Home Війна Реформу МСЕК проведуть у 2025 році, – Віктор Ляшко

Реформу МСЕК проведуть у 2025 році, – Віктор Ляшко

МОЗ запланувало глобальну реформу МСЕК (системи медично-експертної комісії). Однак її проведуть у 2025 році. Реформа передбачає повний перегляд підходів до оцінки інвалідності. 

Про це повідомив 4 жовтня під час брифінгу в Житомирі міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко:

“Із 2025 року в нас буде зовсім інший підхід до проведення МСЕК та встановлення інвалідності. Це глобальна реформа, її двома словами важко описати, але, фактично, вона буде базуватися на тому, що людина отримала травму, потрапила на реабілітацію, і звідти мультидисциплінарна команда через електронні інструменти, включаючи електронний “е-МСЕК”, направляє її до відповідних спеціалістів для того, щоб відновити функціональність.

Реабілітаційна команда проводить фізичну реабілітацію, ерготерапію, терапію мови та мовлення, щоб людина якомога більше відновила ту функціональність, яку втратила через травму або хворобу. Якщо це не можливо за допомогою лише медичних методів, то включається освітній компонент, соціальний компонент, працевлаштування та інші заходи для вирішення питання. Бо іноді людина втратила функціональність, але цю функціональність можна відновити, адаптувавши робоче місце і таким чином забезпечити людині можливість  залишатися економічно активною. 

Найближчим часом буде представлений проект закону, який змінює всю методологію встановлення інвалідності”.

Довготривалість впровадження змін урядовець пояснює тим, що точкові зміни не реформують всю систему.

“Проблема полягає в тому, що точкові зміни не реформують всю систему, яка прописана більш, ніж у 100 законах країни. Точкові зміни не вирішать це питання комплексно. Ми зробили міжнародний класифікатор функціонування в країні національним класифікатором. Ми відмовляємося від поняття “інвалідність” в традиційному розумінні і говоримо про оцінку втрати функціональності та про те, що держава може зробити, щоб повернути цю функціональність.

Проблема зараз в тому, що ми фокусуємося на інвалідності через її пільги та компенсації, а не на поверненні людини до активного життя та економічної активності. Це пострадянська модель, від якої нам потрібно відмовитися”, – зазначив Ляшко.