Home Місто Ініціатор проекту «Вільний університет» про діяльність фондів громад, гранти і стереотипи

Ініціатор проекту «Вільний університет» про діяльність фондів громад, гранти і стереотипи

131

Загалом у світі є близько двох тисяч фондів громад. В Україні діє близько двадцяти. Фонд громади Житомира існує вже більше двох років (заснований у 2012 році), але про нього відомо далеко не кожному через те, що його заснування співпало з виборами. Розвіяти міфи, пояснивши функції, завдання і призначення фондів громад, погодився ініціатор проекту «Вільний університет», під час якого проводили зустрічі з відомими громадськими діячами, журналістами і політиками, виконавчий директор Фонду громади Житомира Микола Череднік.

Микола закінчив Житомирський військовий інститут імені С. П. Корольова. Мав можливість працювати програмістом і отримувати непогані кошти, але вирішив знайти себе в громадській роботі. Під час навчання в університеті зрозумів, що потрібно робити щось корисне для міста і постійно займатися самоосвітою.

«Усі акції, коли навчався у виші, проводив безкоштовно. Не міг сидіти, склавши руки, – розповідає Микола Череднік. – На мою думку, «Вільний університет» – один із найкращих проектів такого типу в Україні. Цікавих особистостей запрошував самостійно, телефонував, домовлявся, шукав приміщення. Не було ідеї піаритися. Головна мета полягала у тому, щоб приходили люди, щоб їм було цікаво і, щоб вони згуртовувалися».

– Миколо, а чим фонди громади відрізняються від інших організацій?

– Фонд громади – це своєрідний медіатор, він об’єднує навколо себе людей. От, наприклад, є люди, які хочуть щось робити, які мають цікаві ідеї і хочуть їх реалізувати і є інші люди, які мають бажання займатися філантропією, благодійництвом, меценатством.

За словами Миколи Чередніка, особливість усіх фондів громад полягає у тому, що вони використовують переважно місцеві ресурси і вирішують переважно місцеві проблеми. На відміну від класичної громадської або благодійної організації, фонди громади спрямовують свою діяльність не на окрему частину населення, наприклад, на молодь, жінок, безробітних тощо, а на всю громаду.

Через те, що фонд громади об’єднує велику кількість людей і ним керує велика кількість осіб, які не пов’язані між собою, – немає конфлікту інтересів. Мета людей, які приходять у фонд, – розвивати місто.

Багато людей мислять стереотипно, що це якась благодійна або громадська організація, яка створена під якусь політичну партію чи якогось політика. Це не так. Серед нас є юристи, підприємці, вчителі, громадські активісти.

– Яка місія, призначення фондів громад?

– Місія, до якої йде кожен фонд, максимально активізувати та розвивати громаду.

Як показує досвід, найкращим інструментом фонду громади є регрантинг, тобто видача грантів іншим громадським організаціям або ініціативним групам на їхній проект, який буде спрямований на покращення якоїсь сфери в громаді.

Бо коли ти даєш людині конкретний напрямок, то вона починає мислити, у неї з’являються цікаві ідеї. Сподіваюся, що у 2015 році навесні ми оголосимо конкурс грантів. Загалом інструмент грантів є ефективним засобом для вирішення багатьох проблем в громаді. Адже їх багато і не кожен підприємець або меценат в змозі виділити значну суму коштів на вирішення якось певної проблеми. Коли ж об’єднати зусилля усіх, стає можливим сформувати значний грантовий пул – тоді результат буде більш відчутним. До того ж, Фонд громади Житомира, який адмініструє грантову програму, видає всі кошти, з яких складається грантовий пул, а всі адміністративні витрати покриваються за рахунок вітчизняних та міжнародних партнерів, які підтримують розвиток фондів громад та грантові програми. Крім того, якщо громада активно приймає участь в конкурсі грантів і є відчутні результати, тоді можна розраховувати на міжнародні гранти, які будуть спрямованні на підтримку громадських ініціатив у місті.

– Які акції вже вдалося провести Фонду громади Житомира?

– У квітні 2014 року понад триста волонтерів, зокрема, Фонд громади Житомира і МГО «Сучасний формат» в рамках акції «Зробимо Україну чистою» розчистили і прибрали хащі та сміття на території закинутого дитячого садочку № 58, що на Крошні. До ініціативи долучились і студенти, учні, працівники підприємств, установ та мешканці прилеглих будинків.

Дитячий садочок № 58 був останній, який побудували в Житомирі. Територія садочку обросла чагарниками, в будівлі розбиті вікна, виламані двері, навкруги було багато сміття. Все необхідне для прибирання ми збирали, як кажуть: «З миру по нитці». Запросили волонтерів, домовились про інвентар, провели акцію по збору робочих рукавичок та пакетів для сміття в гіпермаркеті «Караван» і спільними зусиллями громади Житомира провели прибирання.

Крім того, в червні 2014 року провели акцію на підтримку українських військових, яка полягала у зборі коштів з скринькою. Разом із волонтерами ходили курсанти з Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова. Підрахунок зібраних коштів відбувався прозоро в приміщенні Житомирській міської ради й одразу кошти було покладено на рахунок для 95-ї окремої аеромобільної бригади.

Відправляли гуманітарну допомогу: теплі речі, засоби гігієни тощо на схід, у Святогірськ, для вимушених переселенців.

У нас є волонтер з Корпусу миру. Він допомагає збирати кошти в США для переселенців, які живуть в готелі «Житомир». Кошти вже зібранні. Тепер потрібно погодити всі моменти пов’язані з перерахуванням коштів.

_ Волонтери Фонду громади Житомира отримують заробітну плату за свою роботу?

– Ні. Ми не платимо кошти волонтерам. Участь в акціях є добровільною.

– А які плани на майбутнє?

– Планів багато. Є плани створити хоча б один корпоративний фонд та соціальне підприємство. Якщо місцевий бізнес хоче реалізовувати суспільні проекти, які спрямовані на покращення життя громади, то він може звернутись до Фонду громади Житомира який буде адмініструвати даний проект. Відповідно проект отримує ім’я компанії, компанія здійснює контроль та нагляд за тим, яким чином витрачаються кошти проекту, але в той же час всю адміністративну роботу виконує Фонд громади Житомира. Для підприємства це вигідно, адже йому не потрібно додатково витрачати час та кошти на адміністрування проекту, і це помітна економія часу та коштів. Такий самий механізм діє і при іменному фонді. Відмінність лише в тому, що його створює фізична особа.


Аліна Дембіцька

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here