Home Здоров'я Як зберегти психічне здоров’я в умовах постійного стресу: поради психолога

Як зберегти психічне здоров’я в умовах постійного стресу: поради психолога

811

За словами фахівців у галузі психології, психічне здоров’я важливо розглядати як постійний процес. Воно визначається як стан благополуччя, в якому людина може вільно розкривати свій потенціал і займатися тим, що їй дійсно подобається. Це стан, коли людина може ефективно подолати щоденний стрес та займатися активностями, які приносять їй задоволення.

Згадуючи щоденний стрес, варто відзначити, що сучасна дійсність дійсно змінила фактори, які викликають стрес у нашому житті. Тепер, на відміну від минулого, ці стресори пов’язані із загрозами, такими як війна та можливі обстріли критичної інфраструктури. Раніше, наприклад, стрес можна було пов’язувати з виконанням робочих дедлайнів, а тепер на передньому плані стоять питання безпеки та виживання.

Це призводить до збільшення напруги і потреби в управлінні стресом у сучасному суспільстві. Здатність адаптуватися до таких нових викликів і зберігати психічне здоров’я стає важливою навичкою для багатьох людей. Важливо навчитися ефективно реагувати на ці нові стресори та знаходити способи зберегти своє психічне здоров’я в сучасних умовах .

«Ми можемо говорити що є вплив психічного здоровя на фізичне. Цей вплив виявляється у тому що коли людина досягає позивного результату вона має гарний настрій. Вона має краще самопочуття, тоді людина має більше сил справлятися з соматичними труднощями. Надмірність щоднних стресів виснажує не лише емоційно . Страждає нервова система, далі фізичне виснаження. Тоді це створює певні ризики для утворення психосоматичних труднощів » – розповідає Наталія Портницька, кандидатка психологічних наук

Залежність між фізичним і психічним здоров’ям дуже проста. Коли ми в постійному стресі або надмірно переживаємо різні труднощі в житті, наші емоції і стан розуму впливають на наше фізичне тіло. якщо ви постійно хвилюєтеся, буваєте роздратовані або стурбовані, це може призвести до погіршення вашого фізичного самопочуття. Стрес може викликати напругу в м’язах, зміну апетиту, проблеми зі сном, та навіть впливати на імунну систему. Це означає, що коли ми постійно переживаємо стрес, наше тіло стає більш схильним до захворювань. Психосоматичні проблеми – це коли емоційний стан впливає на фізичне здоров’я.

«Коли ми потрапляємо в стресову ситуацію, наш організм виробляє гормон Кортизол, який допомагає нам справлятися з негайною загрозою. Але коли ми постійно зазнаємо стресу, наша енергія спрямовується на боротьбу з ним, і це може призвести до зниження нашої загальної життєвої енергії. Це означає, що у нас залишається менше сил для подолання інших життєвих ситуацій. Подібно до цього, коли наш організм змушений боротися з довготривалими інфекційними захворюваннями, він витрачає сили на подолання фізичних труднощів. В цей час енергії може не вистачати, щоб ефективно справлятися зі стресовими ситуаціями, і це може викликати несподівані емоційні реакції, такі як дитяча поведінка, нестриманість та імпульсивність. Отже, ця взаємодія є двосторонньою: наше психічне та фізичне здоров’я взаємопов’язані, і тривалий стрес може впливати на обидві сторони.» – додає Наталія Портницька, кандидатка психологічних наук

Покращення психічного здоров’я – це індивідуальний процес, і не існує універсальних правила, які підходять всім. Кожна особистість унікальна, і те, що може допомогти одній людині, може не підійти іншій. Психологи рекомендують включати фізичну активність у розклад, але вид і час цієї активності повинні відповідати індивідуальним потребам кожної людини. Наприклад, для одного фізична активність може означати щоденну прогулянку на свіжому повітрі, тоді як інший може віддавати перевагу інтенсивним тренуванням в спортзалі. Деякі можуть знайти втіху у йозі або медитації. Важливо вибрати той вид активності, який вам подобається і відповідає вашому розпорядку дня. Крім фізичної активності, також важливо дбати про психічне здоров’я через релаксацію, соціальні зв’язки, правильне харчування та відпочинок. Кожна людина має знайти свій власний шлях до психічного благополуччя, і це може вимагати певного часу на пошук але зусилля варте того, щоб підтримувати своє психічне здоров’я впевненна пані Наталя.

“Ми говоримо про елементарні рутини. Організація режиму, наприклад, лягати спати та прокидатися в один і той самий час, а також вживати їжу в один й той самий час, сприяє відчуттю передбачуваності та безпеки. В умовах, коли ми стикаємось з багатьма непередбачуваними факторами, які лежать поза нашим контролем, мати такі “острівці контролю” та регулярність корисно для нашого психологічного благополуччя. Це також важливо для психологічного добробуту мати рутини, які приносять задоволення та позитивні емоції. Це можуть бути справи, пов’язані з відпочинком та можливістю творчості, що допомагає нам розслабитися та відпочити від стресу. Ці рути привносять позитивні емоції у наше життя. Різні види діяльності можуть слугувати для цього, в залежності від особистих вподобань. Також, планування хоча б деяких етапів дня може бути корисним, оскільки це допомагає нам відчувати контроль над своїм часом і діяльністю.» – каже Наталія Портницька, кандидатка психологічних наук

Ще одним надзвичайно важливим аспектом, який впливає на психічне здоров’я, є питання інформаційної гігієни. Якість та кількість інформації, яку ми споживаємо, а також час, який ми приділяємо на постійне прокручування новин, мають велике значення. У сучасному світі часто виникає ситуація, коли інформація дублюється десятки разів, один пост переписується різними джерелами, і це може призвести до враження, що ми отримуємо нову інформацію. Однак, насправді, ця інформація не приносить нам суттєвих фактів або корисних знань. Це явище можна назвати інформаційним засміченням, оскільки значна частина інформації, яку ми споживаємо, є емоційно забарвленою та не підкріплена ніякими фактами. Таке надмірне споживання інформації може впливати на загальний стан та самопочуття, спричиняючи стрес і дискомфорт.

Тому важливо бути обізнаним та критичним до інформації, яку ми споживаємо, а також обмежувати час, який ми проводимо в Інтернеті та на соціальних мережах. Важливо активно вибирати інформацію, яку ми споживаємо, та перевіряти її достовірність. Послідовне дотримання принципів інформаційної гігієни може сприяти покращенню нашого психічного здоров’я і загального благополуччя.

«Одна інформація часто повторюється безлічі разів, і кожен раз, коли ми читаємо її, ми знову занурюємося в ті події і таким чином перевантажуємо себе надмірною та непотрібною інформацією. Тому важливо обмежувати час, який ми приділяємо споживанню інформації. Це означає, що ми маємо обирати кілька надійних джерел, яким ми довіряємо і які мають доказову базу. Також важливо обмежувати кількість каналів, через які ми отримуємо інформацію, яка може стимулювати нас переживати певні емоції. Зменшення часу перед екраном також важливо, оскільки екранна втома може виникнути навіть раніше, ніж інша втома. Процес постійного скроління, це пасивне споживання інформації, без нашої активної участі, це виснажує наш мозок, не приносячи від цього користі. Тому важливо свідомо обирати, яку інформацію ми споживаємо та відділяти її від інформаційного шуму, щоб зберегти наше психічне здоров’я та емоційний стан.» – говорить Наталія Портницька, кандидатка психологічних наук

У сучасному світі перед кожною людиною ставиться надзвичайно багато завдань та вимог, що призводить до зростання рівня стресу. Збереження продуктивності та активності на роботі та вдома вимагає певних зусиль. Тим самим, важливо дбати про внутрішні ресурси, з якими ми прокидаємося щодня. Одним з найважливіших аспектів цього є психічне здоров’я. Стрес та навантаження можуть впливати на наше психічне благополуччя та спосіб, яким ми впораємося з щоденними викликами. Психічне здоров’я допомагає нам зберегти енергію та концентрацію для досягнення наших цілей як на роботі, так і в особистому житті. Тому підтримка та догляд за нашим психічним здоров’ям вкрай важливі для досягнення гармонії та успіху в сучасному світі.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here