Home Війна “Це паралель з сучасними подіями”, – актор фільму «Будинок «Слово». Нескінченний роман»...

“Це паралель з сучасними подіями”, – актор фільму «Будинок «Слово». Нескінченний роман» під час показу в Житомирі. ФОТО

123

У двох кінотеатрах Житомира – “Україна” та імені Івана Франка, 17 травня проходив спеціальний показ фільму «Будинок «Слово». Нескінченний роман» режисера Тараса Томенка, який до 29 травня в прокаті по всій країні.

В основі стрічки – драматична історія українських письменників, поетів, драматургів, художників, режисерів доби «Розстріляного відродження», яких зібрали під дахом одного будинку в Харкові, аби змусити працювати на користь тогочасної системи. Історія заснована на реальних подіях.

До цього – у 2017-му, Тарас Томенко зняв документальний фільм про події та їх учасників, що розгорталися в “Будинку Слово” протягом 1929-1933 років. Тоді було заарештовано, зламано і знищено (репресії, катування, розстріли) десятки мешканців квартир – представників культурної еліти України. Їх заманили у пастку, забезпечуючи усі блага, але експеримент не вдався. Те, що могло здатися раєм, насправді виявилося “крематорієм”.

У фільмі звучить багато відомих прізвищ – Хвильовий, Сосюра, Остап Вишня, Тичина, Іван Багряний та ін. Ті, про кого до цього більшість знали лише з книжок, оживають на екрані і проживають найважчий період свого життя. Акторів обирали таким чином, аби вони були схожі на своїх літературних прототипів (зовнішність, характер, емоції).

Лише один герой – агент спецслужб та сексот Володимир Акімов, вигаданий. Він робить жахливі речі і наділений максимальною кількістю негативних якостей. Це антигерой, що є уособленням усіх тогочасних “митців”, які доносили на своїх колег.

Глядачі у Житомирі під час перегляду неодноразово ділилися одне з одним, що у деяких сценах той “схожий на путіна”.

Варто зауважити, що ідея фільму з’явилася у режисера та співавтора сценарію Тараса Томенка більше 10 років тому, він працював з архівними документами, переглядав кримінальні справи, заведені на письменників, а надихнувшись досвідом роботи над документальним фільмом, наважився зняти ігровий.

Актор фільму «Будинок «Слово». Нескінченний роман» Роман Ясіновський, який грає роль письменника Григорія Епіка, завітав на спецпоказ у Житомир та розповів, що стрічку встигли зняти до початку повномасштабного вторгнення (роботу почали у 2018-му), але вона певним чином відображає події сучасності, коли українцям так само доводиться боротися за своє право існувати як нація, спілкуватися українською, вивчати справжню історію, мати власну культуру і традиції.

Каже, що усі герої фільму – письменники, це звичайні люди зі своїми сильними сторонами та слабкостями, але наділені талантом, який не змогла реалізувати сповна, бо у розквіті літ і творчих пошуків та здобутків їх так чи інакше було знищено і разом з ними Україна втратила дуже багато.

“Це все відбувалося менше століття тому. Чергова річниця трагічної смерті Хвильового (епізод про його самогубство є у фільмі) минула 13 травня. Потрібно пам’ятати, хто ми такі. Ми – люди, в яких є своя історія. Наша самоідентифікація – важлива. Для мене особисто, попри різні заяви, важлива мова, бо це код нації, – зауважив Ясіновський. – Якщо ви помітили, то окупанти в першу чергу, коли заходять в українські міста й села, змінюють їх назви, перейменовують вулиці, вбивають культуру, мову, знищують бібліотеки, музеї, завозять у школи підручники російською. Ми маємо боротися не лише з тим злом, яке нас наступає останні десять років і до того систематично упродовж століть, а з самими собою – спілкуватися українською, вивчати її, користуватися на роботі і в побуті, читати українські книжки, цікавитися не лише сучасним, але й минулим. Різниця є, хто б там, що не говорив. Своїх дітей та онуків маємо виховувати з повагою до всього українського, в українській мові й багатій культурі”.

Один із співорганізаторів події – житомирянин Ігор Шурпан, розповів, що поки фільм у прокаті, глядачі можуть також приносити у кінотеатри україномовну літературу, а по завершенню книги будуть передані воїнам у госпіталі.

У свою чергу Роман Ясіновський закликав використовувати будь-які можливості, аби підтримати захисників, а також донатити на їх потреби, обравши для цього волонтера, організацію чи фонд, яким довіряєте.

Після завершення показу житомиряни могли поспілкуватися з актором, взяти автограф та сфотографуватися.

Юлія Демусь

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here