Home Кримінал Прокуратура повернула громадам незаконно оформлені землі колективних сільгосппідприємств

Прокуратура повернула громадам незаконно оформлені землі колективних сільгосппідприємств

432

Прокурорами у Житомирській області встановлено схему незаконного заволодіння тисячами гектарів земель сільського та лісового господарств. Мова йде про землі припинених колективних сільгосппідприємств.

Із 1 січня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні». Цей закон врегульовує питання реєстрації цих земель як власності об’єднаних територіальних громад, на території яких вони розташовані.

Водночас встановлено, що деякі товариства під виглядом «правонаступництва» ліквідованих КСП незаконно заволоділи землями на території громад Житомирської області. Тобто, землі якими ці товариства володіли у 90-х роках вони зареєстрували як приватну власність, позбавивши ОТГ можливості раціонально ними розпоряджатися й передавати на конкурентній основі в оренду, що у свою чергу призводить до недоотримання коштів місцевими бюджетами.

Нині регіональна прокуратура у судовому порядку повертає громадам незаконно оформлені землі.

Прокурорами було заявлено 19 позовів про витребування 9500 га земель з незаконного володіння фіктивних правонаступників колективних сільгосппідприємств. Верховний Суд задовільнив 3 таких позови. Із користування приватних підприємств витребувано на користь громад понад 2000 га земель.

У комунальну власність Чоповицької та Малинської ОТГ повернуто 117 земельних ділянок. Їх загальна площа – 1374 га. На користь Малинської міської ради за позовом прокурорів витребувано 47 земельних ділянок площею 625 га.

“Верховний Суд підтримав доводи прокурора про те, що сільськогосподарський виробничий кооператив не є правонаступником колективного сільгосппідприємства, оскільки сама вказівка про це у статуті не підтверджує факт дійсного правонаступництва.

Реєстрація права приватної власності на землю на підставі державного акту на право колективної власності є протиправною. Чинним законодавством не передбачено автоматичного переходу права колективної власності у приватну”, – зазначають в обласній прокуратурі.

Діяльність КСП станом на період внесення змін до законодавства припинено, а землі, які залишилися після розпаювання, мали бути передані в комунальну власність. Наразі Малинська міська рада зареєструвала на них відповідне право.

Питання щодо решти земель справи перебувають на розгляді судів різних інстанцій.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here