Home Різне Меценат спрямував на розвиток села у Житомирській області 13 млн дол: сюди...

Меценат спрямував на розвиток села у Житомирській області 13 млн дол: сюди їдуть з Марокко та США

4318

Близько 13 млн доларів (350 млн грн) пожертвував на розвиток села, в якому народився, український меценат. Мільйонер Михайло Весельський повернувся до свого села, щоб повністю змінити його.

Про Радовель знають і в столиці, і за кордоном. Адже до села європейського зразка їдуть працювати кращі фахівці із різних куточків країни, а також із Марокко, Англії та США, а в місцевому ліцеї навчаються діти із 10 навколишніх сіл і міста.

Нині с. Радовель в Олевському районі на Житомирщині – це 1300 жителів, яким дали можливості зайнятися власною підприємницькою справою, надсучасний біотехнологічний ліцей, аналогів якому немає у Житомирі, гостинний дім, де живуть освітяни та медики, медичний центр зі своєю лабораторією.

Читайте також: У європейське село на Житомирщині їдуть на роботу зі столиці. ВІДЕО

До столиці – 220 км. Але це не лякає освітян, які переїхали з Києва до Радовеля викладати в місцевому сільському ліцеї. На конкурсний відбір подавалися освітяни зі всієї України. Більше того – у ліцеї працюють вчителі, які прилеті за тисячі кілометрів: зі США, Марокко.

"Я хотів би, щоб ми створили соціальне середовище, яке дає умови для сприяння зростанню дитини", – сказав Весельський у коментарі Kyiv Post.

Не для політики

В Україні завжди вважають, що бізнесмени та політики допомагають своїм громадам набирати голоси або відбілювати заплямовану репутацію. 52-річний Весельський був обраний до місцевої ради громади в 2020 році. Він каже, що хотів допомогти своїй громаді через державну службу, але незабаром зрозумів, що не зацікавлений у політичній кар’єрі і кинув посаду.

Життя мільйонера з Радовеля

Перші 17 років свого життя Весельський провів у Радовелі, відвідуючи ту саму школу, якій зараз допомагає. Офіційна назва – Біотехнологічний ліцей Радовель. На той час його мати була директором закладу.

Закінчивши Київський національний університет імені Тараса Шевченка з юридичним ступенем, Весельський почав займатися бізнесом – заснував компанію Eurotek, яка спеціалізувалася на соняшниковій олії, виробництві пшениці та експорті зерна та розширилася до нерухомості, мереж супермаркетів. Зараз на Eurotek працює понад 3000 співробітників.

Переломний момент настав у 2014 році, відразу після того, як Революція Євромайдану скинула прокремлівського екс-президента Віктора Януковича і розпочала новий розділ в історії України.

"Я розумів, що нам потрібно розвиватися як країна, і все це мене надихнуло", – говорить він.

До 2016 року Весельський вже став мільйонером. Він делегував частину керівництва компанії і глибоко занурився у свій новий амбіційний проект розвитку села мрії.

Ліцей зразка європейського приватного закладу

При в’їзді в Радовель, перше, що помічають люди, – це школа. Її грати відкриваються на величезний відкритий простір для відпочинку дітей та ігор.

Шахова дошка розміром з дитину розміщена ліворуч, а праворуч – велика скульптурна композиція "Зустріч Данте і Беатріче" італійського скульптора Адельфо Галлі.

Цей новий сучасний вигляд ліцей отримав після ремонту 2017–2018 років, який фінансував Весельський, більше схожий на приватну міжнародну школу десь за кордоном, а не у віддаленому українському селі.

Навчальні класи тут обладнані смарт-дошками та комп’ютерами, мають дерев’яні шведські стінки для розминки учнів. На стелі розміщені стрілки руху (офтальмологічні тренажери), щоб діти могли робити перерви для відпочинку.

У підвалі також є критий тренажерний зал із зоною тренувань з боксу та велика музична студія. Але трансформація школи була не просто матеріальною.

Нетрадиційні методи вихователів включають надання достатньої свободи дітям надихати себе, а не лише слухати вказівок вчителів.

У школі є кілька студій для хобі з дизайну та шиття, робототехніки, мистецтва та кераміки, майстерні з дерева та металу, а також зали для тхеквондо та гімнастики. Діти також можуть займатися каліграфією, театром, танцями та різними видами спорту.

Один із викладачів ліцею Блейк Булл, який у січні переїхав до Радовелю із США, каже, що в більшості шкіл, в яких він працював раніше, персонал залишається один на один. "Але тут я справді відчуваю, що нам надано ресурси, щоб якнайкраще допомогти учням".

Державні школи України часто не мають фінансування для забезпечення учнів хобі-клубами. Щоб Ліцей Радовель міг допомогти дітям розвивати творчі здібності, Весельський щороку вкладає в нього 12 мільйонів гривень (444 000 доларів), каже він.

Вчителі зі США, Англії та Марокко

Ще одним нетрадиційним підходом школи Радовеля є залучення міжнародних вчителів для дітей, щоб спілкуватися з іноземцями та вивчати мови з носіями.

Викладач мови Інна Головаха доєдналася до проекту, коли він стартував у 2019 році. Будучи українкою, що провела 27 років у США, натхненна місцевим розвитком, вона вирішила переїхати до Радовелю.

Окрім США, іноземці з Англії та Марокко переїхали до Радовелю, щоб проводити заняття з англійської разом з іншими видами діяльності. До них приєднуються українські вчителі з усієї України, які теж переїхали до села, щоб розвивати школу.

Раніше американська вчителька Вікі Найлінг жила в Україні, будучи добровольцем Корпусу Миру, а зараз є однією з шести іноземців, які живуть і викладають у Радовелі. На додаток до звичайних уроків, Найлінг проводить уроки кулінарії англійською мовою у кулінарній студії, де дітям щоранку на понеділок випікають печиво.

Нейлінг каже, що її досвід був у нетрадиційному навчанні, саме тому підходи Радовелю їй цілком підходять.

Тільки початок

Школа була лише першим кроком.

Весельський також профінансував місцеву лікарню, розробив цілий план для процвітання Радовелю та шляхи підтримання його в майбутньому.

Ліцей – це лише одна частина п’ятиступеневого плану, який бізнесмен розробив для свого рідного села.

Другий етап – це сучасна лікарня, яка була нещодавно побудована. Його планується відкрити в липні з повністю навченою командою лікарів та медсестер.

Третя мета – переконатися, що Радовель процвітає економічно, щоб забезпечити себе в майбутньому. Один із способів – забезпечити сім’ї теплицями, щоб вони могли вирощувати овочі, для продажу та отримання прибутку, оскільки регіон відомий якісними ягодами та огірками. Вже побудовано кілька теплиць, які можна побачити по всьому селу.

Четверта частина проекту – зміцнення інфраструктури. Вона включатиме систему компостування та переробки сміття в сусідньому центрі вторинної переробки, що будується.

На п’ятому етапі –  будівництво нових будинків, де комфортно жили б як місцеві жителі, так і прибулі фахівці.

На сьогодні меценат витратив близько 350 млн. грн. (12,9 млн. дол.) на весь проект в Радовелі.

Нагадаємо, навесні в Радовелі висадили алею сакур.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here