Home Різне Диспепсія у дітей — яка буває і як із нею боротися

Диспепсія у дітей — яка буває і як із нею боротися

171

Диспепсія — це загальне поняття, яке поєднує низку патологічних проявів органічного або функціонального характеру, пов’язаних із порушенням перетравлення та засвоювання їжі. Вона часто виникає у дітей через активний ріст і розвиток, спроби організму підлаштуватися під новий режим харчування та безліч нових продуктів. Центральна нервова система не може правильно скоординувати роботу шлунково-кишкового тракту, через що виникає характерна симптоматика:

 1. біль у ділянці живота;
 2. здуття живота;
 3. метеоризм;
 4. нудота та періодичне блювання;
 5. різні порушення випорожнень;
 6. печія.

При цьому захворюванні (навіть за його функціонального варіанта) спостерігаються порушення в роботі органів травної системи. Через недосконалу регуляцію змінюється моторика, залози не можуть виробляти необхідну кількість ферментів. З цієї причини під час лікування вони вводяться екзогенно — так, може призначатися Панкреатин, щоб підтримати функцію підшлункової та забезпечити достатнє засвоєння поживних речовин. 

Які існують види диспепсії

Згадана органічна диспепсія спостерігається рідко, оскільки її появу зумовлюють серйозні патологічні стани з боку органів травної системи. Функціональний варіант фахівці поділяють на чотири види залежно від домінуючих симптомів:

 1. Виразкоподібний. У цьому випадку найбільше дитину турбує біль — він виникає на голодний шлунок, локалізується у верхній частині живота і за інтенсивністю може нагадувати виразкову хворобу. Після вживання їжі або прийому антацидів він зникає, що може призвести до помилкового встановлення діагнозу виразкової хвороби шлунка. Однак гастроскопія не показує жодних патологічних змін.
 2. Рефлюксоподібний. Діти можуть скаржитися на появу відрижки, печії, періодичної нудоти. У деяких випадках з’являється блювання, у малюків можуть частіше відбуватися зригування. Рідше трапляється здуття живота.
 3. Дискінетичний. Основні прояви — сильне здуття, метеоризм, спазми живота. Після їди може часто боліти живіт, у багатьох дітей спостерігаються супутні порушення засвоєння певних продуктів.
 4. Неспецифічний. Так називають стан, за якого в дитини наявні деякі з перерахованих симптомів, які не мають органічних причин, але їх не можна об’єднати в одну зі згаданих груп.

 Педіатр, з’ясувавши скарги, класифікує форму диспепсії та призначає лікування. Воно може передбачати:

 1. дієту, яка виключає продукти, які погано засвоюються;
 2. чіткий режим харчування;
 3. застосування ферментних препаратів;
 4. прийом спазмолітиків (якщо домінує больовий синдром);
 5. використання прокінетиків (щоб нормалізувати моторику).

Зазвичай цих заходів достатньо, щоб вилікувати хворобу. У поодиноких випадках необхідне стаціонарне лікування для відновлення нормального метаболізму. Такі заходи переважно необхідні у разі тяжкої форми, коли організм малюка майже не засвоює їжу.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here