У Житомирському обласному перинатальному центрі вже проводили кесарів розтин без електрики. Лікарі професійно завершили операцію, при тому, що світло зникло раптово. Під освітленням допоміжних ліхтарів медики продовжували роботу.

Нині ж у перинатальному центрі є генератори, плити та обігрівачі на випадок тимчасових відключень чи повного блекауту.  

Завідувачка пологового відділення обласного перинатального центру Марія Тищенко у коментарі Першому житомирському розповіла про випадок, коли довелося оперувати вагітну без світла.

“Діти народжуються незалежно від того – є світло чи нема. Нещодавно був випадок – робили кесарів розтин жінці. Починали оперувати її зі світлом, а потім воно раптово зникло, наприкінці  операції. Ми не розгубилися, а далі продовжували оперативне втручання. Поки налаштували генератор – 10-15 хвилин, ми ввімкнули всі ручні освітлювачі та закінчували операцію. Звісно, оперували не на помацки, а з допоміжними ліхтарями, лед-лампами, які приєднані до автомобільного акумулятора. Паніки не було, ми вже всі звикли. Тобто ми приготувалися до того, що світла може різко зникнути. 

Також був випадок, коли прямо під час пологів у жінки на війні загинув чоловік. Загалом часто у вагітних жінок на війні гине чоловік. Від стресу такі жінки народжують передчасно”, – розповіла Тищенко.

Хвилювання серед вагітних, які приїжджають в перинатальний центр народжувати, досі є. Проте лікарі зробили все необхідне, аби пристосуватися до умов відключень електрики. 

Звісно, вагітні хвилюються, але переживаннями нічого не вирішиш, до цього треба бути готовим. Ми пристосувалися до цих перебоїв зі світлом. Нещодавно нам закупили керамічні обігрівачі в сховище. Вони будуть працювати від генераторів, якщо буде холодно. Вони нам дуже необхідні, адже, якщо не буде тривалий час світла, то в палатах буде холодно, а ми залежні від котельні. Якщо буде тривалий блекаут, як в Одеській області, то потрібно думати вже зараз, як зігріти матір дитини, яка має годувати маля. Або як маленьку дитину переодягати, адже в холоді це не можливо. Ми розуміємо, що нам треба мати запас води та їжі. Мало того, у нас є електроплити та  газова плита. Якщо не буде світла, а тільки газ, то можна зварити суп чи каші”, – говорить завідувачка. 

Наразі в пологовому вже є генератори та обігрівачі. 

“Великий генератор працює на дизелі, він тягне весь корпус. Але він розхідний, якщо до нього під’єднано багато точок, то  він ще більше тягне пального. Також є ще декілька менш потужних – до реанімації на пологовий зал, акушерську реанімацію. Якщо великий вмикається, то він тягне все. У нас є запас бензину. Проте ми не знаємо, яке буде завантаження під час відключення електрики. Якщо одна дитина в реанімації це одне, а коли 6 маленьких діток в реанімації, то тоді інший розхід генератора”, – додала  Тищенко.

Проблемою серед вагітних – це те, що частина із них не стоять на обліку в гінеколога. Також зріс відсоток передчасних пологів.

Зараз часто жінки не стоять на обліку, такі жінки раз на тиждень є в пологовому залі. Ми бачимо високий відсоток передчасних пологів. Вагітні по-різному ставляться до тривог: одна звикла, а в другої панічні атаки на кожен звук сирени. Загалом за весь час війни досить часто народжуються двійні, пару днів тому народилися два хлопчики”, – акцентувала Марина Тищенко.

Також вона додала, що  в сховищі й досі є все наявне обладнання з операційними та пологовими залами.

24-річна Карина з Малина приїхала народжувати з Малина в Житомирський обласний перинатальний центр, бо повністю довіряє тутешнім лікарням. Дівчина не боялася ракет, а для неї головне було народити здорову дитину.

“Ми з Малина. Нам тут дуже подобається! Мені страшно не було, в мене перша дитина, і я не знала, що мене очікує. Але було тяжко народжувати. Я не боялася сирен чи ракет, а навпаки була впевнена, що все буде добре. Дівчинку хочемо назвати Мія”, – розповіла молода матуся.

41-річна Антоніна з Хорошівського району народила 5 дитину – хлопчика. 

“Я з Хорошівського району.У мене вже народилася довгоочікувана п’ята дитина. Хлопчика назвемо Єгор. Народжувати не боялася, адже моя дитина для мене все”, – ділиться Антоніна.

У Дарини з Бердичева подвійна радість – у неї з’явилися двоє хлопчиків:

У мене не було думок, що світло зникне, або ракетні обстріли почнуться. Навпаки, я була готова до всього цього. Зараз така ситуація, що ми підготувалися до всього. Я народила відразу двоє хлопчиків – Гліба та Максима”.

Нагадаємо, за 9 місяців війни на Житомирщині народилися майже 6 тис. малюків.

Дивіться також фоторепортаж: Як у Житомирі народжують в укриттях.

Юлія Хоменко

ЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here