Головна Цікаво “Нитка єдності”, біодизайн, педагогічне та військове волонтерство житомирянина Олега Земнухова. ФОТО

“Нитка єдності”, біодизайн, педагогічне та військове волонтерство житомирянина Олега Земнухова. ФОТО

1061
0

На початку осені цього року житомирянин Олег Земнухов задумав втілити проєкт “Нитка єдності”, а нині до нього вже долучилися десятки учасників різного віку із Житомира, області, столиці, різних регіонів країни та навіть з-за кордону.

Ініціатива символізує єдність людей один з одним  у громаді та  суспільстві загалом, їх єдність з минулим – культурною та історичною спадщиною, традиціями тощо.

“Зараз Україна – в авангарді світових новин. Всі слідкують за подіями в нашій країні, вболівають і підтримують на шляху до перемоги. Маємо продемонструвати свої найкращі якості, бути прикладом незламності і єдності, – ділиться креативний біодизайнер,  ментор, вчитель трудових технологій Житомирської спеціальної школи Олег Земнухов. – Проєкт “Нитка єдності” покликаний об’єднати людей навколо спільної ідеї єднання. Кожен сідає за роботу з якимись своїми думками, побажаннями, закладає у процес помисли, що потім передаватимуться разом з ниткою іншим. Це стане своєрідним оберегом. Також проєкт має на меті  знайомити, відроджувати  та популяризувати вже призабуте ремесло. Якщо ткацтво подекуди ще збереглося, то прядіння майже не знайти.  Завдяки письменниці та співачці, нашій землячці Олесі Сінчук проєкт  “Нитка єдності” вийшов за межі країни. Зокрема, нещодавно її пряли під час заходу за участю представників місцевої влади та біженців з України в одному з містечок у Польщі. В планах продовжити цю традицію й в інших країнах. У нас може відрізнятися мова спілкування, певні культурні особливості, але є те, що спільне  для усій народностей з глибини віків від початку зародження цивілізації, фундаментальні речі”.

У якості пряжі для нитки слугує волокно з конопель – міцний природний та екологічний матеріал. Прядку Земнухов придбав у Карпатах – вона невеликого розміру, компактна і зручна у транспортуванні, тож можна легко брати з собою в поїздки. До цього проводив на ній майстер-класи, використовував у роботі. 

Перші “Нитки єдності” створював з дітьми у найвіддаленіших куточках  Житомирської області, куди їздив із мобільними освітніми командами «СПІЛЬНО до навчання» у рамках крос-секторального проекту NGO «In Touch Ukraine Fundation» за підтримки Дитячого фонду ООН – UNICEF.

Усі нитки лишав їм на згадку, але віднедавна почав збирати їх у єдиний клубок. Пізніше пофарбує у жовтий та блакитний кольори і зробить пасок. Нитки, які прястимуть за кордоном, фарбуватимуть у національній кольори відповідної країни.

“Нитку єдності” разом з Олегом Земнуховим  пряли митці, діячі та представники різних індустрій під час CREATIVE UKRAINE FORUM-2022 «THE POWER OF RESILIENCE», на відкритті лабораторії-музею туристичного краєзнавства у Поліському національному університеті, Кириївській школі на Любарщині та ін.

“Цей проєкт безстроковий. У співпраці з Житомирською ОВА хочу розширювати його географію, аби ще більше людей могли приєднатися, – додає Олег Земнухов. – Будемо прясти “Нитку єдності” на День Соборності. 

Навесні та влітку  Олег Земнухов вирощував матеріали для створення захисних кікімор військовослужбовцям на фронт. В їх основі – мішковина і газонна трава, яку потрібно час від часу поливати й вирощувати при дотриманні температурних показників.  У кінцевому результаті трава змінює свій колір і стає сухою, при необхідності її можна підфарбовувати, аби відповідала умовам місцевості, де військові використовуватимуть кікімори або ж як маскувальний матеріал для техніки чи позицій. Вага готового виробу – лише півтора кілограма. Кікімора – зручна та легка, пропускає повітря. Усе тримається на мішковині за рахунок того, що у процесі зростання коріння трави тісно переплітається між собою.  

А ще майстер незмінно виготовляє  конопляне взуття та одяг.  В асортименті є кросівки, кеди та берці, які чудово підійдуть для ЗСУ. Всередині ефективні конопляні устілки.

У своїй майстерні житомирянин проводить екскурсії для школярів. Там можна власноруч спробувати відтворити процес перетворення конопляного стебла у одяг чи взуття, зазирнути в таємниці чоботарської справи, познайомитися із новітніми досягненнями біодизайну, побачити у роботі старовинні дерев’яні інструменти. 

Ще в його лабораторії «Hemps Lab» є олія, гранола, халва, протеїн і це все з коноплі.

Земнухов наголошує, що педагогічне волонтерство не менш важливе ніж військове чи медичне, тож започаткував у місті толоку «Творимо Святу Україну разом», ініційованої ГО «Українська Духовна Республіка». Такі заходи відбувалися в пришкільних таборах в різних навчальних закладах. Діти в дружніх командах створювали образи майбутнього, показували бачення свого життєвого середовища, малювали будинки та школи, ділилися  ідеями відбудови країни після війни з використанням конопляних та інших еко-матеріалів.

До слова, у минулому році на базі ДНЗ «Центр сфери обслуговування» педагог запустив гурток – дитячу біолабораторію, де вирощували бактерії і мікрозелень, займаємалися ферментацією, створювали біопластик з побутових відходів та органічних відходів, тощо.

Наразі Олег Земнухов працює вчителем трудових технологій у Житомирській спеціальній школі, де разом з колегами відремонтували та облаштували  під навчальні потреби складські приміщення. В одному з них тепер музей-укриття з експонатами, які показують  еволюцію знарядь праці і  технологій. 

Юлія Демусь

ЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here