Вірус папіломи людини (ВПЛ) є однією з головних причин розвитку онкологічних захворювань, зокрема раку шийки матки, а також ротової порожнини, ротоглотки, вульви, статевого члена та анального каналу. На цьому наголошує лікарка-епідеміолог Оксана Вербівська з відділу імунопрофілактики ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».
За її словами, протягом життя понад 80% людей ризикують інфікуватися ВПЛ. Особливістю вірусу є те, що він не потрапляє в кров, не викликає запалення, і тому імунна система не розпізнає його та не може ефективно з ним боротися.
Єдиним ефективним способом профілактики є вакцинація. В Україні наразі доступні три вакцини проти ВПЛ — Церварикс, Гардасил та Гардасил-9. Вони забезпечують захист від найбільш небезпечних типів вірусу, які можуть спричиняти рак.
Вакцинуватися рекомендовано як дівчатам, так і хлопцям, починаючи з 9-річного віку. Найбільш ефективною вакцинація є до початку статевого життя, однак вона залишається корисною і для дорослих.
«Ці вакцини мають високий рівень безпеки, що доведено багаторічним використанням у світі, — зазначає лікарка. — А ефективність підтверджується суттєвим зниженням захворюваності на рак серед вакцинованих».
Важливе нововведення: з 2026 року вакцинація проти ВПЛ буде включена до Національного календаря щеплень України. Вакцину зможуть безоплатно отримати дівчатка віком 12–13 років.
Медики закликають українців дбати про своє здоров’я та вчасно проходити вакцинацію.
Вакцинований — значить захищений.