але не менше 0,2 (з 1 жовтня складе 197 грн) і не більше трьох розмірів мінімальної заробітної плати (2955 грн).

Юрист Інституту Медіа Права Ігор Розкладай зазначив, що фактично, заплативши менше 3 тисяч грн, позивач зможе висувати мільйонні претензії ЗМІ та журналістам, що опублікували незручну для нього статтю. "Ще на етапі підготовки до другого читання у законопроекті пропонувалося встановити, що якщо сума позову перевищує 300 мінімальних зарплат, слід сплатити збір у розмірі 10% від суми позову. Але ці пропозиції були відхилені", – зазначив юрист.
 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here