На Житомирщині у 2022-році народилося майже 8 тисяч дітей, 5543 з яких – вже після початку повномасштабного вторгнення. Через  війну і пережитий стрес почастішали випадки передчасних пологів – 400 дітей народилися недоношеними.

Таких «поспішайок» виходжують у відділенні новонароджених та недоношених дітей обласної дитячої клінічноїлікарні та у Житомирському обласному перинатальному центрі. Доки не наберуть необхідну вагу та навчаться регулювати температуру свого тіла, їх поміщають у спеціальні інкубатори, аби дитина не бачила світла, а навкруги була тиша. Годують з пляшечки чи шприца.

Недоношеною вважається дитина, яка народилася у термін вагітності менше ніж 37 повних тижнів. Виходжування і реабілітація передчасно народжених малюків – складний процес, який може тривати кілька місяців. Це потребує високотехнологічного інтенсивного догляду, особливо глибоко недоношених дітей – з масою тіла до 1000 г. У Житомирі в 2020 році із вагою до одного кілограма народилося 13 малюків, а в 2021-му – 25.

У всьому світі 17 листопада відзначають День передчасно народжених дітей. Представники різних країн об’єднують зусилля  і проводять заходи, спрямовані на акцентування та вирішення проблеми передчасних пологів та поліпшення умов виходжування недоношених дітей та підтримки їх сімей.

Вже рік у Житомирі функціонує спільнота волонтерів, які в’яжуть для крихітних немовлят одяг, іграшки та пледи.  Така ініціатива належить БФ «Теплі обійми України», а у нашому місті роботукоординує Світлана Світельська. 

«В’яжемо теплі речі для передчасно народжених діток – шапочки, шкарпетки, пледики і жилеточки із 100% вовни та іграшки-комфортери (восьминіжки). Вони життєво необхідні для малюків, тому що прискорюють процеси виходжування крихіток, – пояснює Світельська. – Днями передали безкоштовно такі комплекти для немовлят у наш перинатальний центр. Раніше співпрацювали із медичними установами з інших регіонів. Я щаслива, що можу бути причетна до такої гарної і потрібної справи. Дякую усім майстриням, які навіть у такий складний для країни час, продовжують в’язати, даруючи тепло найменшим українцям. Відгукнулися не лише з Житомира й області волонтерки, але й з інших куточків країни. Бажаю всім і надалі творчого натхнення, рівних петельок, любові та перемоги, щоб дітки народжувалися у мирній Україні. Якщо ви не вмієте в’язати, можете підтримати проєкт фінансово, а також будемо щиро вдячні за пряжу 100% вовну та 100% бавовну. За деталями звертайтеся до мене в особисті повідомлення у соцмережі та долучайтеся до клубу «Теплі обійми України – Житомир». Там ми публікуємо багато актуальної інформації, ділимося порадами щодо матеріалів, виробників, консультуємо тих, хто лише пробує в’язати для поспішойок».

Світельська наголошує, що для речей потрібно використовувати виключно натуральні матеріали без синтетичних добавок, аби зігрівати маленькі тіла з недосконалим теплообміном і стимулювати кровообіг. Крім того, колючість вовни не дає дітям зануритися в глибокий сон. Всі речі в’яжуть спицями без накидів, лицьові та виворотні петлі.  

Шкарпетки мають бути височенькі, ніби гольфики, аби вони не спадали з ніжок, а шапочки – глибокі.   Восьминіжок в’яжуть із бавовни, яка добре витримує багаторазове прання, тримає форму і не викликає алергію. Наповнювач – синтепон або холлофайбер. М’які іграшки зі щупальцями нагадують малюку пуповину, яка з’єднувала його з мамою.  

Юлія Демусь

ЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here