Home Цікаво Команда «Житомирщина історична» хоче створити найбільший цифровий архів фотоісторії області ХІХ –...

Команда «Житомирщина історична» хоче створити найбільший цифровий архів фотоісторії області ХІХ – ХХІ ст. ФОТО

854

У Житомирі активно впроваджується регіональна ініціатива «Житомирщина історична», основна мета якої – розвивати цифрову та публічну історію задля збереження  спадщини, зокрема йдеться про включення локальної історії в цифровий простір.

Цей проєкт виник ще у 2010 році і був представлений як інтернет-ресурс. На той час – під назвою «Діаріуш житомирського газетяра», а  з 2018-го – інтернет-видання «Житомирщина історична», яке має  сторінки у всіх соціальних мережах. 

Його засновник та незмінний керівник – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Житомирського державного університету імені Івана Франка Антон Сичевський. Наразі разом з ним працює команда студентів цього ж факультету різних курсів – Дарина Бродецька, Вікторія Хотинська, Оксана Тимченко, Ілона Зав’язун, Андрій Ткачук, Альона Талько, Ангеліна Петрук, Марина Дика, Богдана Марек, Артем Семененко, Анастасія Стаднік.

Учасники ініціативи вивчають архівні документи й інформацію, готують статті та публікації, опрацьовують світлини різних періодів та формують фотографічний фонд, презентують матеріали у соціальних мережах, роблять сучасні фотознімки на вулицях міста тощо.

Власне, фотоісторія – це один із напрямків діяльності «Житомирщини історичної». Команда прагне створити найбільший цифровий архів фотоісторії області другої половини ХІХ – ХХІ ст., працюючи над тим, щоб фотографія була потужним комунікаційним інструментом між поколіннями і сприяла збереженню спадщини.

У рамках фотоісторії команда «Житомирщини історичної» виділяє кілька основних проєктів, серед яких – «Обличчя епохи. Світлини перших фотоательє Житомира та Бердичева другої половини ХІХ – початку ХХ століття», «Жителі Житомирщини у період революції 1917–1922 рр.: фотозамальовки з життя», «Житомирщина постреволюційна та міжвоєнна, 1923–1941 рр.: фотоісторія радянських реалій», «Окупант і окупований в оптиці фотоапарату. Житомирщина у вирі Другої світової війни, 1941–1944 рр.», «Селянське життя Житомирщини, 1945–1991 рр.: фотоісторія побуту та повсякдення», «Фотоісторія міст та містян Житомирщини, 1945–1991 рр.», «Життя в кадрі: Житомирщина від проголошення незалежності України і до сучасності», «Житомирська вулична фотографія: затамовані миті життя».

«Архів регіональної ініціативи «Житомирщина історична» фактично почав формуватися ще у 2010 році, а починаючи з 2018 року, проводиться плановий збір фотографій. Наша ініціатива професійно займається пошуком, оцифруванням та представленням у вільному доступі в мережі фотографій другої половини ХІХ – ХХІ століть, які є документальними свідченнями історії Житомирщини в контексті минулого України та Центрально-Східної Європи, – відзначають представники регіональної ініціативи. – Фотографічний фонд цифрового архіву формується пошуковими стараннями нашої команди, придбаннями раритетних фотографій на аукціонах та завдяки приватним особам, які передають нам свої сімейні альбоми. Цифровий архів наочно дозволяє студіювати повсякдення жителів Житомирщини на різних етапах, ознайомитися з локальними аспектами соціального, культурного, економічного виміру життя, особливостями збереження ідентичності та традицій. Наш цифровий архів піклується про збереження унікальної візуальної спадщини Житомирщини. Саме тому фотографії впорядковано відповідно до хронологічного та тематичного принципу, а кожна одиниця зберігання інвентаризована, впорядкована та містить опис, який уклали учасники нашої ініціативи. Світлини з нашого цифрового архіву дають широкі можливості як для жителів регіону, його вихідців, так і для науковців дисциплін суспільствознавчого циклу, можуть бути використані для освітніх, соціальних та культурних заходів із зазначенням відповідних покликань. Із задоволенням приймемо на оцифрування сімейні колекції фотографій. Наша регіональна ініціатива заохочує волонтаріат та стажування. Разом з нами волонтери і стажери отримають цінний досвід з оцифрування та розвитку фотоісторії Житомирщини».

Крім цього, команда готується презентувати також інші напрямки. Днями оголосили про «Житомирську поетичну пошту» – платформу для поширення культурної спадщини регіону та підтримки молодих талантів, що допоможе розвинути культуру читання та творення поезії. Усі охочі можуть надіслати свої вірші на електронну пошту history_zhytomyr@ukr.net, найцікавіші з яких будуть опубліковані. На цю ж пошту чекають пропозиції про співпрацю.

 Юлія Демусь

Фінансова підтримка “Житомирщини історичної”:

Кожен  може стати патроном та допомогти розвитку регіональної ініціативи «Житомирщина історична». Ваша пожертва сприятиме розвитку локальної історії, пошуку, оцифруванню, представленню цінних матеріалів. Регулярні пожертви дадуть змогу бути постійно діючою платформою та зробити архівну працю представленою в мережі. Завдяки вашій підтримці ми зможемо працювати над збереженням історичної пам’яті.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here