Головна Війна Сім’ї загиблих військових можуть отримати 15 млн компенсації від держави. Як це...

Сім’ї загиблих військових можуть отримати 15 млн компенсації від держави. Як це зробити?

1014
0

Сотні тисяч військових вже понад 5 місяців захищають Україну. Багато з них – ціною власного життя.

Сім’я кожного військового, який загинув, має право отримати компенсацію – одноразову грошову допомогу у розмірі 15 мільйонів гривень.

УП опублікувала роз‘яснення адвоката Андрія  Новака з цього приводу.

Хто має право на компенсацію?

Не лише члени сім’ї загиблого захисника, але й особи, які перебували на його утриманні.

Особи, які перебували на утриманні у загиблого захисника, також мають право на свою частку компенсації. Це, зокрема:

 • батьки,
 • дружина/чоловік, які не одружилися вдруге;
 • діти, які не мають і не мали своїх сімей;
 • діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;
 • діти, обоє з батьків яких загинули або зникли безвісти.

Право на отримання 15 мільйонів гривень одноразової допомоги родинам загиблих військових, які боролися проти окупантів, починаючи з 24 лютого 2022 року, забезпечує Постанова Кабміну №168 від 28 лютого. 

Не лише 15 млн: сім’я загиблого може отримати допомогу на поховання

Члени сімей, у яких на фронті загинув військовослужбовець, мають право на отримання грошової допомоги на проведення похорону та спорудження пам’ятника. Наразі передбачена виплата у розмірі п’яти прожиткових мінімумів станом на дату загибелі військового (зараз – 13 000 гривень).

Для отримання допомоги на поховання необхідно звернутися із заявою до органів місцевого самоврядування, резюмував Новак.

До заяви додаються такі документи: 

 • паспорт та ідентифікаційний код особи, яка звертається за допомогою;
 • свідоцтво про смерть військового;
 • копії документів, що підтверджують ступінь спорідненості заявника та загиблого;
 • копія документа, що підтверджує участь військового у бойових діях (довідка з військової частини про обставини загибелі або повідомлення про загибель захисника, що надходить рідним від військкомату).

Якщо місцева влада раптово відмовляється виплачувати грошову допомогу членам сім’ї загиблого, що передбачена на похорон, то таке рішення можна оскаржити у суді. 

Як отримати компенсацію у 15 млн гривень?

Крок 1

Про загибель військового членів його сім’ї сповіщають військкомат або військова частина. Передусім родині загиблого захисника або захисниці мають видати свідоцтво про смерть.

Крок 2

Наступний крок, який необхідно зробити членам родини загиблого для отримання компенсації – це звернутися до командира військової частини з проханням надати:

 • витяг з наказу про виключення загиблого зі списку особового складу військової частини;
 • документ, що свідчить про причини та обставини загибелі військового;
 • витяг з особової справи про склад сім’ї військовослужбовця.

“Останнє потрібно для того, аби розуміти, хто є членом сім’ї. Навіть якщо когось не було включено до складу сім’ї в особовій справі, це можна буде оформити в подальшому, наприклад, через судове рішення. А потім уже звертатися за отриманням грошової допомоги.

Коли кошти будуть розподілені між дружиною, батьками та дітьми, але (умовно) з’явиться тітка, яка також проживала разом із загиблим і яка має право на грошову допомогу, то вона може стягнути свою частину з інших осіб у судовому порядку”, – пояснює адвокат.

Командир військової частини має зібрати і передати родині загиблого вказані документи у 10-денний термін. При цьому Новак попереджає, що на практиці усе залежить від людського фактору: документи можуть як затримувати, так і видати достатньо швидко.

Крок 3

Після отримання документів від командира військової частини необхідно звернутися до найближчого територіальної центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) і написати заяву про виплату одноразової грошової допомоги, додаючи отримані документи.

Крім уже зазначених витягів та свідоцтв, необхідно додати наступні:

 • копію свідоцтва про смерть військового;
 • копію лікарського свідоцтва про смерть;
 • копії сторінок паспорта отримувача одноразової допомоги з даними про прізвище, ім’я та по батькові і місце реєстрації;
 • копію свідоцтва про народження загиблого (для виплати допомоги батькам);
 • копію свідоцтва про шлюб (для виплати дружині);
 • копію свідоцтва про народження дитини (для виплати дітям);
 • копію рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (надають особи, які не були членами сім’ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).

Крок 4

Усі копії завіряють у ТЦК СП, який приймає документи для виплати одноразової допомоги, після чого у 15-денний термін їх направляють до Департаменту соцзабезпечення Міноборони.

Спеціальна Комісія з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, отримавши документи, має протягом 30 днів ухвалити рішення про призначення компенсації або про відмову у виплаті.

Кроки 5, 6 та 7

У  разі схвального рішення документи, розглянуті Комісією, має затвердити міністр оборони України. Лише після цього кошти для виплати компенсації у розмірі 15 млн гривень перерахують на рахунок Командування Сухопутних військ ЗСУ, а уже звідти на рахунки членів сім’ї загиблого через обласні ТЦК СП.

Якщо членам сім’ї загиблого відмовили виплачувати компенсацію у розмірі 15 млн гривень, то це рішення можна оскаржити у судіч

Процедура отримання грошової допомоги може розтягнутися на кілька місяців. Все залежатиме від того, як довго реагуватимуть і працюватимуть люди на місцях.

Важливо: строк на звернення за одноразовою грошовою допомогою становить три роки з моменту смерті військового. Компенсація розподілятиметься порівну між кожним членом сім’ї. 

Що впливає на розмір компенсації?

Так. Розмір компенсації буде залежати від відомостей, що міститимуться у документі про обставини загибелі військового, який є одним із основних для отримання грошової допомоги.

Якщо захисник загинув під час виконання обов’язків військової служби, брав участь у реальних бойових діях, перебув на фронті, то у такому разі його близькі та рідні мають право на виплату в обсязі 15 млн гривень.

“Наприклад, загибель під артилерійським обстрілом, під час перестрілки з ворогом, наїхав на міну, підірвали танк або машину тощо. Це може бути не тільки на передовій, але і в тиловій частині: на першій, другій, третій лінії”, – пояснює Новак.

За наявності таких підстав необхідно, щоб у довідці про обставини загибелі було зазначено: “смерть, ТАК, пов’язана із виконанням обов’язків військової служби” або “смерть, ТАК, пов’язана із захистом Батьківщини”. 

Водночас, якщо військовий загинув під час виконання у період проходження військової служби, то обсяг компенсації, на яку можуть розраховувати члени його родини, становитиме 500 прожиткових мінімумів, констатував Новак.

“Якщо військовий загинув у період проходження ним військової служби, тут уже вказуються інші обставини. Зокрема, не пов’язані із безпосередньою участю у бойових діях. Наприклад, військовий заряджав “урагани” чи “гради”, його придавило і від отриманих травм він загинув”, –  роз’яснює адвокат. 

Що робити сім’ям загиблих військових, чиї тіла не змогли вивезти з окупованих територій?

Насамперед факт смерті має підтвердити командир військової частини і передати відомості заступнику командира частини по роботі з особовим складом. Останній має виключити загиблого зі списку особового складу військової частини, внести відповідні дані до реєстру та сповістити близьких про його загибель. А потім уже готувати документи про смерть.

За таких обставин членам сім’ї загиблого захисника необхідно звернутися до ДРАЦСу, щоб отримати свідоцтво про його смерть.

А якщо така інформація не була передана і особа вважається зниклою безвісти?

У такому разі рідні військового також можуть розраховувати на компенсацію. Однак процедура буде тривати значно довшея

Суд може визнати зниклого безвісти військового загиблим не раніше, ніж через шість місяців з того моменту, коли він зник безвісти у зв’язку з воєнними діями або після двох років від дня закінчення воєнних дій.

Про зникнення безвісти військового членів його родини також має повідомляти відповідальний за роботу з особовим складом військової частини. З того моменту можна відраховувати 6 місяців, а потім звертатися до суду, резюмував адвокат.

Звертатися з документами до військкомату із запитом на отримання одноразової грошової допомоги члени сім’ї можуть тоді, коли отримають рішення суду, що проголошує військового померлим. Таке рішення замінятиме свідоцтво про смерть.

Рідні та близькі військових, які вважаються зниклими безвісти та/або перебувають у полоні, мають право отримувати його грошове забезпечення у повному обсязі з моменту зникнення.

Отримувати виплати можуть: 

 • дружина або чоловік військовослужбовця, за їх відсутності – повнолітні діти, які проживають разом із ним;
 • законні представники (опікуни або піклувальники) чи усиновлювачі неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства – незалежно від їхнього віку) військовослужбовця (за відсутності дружини або чоловіка);
 • особи, які перебувають на утриманні військовослужбовця, або батьки військовослужбовця (за відсутності дружини або чоловіка та дітей).

Для отримання грошових виплат членам сім’ї необхідно звернутись до командира військової частини з заявою та копіями документів:

 • паспорта;
 • довідки про реєстрацію місця проживання (якщо такої інформації немає в паспорті);
 • ідентифікаційного номера;
 • свідоцтва про шлюб (якщо є);
 • свідоцтва про народження дітей (якщо є).

Рішення про виплату чи відмову у виплаті грошей командир військової частини має ухвалити протягом 15 днів.

Якщо у виплаті відмовили, можна оскаржити це рішення в суді.

Чи може отримати компенсацію сім’я загиблого, яка перебуває в окупації?

Так, але для цього членам сім’ї загиблого необхідно виїхати з тимчасово окупованої РФ території на ту, що підконтрольна українській владі.

Якщо родині загиблого захисника вдалося виїхати з окупації, для отримання одноразової грошової допомоги рідним військового спочатку слід звернутися до Міністерства оборони, аби з’ясувати, куди “переїхав” військкомат міста, що окупували російські загарбники.

“Виникне питання, куди звертатися. Умовно Мелітопольський міський військкомат теоретично має знаходитися у Мелітополі, але на практиці він з документами мав би виїхали з окупованого міста. Щоб з’ясувати, де фізично знаходиться цей військкомат, необхідно звертатися до Міноборони”, – підкреслив Андрій Новак.

ЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here